ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
07 жовтня 2014 року 12 год. 30 хв. № 757/9899/14-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Данилишин В.М. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної академії внутрішніх справ України до Всеукраїнської громадської організації "Рада представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ" про скасування рішення відповідача.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2014 року закрито провадження у справі за позовом Національної академії внутрішніх справ України (далі - позивач) до Всеукраїнської громадської організації "Рада представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ" (далі - відповідач) про скасування рішення відповідача від 15 квітня 2014 року про ініціювання скликання та проведення 23 квітня 2014 року об 11 год. 00 хв. в місті Одеса на базі Міжнародного гуманітарного університету V-го З’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ з питань призначення членів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, з установчих та інших питань (далі - оскаржуване рішення).
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2014 року ухвалу Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2014 року скасовано, а справу для розгляду направлено до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Справа до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла 07 серпня 2014 року та, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, 08 серпня 2014 року для її розгляду і вирішення визначено суддю Данилишина В.М.
Ухвалою суду від 11 серпня 2014 року справу прийнято до провадження та її призначено до розгляду у судовому засіданні.
У ході судового розгляду справи представники позивача підтримали позов та просили задовольнити його повністю.
Представник відповідача у судові засідання не прибув, хоча про дати, час та місце судового розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, заява про розгляд справи за відсутності його представника до суду не надійшла.
До суду через канцелярію 11 вересня 2014 року від представника позивача надійшло письмове клопотання про витребування у відповідача засвідчених копій протоколу засідання відповідача від 15 квітня 2014 року № 1 (далі - протокол № 1) та оскаржуваного рішення.
У судовому засіданні 15 вересня 2014 року судом, без виходу до нарадчої кімнати, прийнято рішення про відмову у задоволенні заявленого клопотання у зв’язку з наявністю у матеріалах справи засвідченої копії протоколу № 1 у вигляді рішення Ради представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, який, як вбачається з його змісту, і є оскаржуваним рішенням.
Враховуючи вище викладені обставини та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у судовому засіданні 29 вересня 2014 року судом, згідно з ч.ч. 4, 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження, про що відповідача повідомлено письмово.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, суд -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається зі змісту наявної у матеріалах справи засвідченої копії протоколу № 1 (оскаржуваного рішення), 15 квітня 2014 року відповідачем прийнято рішення:
- ініціювати скликання та проведення до 22 квітня 2014 року обласних, міської в місті Києві, а також, відповідно до чинного законодавства України, республіканської в Автономній Республіці Крим і міської в місті Севастополі конференцій працівників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ з обрання делегатів на з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ з питань призначення членів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, з установчих питань (далі - З’їзд);
- ініціювати перед юридичними вищими навчальними закладами та науковими установами скликання і проведення 23 квітня 2014 року об 11 год. 00 хв. в місті Одеса на базі Міжнародного гуманітарного університету З’їзду.
Відповідно до протоколу конференції працівників юридичних вищих навчальних закладів та установ міста Києва від 17 квітня 2014 року, копія якого міститься у матеріалах справи, погоджено ініціативу відповідача щодо скликання та проведення V-го З’їзду 23 квітня 2014 року об 11 год. 00 хв. в місті Одеса на базі Міжнародного гуманітарного університету.
Наказом Міністерства освіти і науки України від 17 квітня 2014 року № 471 "Про проведення з’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ", зокрема, утворено Організаційний комітет з підготовки та проведення З’їзду, а також установлено дату проведення З’їзду - 29 квітня 2014 року та місце проведення З’їзду - актова зала Міністерства освіти і науки України (м. Київ, пр-т Перемоги, 10).
У подальшому, наказом Міністерства освіти і науки України від 06 травня 2014 року № 547 "Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства освіти і науки України від 17.04.2014 № 471" визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства освіти і науки України від 17 квітня 2014 року № 471 "Про проведення з’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ".
Суд не погоджується з доводами представників позивача щодо наявності підстав для задоволення позову, виходячи з оцінки наявних у матеріалах справи доказів, а також аналізу наступних норм та обставин.
