ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2014 року № 813/6633/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лейко-Журомської М.В.,
секретар судового засідання Капустинська Н.М.,
за участю представника позивача Завалишина Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 22.07.2014 року № 18/17-2, № 19/17-2, № 20/17-2. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за наслідком перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку» ДТГО «Львівська залізниця» встановлено перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням відокремленого підрозділу, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Вказано, що такі висновки не відповідають вимогам податкового законодавства, оскільки структурні підрозділи, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач позов заперечив, подав письмові заперечення. У запереченнях зазначено, що в порушення вимог п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку» утримано та перераховано податок з доходів фізичних осіб загальною сумою за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії останнього до бюджету м. Ужгорода, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Вказано, що структурний підрозділ (цех) у розумінні Господарського кодексу при застосуванні норм Податкового кодексу України в частині сплати податку на доходи фізичних осіб слід відносити до відокремленого підрозділу, не уповноваженого нараховувати (сплачувати) цей податок, обов'язок якого виконує юридична особа. При цьому податок на доходи, нарахований працівникам структурного підрозділу (цеху) перераховується до місцевого бюджету за знаходженням такого підрозділу (цеху). Зазначено, що податкові повідомлення-рішення є правомірними та не можуть бути скасовані.
В судове засідання відповідач явку повноважного представника не забезпечив, належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи, письмових клопотань не подав.
Відповідно до статей 71 та 128 КАС України розгляд справи завершувався без участі відповідача за наявними у справі доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
Державне територіальне-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» зареєстроване як юридична особа 16.03.1992 року, йому присвоєно ідентифікаційний код 01059900.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» відповідно до довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України має місцезнаходження: м. Ужгород, вул. Одеська, 7 та не має статусу юридичної особи.
Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку» від 25.04.2006 р., такий входить до складу Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», створений на підставі наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. № 306 і діє відповідно до ст. 64 Господарського кодексу України. Без права юридичної особи Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку» безпосередньо підпорядкований відокремленому підрозділу «Служба сигналізації і зв'язку» ДТГО «Львівська залізниця».
З матеріалів справи встановлено, що на підставі направлення, виданого ДПІ у м. Ужгороді, податковими інспекторами проведено виїзну планову перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку» ДТГО «Львівська залізниця» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р., за результатами якої складено акт від 14.07.2014 року №1818/07-01-22/01071278. Перевіркою встановлено порушення пункту 168.4 ст.168 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку» ДТГО «Львівська залізниця» в сумі 591475,15 грн. в тому числі: Берегівський район (смт. Батєво) - 245717,97 грн., Ужгородський район (м. Чоп) - 241411,57 грн.; Турківський район Львівської області (с. Сянки) - 73332,06 грн., Великоберезнянський район (с. Загорб, с. Сіль) - 31013,55 грн.
Як вбачається з акту перевірки (а.с. 34) до складу юридичної особи ДТГО «Львівська залізниця» входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку», яким відповідно до пп. 168.4.2 п. 168.4 ст.168 ПК України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Відповідно до штатного розпису відокремлений підрозділ складається зі структурних підрозділів які розміщені в наступних районах: 1) АУР, група надійності, телефонно-телеграфна станція, місцевий зв'язок Ужгород-В.Березний, ЛАЗ-АТА Ужгород, пост ДЦ, група технічної документації, пасажирська автоматика, рем колона, радіозв'язок, спецзв'язок, ПОНАБ Ужгород, цех механізації, КВП СЦБ, дільниця СЦБ Ужгород 2-Павлово, Дільниця СЦБ Доманинці-Дубриничі, дільниця СЦБ Ужгород - Струмівка - м. Ужгород, вул. Одеська, 7 (138 чол.); 2) пост ЕЦ-1 Чоп, пост ЕЦ-3 Чоп, механізована гірка Чоп, КРП Чоп, Будинок зв'язку Чоп, пост ЕЦ-2 Чоп, телефонно-телеграфна станція Чоп, кабельна група - м. Чоп, вул. Берег, 52(66 чол.); 3) механізована гірка Батьово, пост ЕЦ-2 Батьово, радіозв'язок Чоп-Батьово, телеграф Батьово будинок зв'язку Батьово, пост ЕЦ-1 Батьово, ЕЦ Есень-Саловка - смт. Батьово (69 чол.); 4) дільниця СЦБ Березний-Ставне-смт. В. Березний (7 чол.); 5) дільниця зв'язку Березний-Сянки, дільниця СЦБ Сянки-Волосянки, ПОНАБ Сянки-Волосянки - с. Сянки (24 чол.).
Перевіркою встановлено, що відокремлений підрозділ за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м. Ужгород), а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до відокремленого підрозділу. Вказано, що за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року податковим агентом ВП «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» ДТГО «Львівська залізниця» утримано податку з доходів фізичних осіб в сумі 1753922,61 грн. та перераховано до бюджету 1768526,84 грн.
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 22.07.2014 року № 18/17-2, № 19/17-2, № 20/17-2 за платежем податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 451532,18 грн. (в тому числі за основним платежем - 272 25,12 грн., за штрафними санкціями - 179107,06 грн.).
Зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржувались в адміністративному порядку та за результатами розгляду залишені без змін.
Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» звернулося до суду за захистом своїх прав.
При прийнятті рішення, суд виходить з наступного.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Відповідно до статті 64 Господарського кодексу України підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Платниками податків, відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 18.1 статті 18 ПК України передбачено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 ПК України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Підпунктом 168.4.4 пункту 168.4 статті 168 ПК України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» ДТГО «Львівська залізниця», який відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України взятий на облік як платник податку з доходів фізичних осіб за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Ужгород, вул.Одеська, 7, на нього покладено обов'язок зі сплати податку з доходів фізичних осіб.
Відповідно до підпункту 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 ПК України відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб. Тому до місцевого бюджету за місцезнаходженням підрозділу за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року було перераховано суми податку з доходів фізичних осіб податковим агентом ВП «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» ДГТО «Львівська залізниця», що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.
Суд приходить до переконання про помилкове прирівнювання відповідачем структурних підрозділів до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО «Львівська залізниця» положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів.
Враховуючи те, що окремі дільниці, які входять до складу відокремленого підрозділу не являються самостійними відокремленими підрозділами - платник податку не зобов'язаний перераховувати суми податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету за місцезнаходженням даних дільниць.
Оскільки норми чинного законодавства чітко розмежовують сутність, права та обов'язки відокремленого та структурного підрозділів, суд приходить до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку».
Частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд відповідно до ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи зі змісту наведеної норми, саме на податкові органи покладається обов'язок надати достатні докази на обґрунтування висновків про порушення платником податків норм податкового законодавства, на підставі яких такому платникові визначено відповідні грошові зобов'язання.
Відповідачем конкретних доказів, на підставі яких можна дійти висновку про порушення платником податків норм податкового законодавства, суду надано не було.
Згідно зі статтею 162 КАС України суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення.
Сукупність вищенаведених встановлених обставин справи дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 94 КАС України слід стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» 487,20 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Закарпатській області від 22.07.2014 року № 18/17-2, № 19/17-2, № 20/17-2.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 коп.) судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 27 жовтня 2014 року.
Суддя М.В. Лейко-Журомська