Постанова № 41060253, 09.10.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2014
Номер справи
813/4283/14
Номер документу
41060253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 жовтня 2014 року+ № 813/4283/14

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді - Потабенко В.А.

за участю секретаря судового засідання - Петрика Р.І.,

з участю:

представника позивача - Ткаченка В.В., згідно довіреності,

представника відповідача - Лосина О.Б., згідно довіреності,

відповідача - Собіля С.Л., згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Ойл Груп» до Державної інспекції сільського господарства у Львівській області, Державного інспектора Державної інспекції сільського господарства у Львівській області Соболя Сергія Левковича про визнання протиправними дій, авизнання протиправним та скасування приписів, -

в с т а н о в и в:

ТзОВ «Вест ойл груп» звернулося до суду з позовом до Державної інспекції сільського господарства у Львівській області (далі - Держсільгоспінспекція у Львівській області), державного інспектора Державної інспекції сільського господарства у Львівській області Собіля Сергія Левковича про визнання протиправними дій відповідача щодо складання актів перевірки № 57 та №58 від 06.02.2014 року та видані приписів №№ 173, 174, 175 від 06.02.2014 року, визнання протиправними та скасування вищевказаних приписів.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що проведення Держсільгоспінспекцією у Львівській області перевірки здійснені з порушенням вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 року № 132. Так, на думку позивача, відповідачем порушено строки надіслання повідомлення про проведення перевірки, перевірка проводилася без представника підприємства, а також без керівника Служби автомобільних доріг, оскільки перевірка також стосувалася і суміжних ділянок, що перебувають у їх користуванні. Крім того, не вжито жодних заходів по з'ясуванню усіх обставин користування ТзОВ «Вест ойл груп» земельними ділянками під автозаправними станціями у Львівській області. Також позивач зазначає, що під час проведення перевірки необхідним було проведення спеціальних обмірів земельних ділянок ліцензованою землевпорядною організацією з конкретною прив'язкою до загальнодержавної системи координат земельної ділянки, а не на «око» чи рулеткою, чого, однак, зроблено не було.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача Держсільгоспінспекції у Львівській області проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, наведених у запереченнях, поданих суду 09.09.2014 року, суть яких зводиться до наступного. Держсільгоспінспекцією у Львівській області було проведено перевірку щодо дотримання вимог земельного законодавства АЗС «WOG» за адресою: м. Мостиська Львівської області по вул. Грушевського, 52, та в с. Баличі Мостиського району Львівської області по вул. Львівській, 4. Зазначені перевірки проведені у відповідності до ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі наказу від 10.01.2014 року №10, про який представника відповідача було листом від 10.01.2014 року, отриманим 17.01.2014 року; направлення на перевірку від 17.01.2014 року № 72 та № 73 вручено представнику ТзОВ «Вест ойл груп» Ткаченку В.В. 06.02.2014 року та 04.02.2014 року відповідно. Таким чином, позивач був належним чином повідомлений про проведення перевірки та вчасно отримав копію як наказу про призначення перевірки, так і копії відповідних направлень. Крім того, Ткаченко В.В. в телефонному режимі був повідомлений про складання актів перевірки, підписувати такі акти не забажав, тому вони були скеровані на адресу відповідача поштою. В ході перевірки державним інспектором Собілем С.Л. встановлено, що позивачем самовільно зайнято земельну ділянку площею 0,950 га, на якій встановлено рекламний щит з цінами на паливо, із земель Служби автомобільних доріг в с. Баличі по вул. Львівській, 4 Мостиському районі в Львівської області; самовільно зайнято земельну ділянку площею 0,0450 га, на якій встановлено рекламний щит з цінами на паливо, із земель Служби автомобільних доріг, а також використання земельної ділянки орієнтовною площею 0,1734 га для обслуговування АЗС без належно оформлених правовстановлюючих документів в м. Мостиська Львівської області по вул. Грушевського, 52. Керуючись відповідним земельним законодавством та наданими повноваженнями, що надають право органам Держсільгоспінспекції самостійно встановлювати наявність чи відсутність такого правопорушення як самовільне зайняття земельної ділянки, державний інспектор видав відповідні приписи. Отже, дії Держсільгоспінспекції відповідають чинним нормативно-правовим актам і не порушують жодними чином прав позивача, відповідно приписи державного інспектора також не підлягають до скасування. За таких обставин представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідач Собіль С.Л. у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, аналогічних викладеним в запереченні на позов від 09.09.2014 року. Пояснив, що під час перевірки та складанні відповідних документів діяв в межах законодавства та наданих йому повноважень.

Заслухавши представників сторін, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України №459/2011 від 13.04.2011 року (надалі - Положення про Держсільгоспінспекцію України), Державна інспекція сільського господарства України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Пунктом 6 Положення про Держсільгоспінспекцію України передбачено, що Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.

Повноваження Держсільгоспінспекції України на території Львівської області здійснює Державна інспекція сільського господарства в Львівській області відповідно до Положення про державну інспекцію сільського господарства в Львівській області, затвердженого наказом Державної інспекції сільського господарства України №110 від 28.02.2012 року.

Відповідно до наказу Державної інспекції сільського господарства України від 25.12.2013 року № 271 про затвердження плану перевірок на І квартал 2014 року, Держсільгоспінспекції в Львівській області затверджено відповідний план перевірок, яким передбачено перевірку щодо дотримання вимог земельного законодавства АЗС «WOG» (ТзОВ «Вест ойл груп») за адресою: м. Мостиська, вул. Грушевського, 52; Львівська область, Мостиський район, с. Баличі, вул. Львівська, 4.