Так, нормами чинного законодавства визначено органи, на які покладено функції формування суддівського корпусу України, зокрема, вирішення питань, пов’язаних із добором на посади суддів вперше, переведенням суддів, просуванням по службі та звільненням із посад. Серед таких державних органів Конституцією України та спеціальними законами визначено Вищу раду юстиції як колегіальний, незалежний орган, відповідальний за формування високопрофесійного суддівського корпусу, та Вищу кваліфікаційну комісію суддів України як постійно діючий орган у системі судоустрою України.
Механізм формування складу Вищої ради юстиції визначено ст. 131 Конституції України, відповідно до ч.ч. 2, 3 якої, Вища рада юстиції складається з двадцяти членів. Верховна Рада України, Президент України, з’їзд суддів України, з’їзд адвокатів України, з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ призначають до Вищої ради юстиції по три члени, а всеукраїнська конференція працівників прокуратури - двох членів Вищої ради юстиції.
До складу Вищої ради юстиції входять за посадою Голова Верховного Суду України, Міністр юстиції України, Генеральний прокурор України.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 1, ст. 5, ст.ст. 12, 10 Закону України "Про Вищу раду юстиції", статус Вищої ради юстиції визначається Конституцією України і цим Законом.
Вища рада юстиції є колегіальним, незалежним органом, відповідальним за формування високопрофесійного суддівського корпусу, здатного кваліфіковано, сумлінно та неупереджено здійснювати правосуддя на професійній основі, а також за прийняття рішень стосовно порушень суддями і прокурорами вимог щодо несумісності та у межах своєї компетенції про їх дисциплінарну відповідальність.
Відповідно до Конституції України Вища рада юстиції складається з двадцяти членів.
Верховна Рада України, Президент України, з’їзд суддів України, з’їзд адвокатів України, з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ призначають до Вищої ради юстиції по три члени, всеукраїнська конференція працівників прокуратури - двох членів Вищої ради юстиції.
До складу Вищої ради юстиції входять за посадою Голова Верховного Суду України, Міністр юстиції України, Генеральний прокурор України.
З’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ призначає трьох членів Вищої ради юстиції, один з яких призначається з числа суддів.
Висування кандидатів і призначення членів Вищої ради юстиції з’їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ здійснюється у порядку, передбаченому ч.ч. 1-3 ст. 10 цього Закону, крім вимог до кандидатів на посаду члена Вищої ради юстиції, встановлених ч. 1 цієї статті.
Делегати на з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ обираються на республіканській (Автономної Республіки Крим), обласних, міських (міст Києва і Севастополя) конференціях працівників цих установ та закладів.
Від вищих юридичних закладів, факультетів та наукових установ Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя обираються на з’їзд по п’ять делегатів.
Кандидатури на посади членів Вищої ради юстиції визначаються з числа суддів з’їздом суддів України за пропозицією делегатів з’їзду відкритим голосуванням більшістю голосів присутніх делегатів з’їзду і включаються в бюлетень для прийняття рішення з’їздом суддів України шляхом таємного голосування по кожній кандидатурі.
Призначеним на посаду члена Вищої ради юстиції вважається кандидат, який за результатами таємного голосування отримав більшість голосів від числа обраних делегатів з’їзду суддів України. У разі якщо голосування проводиться по кандидатурах, кількість яких перевищує квоту для призначення на посади членів Вищої ради юстиції, призначеними вважаються кандидати, які набрали більшість голосів щодо інших кандидатів.
За результатами голосування головуючим і секретарем з’їзду підписуються рішення про призначення членів Вищої ради юстиції.
Відповідно до ч. 1 ст. 92, ч. 2 ст. 93 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Вища кваліфікаційна комісія суддів України діє у складі одинадцяти членів, які є громадянами України, мають вищу юридичну освіту і стаж роботи у галузі права не менше двадцяти років. До складу Комісії входять: 1) шість суддів, які призначаються з’їздом суддів України; 2) дві особи, які призначаються з’їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ; 3) одна особа, яка призначається Міністром юстиції України; 4) одна особа, яка призначається Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини; 5) одна особа, яка призначається Головою Державної судової адміністрації України.
Члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України призначаються з’їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ відкритим або таємним голосуванням.
Тобто, як вбачається з вище викладених норм, право з’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ на призначення членів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначено на законодавчому рівні. З’їзд виконує повноваження, делеговані йому Конституцією України.
