Ухвала суду № 41070036, 21.10.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2014
Номер справи
817/2023/14
Номер документу
41070036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кравчук Т.О.

Суддя-доповідач:Майор Г.І.

УХВАЛА

іменем України

"21" жовтня 2014 р. Справа № 817/2023/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Майора Г.І.

суддів: Бучик А.Ю.

Одемчука Є.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від "12" вересня 2014 р. про відмову у відстроченні виконання судового рішення у справі за позовом Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" про стягнення податкової заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 29.08.2014 року адміністративний позов задоволено: стягнуто з Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (ідентифікаційний код 03361678) до Державного бюджету податкову заборгованість по податку на додану вартість в сумі 1309083,75 грн. (один мільйон триста дев'ять тисяч вісімдесят три гривні 75 коп.), яку перерахувати до Управління ДКСУ в Рівненській області, МФО 833017, ЗКПО 38012714, отримувач - УК у м. Рівному (м. Рівне), на рахунок 31115029700002, код платежу 14010100.

05 вересня 2014 року до Рівненського окружного адміністративного суду звернулось Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" із заявою про відстрочення виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 29.08.2014 року.

В заяві про відстрочення виконання судового рішення заявник зазначив, що тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення були затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.02.2012 року №93. Відповідно до частини 6 статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво без відповідного відшкодування не допускається. Протоколом засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу №05/14 від 08.02.2014 року зафіксовано узгоджений обсяг заборгованості держави перед відповідачем за різницю в тарифах у розмірі 145027119,99 грн. Відповідно до Порядку та умов надання у 2014 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 року №30, та на підставі розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 08.02.2014 року №41, Протоколу засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергентичного комплексу №05/14 від 08.02.2014 року, довідки №1 від 14.03.2014 року про податковий борг відповідно до вимог статті 11та статті 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", виданої Державної податковою інспекцією м. Рівне, відповідач уклав Договір №3 про організацію взаєморозрахунків від 23.06.2014 року, яким передбачено перерахування відповідачу у встановленому законом порядку коштів в сумі 1487142,15 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню. Пунктом 7 цього договору передбачено, що РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" перераховує до спеціального фонду державного бюджету кошти на погашення податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені), в тому числі з дострокового погашення реструктуризованої або розстроченої (відстроченої) заборгованості з податку на додану вартість в сумі 1487142,15 грн. З огляду на наведене, відповідач вважає, що погашення податкового боргу, який є предметом позову, в частині 1309083,75 грн. за рахунок субвенції з державного бюджету передбачено чинними нормативно-правовими актами та здійсненими на їх виконання правочинами, а тому, посилаючись на тимчасову неможливість виконання зобов'язань, заявник просив відстрочити виконання судового рішення.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2014 року відмовлено Рівненському обласному виробничому комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" у відстроченні виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 29.08.2014 року.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким заяву про відстрочення виконання судового рішення задовольнити. В апеляційній скарзі позивач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування ухвали суду першої інстанції.

З урахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності представників сторін, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Приймаючи ухвалу про відмову у відстроченні виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 29.08.2014 року суд першої інстанції вказав, що вказані заявником у заяві про відстрочення виконання судового рішення не є винятковим випадком та те, що у договорі від 23.06.2014 року не йдеться про виділення відповідачу суми компенсації у різниці в тарифах, яка має ним спрямовуватись на сплату податку на додану вартість до бюджету.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції та зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження може звернутися до адміністративного суду першої інстанції із заявою про відстрочення або розстрочення виконання рішення.

Згідно з частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулись із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» ціни (тарифи) на послуги з централізованого водопостачання і водовідведення є регульованими. Відповідність рівня цін/тарифів розміру економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво є одним із принципів державного регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, визначених у ст. 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до ч. 6 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво без відповідною відшкодування не допускається. Згідно з ч. 7 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» центральні органи виконавчої влади, національні комісії, що здійснюють державне регулювання у відповідній сфері, несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, то змінюються ними відповідно до їхніх повноважень. Відповідно до частин 2, 4 ст. 10 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» тарифи на комунальні послуги суб'єктів природних монополії повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обгрунтованих планових витрат на їх виробництво з урахуванням плановою прибутку: встановлення тарифів на комунальні послуги, нижчих за розмір економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво без відповідного відшкодування не допускається.

