Постанова № 41073676, 22.10.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2014
Номер справи
820/13185/14
Номер документу
41073676
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"22" жовтня 2014 р. № 820/13185/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,

за участі секретаря - Браварець К.В.,

за участі : представника позивача - Шевченко Д.С . (довіреність б/н від 16.06.14р.),

представника відповідача - Мосійчука Р.С (довіреність №2812/8 від 18.03.2014р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СДМ-ГРУПП" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій незаконними,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та з урахуванням уточнення позовних вимог просить суд :

- визнати протиправними дії Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області стосовно складання та направлення запиту про надання податкової інформації № 4639/10/20-38-20-01-16 від 25.03.2014 року;

- визнати запит Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про надання податкової інформації № 4639/10/20-38-20-01-16 від 25.03.2014 року таким, що не підлягає виконанню (відповіді) платником податків;

- визнати дії Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо проведення зустрічної звірки та складання про її результати довідки № 1750/ 20-38-22-01-04/32337105 від 26.05.2014 року незаконними.

- визнати незаконними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо відображення даних про проведення зустрічної звірки , результати якої оформлено довідкою № 1750/ 20-38-22-01-04/32337105 від 26.05.2014 року в підсистемі «Податковий аудит» АІС «Податковий блок»;

- зобов'язати Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області видалити дані про проведення зустрічної звірки, результати якої оформлено довідкою № 1750/ 20-38-22-01-04/32337105 від 26.05.2014 року в підсистемі "Податковий аудит" АІС "Податковий блок".

В обґрунтування позову зазначив, що відповідачем неправомірно проведено зустрічну звірку Товариства з обмеженою відповідальністю "СДМ-ГРУПП" , оскільки не було підстав для її проведення та відповідачем неправомірно відображено дані про проведення зустрічної звірки позивача в АІС "Податковий блок".

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову у повному обсязі та просив у його задоволенні відмовити. У своєму запереченні обґрунтовував необхідність відмовити в задоволенні позову тим, що зустрічна звірка проведена правомірно з дотриманням норм чинного законодавства та за наявності підстав для її проведення , а права, інтереси позивача не були порушені.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача та відповідача , встановив наступне.

Судом встановлено, що фахівцем Основ"янської ОДПІ м. Харкова Харківської області ГУ Міндоходів у Харківській області складено довідку №1750/20-38-22-01-04/32337105 від 26.05.2014 року про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "СДМ ГРУПП" щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ "ТЕКСОІЛ" їх реальності та повноти відображення в обліку за вересень 2013 р. (а.с. 41-57).

З зазначеної довідки вбачається, що зустрічна звірка проведена відповідачем на підставі службового посвідчення серії ХР №128654, згідно з п.73.5 ст. 73 ПКУ .

Відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платників податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 (далі за текстом -Порядок № 1232).

За приписами п. 4 Порядку № 1232 від 27.12.2010 року встановлено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Вимоги щодо оформлення запиту визначені п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Основянською ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області 25.03.2014 року у зв"язку із встановленням сумнівності у факті здійснення операцій (на адресу податкової інспекції надійшов акт "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Тексоіл" від 21.02.14 р. № 269/2204/37654450/79) складено запит про надання інформації та її документального підтвердження № 4637/10/20-38-20-01-16, який вручено ТОВ "СДМ ГРУП" 02.04.2014 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, яке міститься в матеріалах справи.

ТОВ "СДМ ГРУП" 15.04.2014 року листом № 14042014/1 від 14.04.2014 року надано письмове пояснення та первинні документи на запит відповідача № 4637/10/20-38-20-01-16. (а.с. 15-16).

Відповідно до п.2 Порядку № 1232 визначені підстави для проведення зустрічних звірок, а саме встановлено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Отже, аналізуючи вище зазначені положення діючого законодавства, суд приходить до висновку, що діюче податкове законодавство дозволяє податковим органам проводити зустрічну звірку суб'єкта господарювання виключно за наявності хоча б однієї з двох підстав: або, якщо під час перевірки платника податків та зборів (контрагента суб'єкта господарювання) виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій з суб'єктом господарювання, або, якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З пояснень представника відповідача та з матеріалів справи, вбачається, що відповідач вважав підставою для проведення спірної зустрічної звірки позивача - отриманий акт "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Тексоіл" від 21.02.14 р. № 269/2204/37654450/79.

