ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2014 року Справа № 9104/140936/11 Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 липня 2011 року у справі за позовом державної податкової інспекції в Личаківському районі м. Львова до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин,-
В С Т А Н О В И В :
державна податкова інспекція у Личаківському районі м. Львова звернулась в суд першої інстанції з адміністративним позовом до ОСОБА_1 в якому просила стягнути з відповідача податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 38100,00 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05 липня 2011 року адміністративний позов задоволено, вирішено стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до місцевого бюджету Личаківському району м. Львова (р/р 33218808700006, код платежу 12020200, ЄДРПОУ 22389406, банк - ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014) податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 38100,00 грн.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, вважає, що постанова прийнята з грубим порушенням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що п. 6 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» передбачено, що транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції.
Відповідно до ч. 1 п.1 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд. Ч. 4 ст. 5 даного закону зазначає, що фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
У відповідності до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» у разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
Апелянт зазначає, що судом першої інстанції не було належним чином досліджено обставин, щодо сплати податку, оскільки у разі несплати податку транспортні засоби не могли бути зареєстрованими в органах МРЕВ ДАІ, а саме судом не було отримано інформації, щодо сплати даного податку та інформації від МРЕВ ДАІ, щодо реєстрації транспортних засобів.
На підставі наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно листа управління Державтоінспекції Львівського ВРЕР № 9/2074 від 31.08.2010 року на ім'я ОСОБА_1 02.12.2009 року здійснено першу державну реєстрацію автомобіля марки CITROEN JUMPY, 1998 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 та 26.12.2009 року здійснено першу державну реєстрацію автомобіля марки FIAT SCUDO, 1998 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2.
Згідно Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час здійснення першої реєстрації транспортних засобів в Україні, сума податку, що підлягає сплаті, становить 38100.00 грн. на рік (об'єм двигуна: - 1905 куб. см., ставка податку 1000.00 грн. за 100 куб. см., 1000 х 1905 / 10 = 19050.00 грн. (CITROEN JUMPY, 1998 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1): об'єм двигуна: - 1905 куб. см., ставка податку 1000.00 грн. за 100 куб. см., 100 х 1905 / 100 = 19050.00 грн. (FIAT SCUDO, 1998 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2).|
Відповідно до довідки ДПІ у Шевченківському районі м. Львова № 28651/10/19 15.11.2010 року, кошти в сумі 19050,00 грн. від відповідача 02.12.2009 року та кошти в сумі 19050.00 грн. 26.12.2009 року по сплаті податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів не надходили. Листом Західного головного регіонального управління ПриватБанк від 04.11.2010 року за № 5949 на запит заступника голови ДПА у Львівській області, повідомлено, що квитанції про оплату відповідачем податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів не знайдено.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що податок з власників наземних транспортних засобів сплачується фізичними особами за місцем реєстрації таких транспортних засобів на спеціальні рахунки - перед проведенням першої реєстрації в Україні. Перша реєстрація транспортних засобів на ім'я відповідача здійснена 02.12.2009 року та 26.12.2009 року. Оскільки на ім'я відповідача здійснено першу реєстрацію транспортних засобів, відтак відповідач є платником податку з власників наземних транспортних засобів. Сума податку з власників транспортних засобів, яка мала бути сплачена відповідачем під час першої реєстрації до місцевого бюджету Личаківського району м. Львова, не зарахована на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до п.7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України.
В силу приписів ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами. У разі відсутності документів про сплату податків або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
Аналогічна позиція продубльована і в п.8 Порядку, де зазначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Враховуючи наведене колегія суддів приходить до висновку, що державна реєстрація автомобілів не могла бути здійснена без сплати відповідачем передбачених законом податків та платежів, а факт не поступлення коштів по сплаті податку ще не є безумовною підставою в даному випадку для стягнення такого.
Тому суд апеляційної інстанції вважає, що постанову суду першої інстанції слід скасувати, бо така прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а у задоволенні позовних вимог відмовити.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ч. 4 ст. 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ст.205, ст.207, ст. 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 липня 2011 року у справі № 2а-3825/11/1370 - скасувати, в задоволенні позову державної податкової інспекції в Личаківському районі м. Львова відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Т.І. Шинкар
Н.В. Ільчишин
Повний текст постанови виготовлений 10.10.2014 року