Протоколом засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу № 05/14 від 08.02.2014 року зафіксовано узгоджений обсяг заборгованості держави перед РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» за різницю в тарифах у розмірі 145 027 119, 99 гри.

Відповідно до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

У п. 24 ст. 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» установлено, що у 2014 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 1 1. 12 і 13 цього Закону, спрямовуються відповідно на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованою водопостачання та водовідведення. що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (за рахунок джерел, визначених пунктами 14, 15, 16, 17 і 20 статті 11, пунктом 5 статті 12 та пунктом 10 статті 13 цього Закону).

Відповідно до п. 6 ч. І ст. 97 Бюджетного кодексу України до трансфертів, що надаються з Державного бюджету України місцевим бюджетам належать дотації та субвенції. Згідно з ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначені у Порядку та умов надання у 2014 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2014 р. №30.

Відповідно до ч. 2 ст. 108 Бюджетного кодексу України порядок перерахування міжбюджетних трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам (включаючи бюджети районів у містах), коштів, що передаються до державного бюджету з місцевих бюджетів, а також порядок перерахування міжбюджетних трансфертів між місцевими бюджетами визначаються Кабінетом Міністрів України і мають забезпечувати свої масність, рівномірність, гарантованість та повноту перерахування трансфертів.

Відповідно до п. 24 Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого Постановою КМ України від 15.12.2010 року № 1132 обсяг субвенцій з державного бюджету, не використаний на кінець бюджетного періоду, перераховується в останній робочий день такого періоду органами Державної казначейської служби до державного бюджету.

Відповідно до Порядку та умов надання у 2014 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затвердженого постановою КМ України від 29 січня 2014 р. №30 та на підставі розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 08 лютого 2014 року № 41 «Про розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг ; централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування», Протоколу засідання територіальної комісії і погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплекс) №05/14 від 08.02.2014 року, Довідки №3 від 04.06.2014 року про податковий борг відповідно до вимог статті11 та статті 12 Закону РОВКІІ ВКГ «Рівнеоблводоканал» уклало Договір № 3 про організацію взаєморозрахунків від 23.06.2014 року, яким передбачено перерахування у встановленому законом порядку коштів в сумі 1 487142,15 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню.

Пункт 7 Договору № 3 про організацію взаєморозрахунків від 23.06.2014 року передбачає, що РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» перераховує ло спеціального фонду державного бюджету кошти для погашення податкової о боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені), в тому числі з дострокового погашення реструктуризованої або розстроченої (відстроченої) заборгованості з податку на додану вартість в сумі 1487142,15 грн.

Таким чином, висновок Рівненського окружного адміністративного суду про те, що у Договорі №3 від 23.06.2014 року не йдеться про виділення відповідачу суми компенсації у різниці в тарифах, яка ним має спрямовуватись на сплату податку на додану вартість до бюджету, не відповідає дійсності.

РОВКІІ ВКБ "Рівнеоблводоканал" подало усі необхідні належні докази щодо наявності обставин, які ускладнюють виконання судового рішення та є винятковими і з огляду на специфіку правовідносин у сфері житлово-комунальних послуг, в т.ч. враховуючи нерентабельність тарифів та особливий законодавчий механізм їх компенсації.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.199 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду і постановити нову ухвалу.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" підлягає задоволенню, а ухвала суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нової ухвали про задоволення заяви щодо відстрочення виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 202, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" задовольнити.

Ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від "12" вересня 2014 р. скасувати та прийняти нову.

Заяву Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" про відстрочення виконання судового рішення задовольнити.

Відстрочити виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2014 року у справі№817/2023/14 до моменту надходження коштів згідно з договором №3 про організацію взаєморозрахунків від 23.06.2014 року, але не пізніше 31 грудня 2014 року.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор

судді: (підпис) А.Ю.Бучик

(підпис) Є.В.Одемчук

З оригіналом згідно: суддя _______ Г.І. Майор

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул. Відінська,8,м.Рівне,33023

3- відповідачу/відповідачам: Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" вул.Степана Бандери, 2,м.Рівне,33028

4-третій особі: - ,