Суд зазначає, що посилання відповідача на акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Тексоіл", як підставу для проведення зустрічної звірки, суд не приймає до уваги, оскільки згідно п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України зустрічні звірки не є перевірками, а отже складений акт не свідчить про проведення перевірки ТОВ "Тексоіл", в межах якої можуть виникнути сумніви стосовно факту здійснення таких операцій, як це передбачено п. 2 Постанови № 1232.

Крім того, представником позивача до матеріалів справи надано постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.14. по справі № 804/4298/14 за позовом ТОВ "Тексоіл" до ДПІ у м.Сумах ГУ Міндоходів у Сумській області, згідно якої визнано неправомірними дії ДПІ у м.Сумах ГУ Міндоходів у Сумській області по проведенню зустрічної звірки ТОВ "Тексоіл", за результатами якої складено акт від від 21.02.14 р. № 269/2204/37654450/79.

Окрім того, відповідачем не подано до суду доказів дотримання положень п. 3 Постанови № 1232 в частині отримання від органу державної податкової служби (ініціатора) запиту про проведення зустрічної звірки ТОВ "СДМ ГРУП" для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних, оскільки як вбачається з матеріалів справи Основ'янська ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області не є ініціатором звірки, а ТОВ "СДМ ГРУП" та ТОВ "Тексоіл" знаходяться не в межах одного населеного пункту.

Основ'янською ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області не подано до суду доказів наявності інших визначених законом підстав для проведення зустрічної звірки у ТОВ "СДМ ГРУП".

Отже, суд приходить до висновку, що у відповідача відсутні визначені п.2 Постанови № 1232 підстави для проведення такої звірки.

З огляду на викладене, суд зазначає, що у спірних правовідносинах відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Постановою №1232 від 27.12.2010 р.

Враховуючи вищевикладене, вимога позивача про визнання незаконними дій Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "СДМ ГРУП" обґрунтована та підлягає задоволенню.

Стосовно інших позовних вимог суд не вбачає підстав для їх задоволення , виходячи з наступного.

Суд зазначає, що складання та направлення запиту, так само, як і складання довідки за результатами проведення звірки згідно вищезазначених норм чинного законодавства входить до виключної компетенції відповідача та такі дії не тягнуть правових наслідків для позивача, а отже не порушують прав позивача.

Що стосується вимоги про визнання запиту Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про надання податкової інформації № 4639/10/20-38-20-01-16 від 25.03.2014 року таким, що не підлягає виконанню (відповіді) платником податків, суд зазначає, що позивачем вже надано відповідь з документами на запит про надання податкової інформації № 4639/10/20-38-20-01-16 від 25.03.2014 року, отже відсутній предмет спору в даній частині вимог.

Що стосується вимог про визнання незаконними дій Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо відображення даних про проведення зустрічної звірки , результати якої оформлено довідкою № 1750/20-38-22-01-04/32337105 від 26.05.2014 року в підсистемі «Податковий аудит» АІС «Податковий блок» та зобов'язання відповідача видалити дані про проведення зустрічної звірки, результати якої оформлено довідкою № 1750/ 20-38-22-01-04/32337105 від 26.05.2014 року в підсистемі "Податковий аудит" АІС "Податковий блок".

Також в матеріалах справи відсутня інформація та докази, що на підставі № 1750/20-38-22-01-04/32337105 від 26.05.2014 року в підсистемі «Податковий аудит» АІС «Податковий блок» відповідачем відображено дані про проведення даної зустрічної звірки .

Як пояснив представник відповідача під час судового засідання, відповідачем не здійснювалось коригування показників на підставі спірної зустрічної звірки та показники, відображені позивачем у деклараціях не змінювались.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог - у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Отже, суд присуджує позивачу всі здійснені документально підтверджені судові витрати відповідно до частини задоволеної вимоги в розмірі 14.62 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СДМ-ГРУПП" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій незаконними -задовольнити частково.

Визнати дії Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо проведення зустрічної звірки , за результатами якої складено довідку № 1750/ 20-38-22-01-04/32337105 від 26.05.2014 року незаконними.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету (УДКСУ у Червонозаводському районі міста Харкова Харківської області, код 37999628, МФО: 851011, Банк: ГУДКСУ у Харківській області, р/р: 31217206784011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СДМ-ГРУПП" (адреса: м.Харків, пл.Повстання,б.7/8, літ.В-4, приміщення7; код ЄДРПОУ 32337105 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 14.62 грн. (чотирнадцять гривень шістдесят дві копійки).

Постанова може бути оскаржена.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 27 жовтня 2014 року.

Суддя Шляхова О.М.