У протоколі № 1 зазначено, що ініціювання відповідачем скликання та проведення З’їзду пов’язане з тим, що існує нагальна потреба у формуванні складу Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з метою виконання ними функцій, визначених Конституцією та законами України, оскільки, згідно з п. 3 розділу ІІ "Прикінцеві та Перехідні положення" Закону України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні", із дня набрання чинності цим Законом повноваження членів Вищої ради юстиції, крім тих, які перебувають у цьому органі за посадою, та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України припиняються. Вища рада юстиції та Вища кваліфікаційна комісія суддів України формуються відповідно до закону з урахуванням вимог, встановлених п. 4 цього розділу, у частині призначення членів Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з’їздом суддів України.
Суд зазначає, що Закон України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні" набрав чинності 11 квітня 2014 року.
Згідно з п. 1.1 розділу І, п. 2.1 розділу ІІ, пп. 3.1.3 п. 3.1 розділу ІІІ статуту відповідача, затвердженого рішенням З’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, відповідач є неприбутковою організацією, яка об’єднує юристів-освітян та науковців для задоволення і захисту їх спільних інтересів у всебічному розвитку юридичної освіти та науки в Україні, інших законних спільних професійних і творчих інтересів.
Загальний правовий статус відповідача визначається Конституцією України, Законами України "Про об’єднання громадян", "Про вищу освіту", "Про наукову та науково-технічну діяльність", іншими нормативно-правовими актами, а також статутом та змінами і доповненнями до нього, затвердженими рішеннями З’їзду.
Метою створення відповідача є задоволення і захист законних інтересів її членів у забезпеченні достатнього професійного рівня та всебічного розвитку юридичної освіти та науки в Україні, інших законних спільних професійних і творчих інтересів.
Для досягнення свої мети, реалізації своїх завдань і здійснення своєї компетенції відповідач має право: проводити масові заходи з предмету статутної діяльності, у тому числі:
- скликати (ініціювати), організовувати і проводити республіканські (Автономної Республіки Крим), обласні, міські (міст Києва і Севастополя) конференції працівників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ з обрання делегатів на всеукраїнські з’їзди представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ з питань призначення членів Вищої ради юстиції, з інших питань, у тому числі установчих;
- скликати (ініціювати), організовувати і проводити всеукраїнські з’їзди представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ України з питань призначення членів Вищої ради юстиції, інших питань, у тому числі установчих.
Отже, З’їзд своїм власним рішенням уповноважив відповідача ініціювати питання скликання та проведення з’їзду з питань призначення членів Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також скликати (ініціювати), організовувати та проводити конференції працівників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ з обрання делегатів на З’їзд.
Як зазначено у постанові Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 травня 2014 року у справі № 826/5306/14, залишеній без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2014 року, відповідно до ст. 12 Закону України "Про освіту", ст. 18 Закону України "Про вищу освіту", ст. 28 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого Указом Президента України від 25 квітня 2013 року № 240/2013, скликання, організація і проведення з’їздів представників вищих юридичних навчальних закладів та наукових установ з питань призначення членів Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вищими юридичними навчальними закладами та науковими установами України, включення до порядку денного з’їздів представників вищих юридичних навчальних закладів та наукових установ питання про призначення членів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, чи призначення організаційного комітету такого з’їзду не віднесено до компетенції Міністерства освіти і науки України.
Суд також зазначає, що на законодавчому рівні питання щодо ініціювання, скликання та проведення З’їзду не врегульовані у повній мірі.
Згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Таким чином, виходячи із системного тлумачення вище викладених норм у контексті з’ясованих судом обставин, а також оцінки достатності і взаємного зв’язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що ініціюючи перед вищими юридичними навчальними закладами та науковими установами скликання і проведення З’їзду, відповідач діяв відповідно до свого статуту та норм чинного законодавства, у зв’язку з чим позов Національної академії внутрішніх справ України до Всеукраїнської громадської організації "Рада представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ" про скасування рішення відповідача є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню повністю.
Згідно з ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. У зв’язку з ухваленням судового рішення на користь суб’єкта владних повноважень та відсутністю з його сторони судових витрат, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69-71, 86, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити повністю у задоволенні позову Національної академії внутрішніх справ України.
Копії постанови направити сторонам (вручити їх уповноваженим представникам) у порядку та строки, встановлені ст. 167 КАС України.
Відповідно до ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів із дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Згідно зі ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.М. Данилишин