Наказом Держсільгоспінспекції у Львівській області від 10.01.2014 року № 10 призначено проведення в період з 20.01.2014 року до 06.02.2014 року планової перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства АЗС «WOG» (ТзОВ «Вест ойл груп») за адресою: м. Мостиська, вул. Грушевського, 52; Львівська область, Мостиський район, с. Баличі, вул. Львівська, 4.

На виконання вказаного наказу Держсільгоспінспекцією у Львівській області видано направлення на державного інспектора сільського господарства Держсільгоспінспекції у Львівській області Собіля С.Л., від 17.01.2014 року №№ 72, 73 на проведення планової перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства при використанні АЗС «WOG» (ТзОВ «Вест ойл груп») земельної ділянки, що знаходиться за адресою: м. Мостиська, вул. Грушевського, 52; Львівська область, Мостиський район, с. Баличі, вул. Львівська, 4.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за:

веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель;

виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасним проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель;

дотриманням вимог земельного законодавства при набутті права власності на земельні ділянки за договорами купівлі-продажу, міни, дарування, застави та іншими цивільно-правовими угодами;

дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;

дотриманням правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереженням захисних насаджень і межових знаків;

проведенням землеустрою, виконанням заходів, передбачених проектами землеустрою, зокрема за дотриманням власниками та користувачами земельних ділянок вимог, визначених у проектах землеустрою;

розміщенням, проектуванням, будівництвом та введенням в експлуатацію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;

здійсненням заходів, передбачених проектами землеустрою, щодо захисту земель від водної і вітрової ерозії, селів, підтоплення, заболочення, засолення, солонцювання, висушування, ущільнення та інших процесів, що призводять до погіршення стану земель, а також щодо недопущення власниками та користувачами земельних ділянок псування земель шляхом їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, заростання чагарниками, дрібноліссям та бур'янами;

дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язковим виконанням заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;

дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;

використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення;

дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах;

вирішенням інших питань, визначених законами України та покладених на нього актами Президента України.

Частиною 1 статті 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.

Відповідно до абз. 6 п.п. 1 п. 4 Положення про Держсільгоспінспекцію України, Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Відповідно абз. 1 п. 5 Положення про Держсільгоспінспекцію України, Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності.

Згідно ч. 1 ст. 244 Кодексу України про адміністративні правопорушення Держсільгоспінспекція України розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства у сфері використання та охорони земель, зокрема справи за ст. 531 КУпАП, яка передбачає відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки.

Таким чином, відповідачам надано право на здійснення державного нагляду (контролю) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Щодо твердження позивача про те, що Держсільгоспінспекцією у Львівській області порушено строки надіслання повідомлення про проведення планової перевірки, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п. 1.1-1.6 Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затв. наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 року № 132 та зареєстр. в Міністерстві юстиції України 14.03.2013 року за № 412/22944, державний нагляд (контроль) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства здійснюється Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами (далі - інспекційні органи) відповідно до статей 152 та 188 Земельного кодексу України, статей 5, 6, 9, 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", статей 181 та 19 Закону України "Про охорону земель", пунктів 4, 5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 459, пунктів 4, 6 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 року № 770, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.01.2012 року за № 34/20347.

Цей Порядок визначає процедуру планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, визначає організаційні заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірок, загальні вимоги до їх здійснення, а також вимоги до оформлення матеріалів за результатами проведених перевірок.

Інспекційні органи здійснюють планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю).

Планові та позапланові заходи здійснюються шляхом проведення перевірок, обстежень земельних ділянок.

Цей Порядок поширюється на суб'єктів господарювання, господарська діяльність яких пов'язана з використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, в частині дотримання ними вимог земельного законодавства, встановленого законодавством порядку використання та охорони земель, а також на інспекційні органи в частині дотримання ними визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та цим Порядком процедур здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю).

Суб'єкти господарювання, які здійснюють господарську діяльність, пов'язану з використанням земель усіх категорій та форм власності, зобов'язані безперешкодно допускати державних інспекторів сільського господарства (далі - державні інспектори) для обстеження земельних ділянок, що перебувають у їх власності чи користуванні, надавати для ознайомлення і перевірки документи, які засвідчують це право, а також інші матеріали та інформацію, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель.

Відповідно до п.п. 2.4-2.6 Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, інспекційний орган зобов'язаний не пізніше десяти днів до дня здійснення планового заходу надіслати суб'єкту господарювання письмове повідомлення про проведення планового заходу.

Повідомлення про проведення планового заходу повинно містити:

дату початку та дату закінчення планового заходу;

найменування суб'єкта господарювання або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється плановий захід;

найменування інспекційного органу, який буде проводити плановий захід, його місцезнаходження та телефон.

Повідомлення про проведення планового заходу надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою або вручається особисто під розписку керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання.

Відповідно до журналу вихідної кореспонденції повідомлення про проведення перевірки, вих. №46/3-7-8, відправлено в адресу ТзОВ «Вест Ойл Груп» 10.01.2014 року, отримано останнім 17.01.2014 року. Направлення на перевірки було вручено уповноваженому представнику ТзОВ «Вест ойл груп» під розписку 04.02.2014 року та 06.02.2014 року. А сама перевірка проводилась державним інспектором 06.02.2014 року.

Отже, суб'єкт господарювання був належним чином (більш як за 10 днів) повідомлений про проведення планового заходу.

Щодо твердження позивача про те, що Держсільгоспінспекцією у Львівській області проводилася перевірка без представника підприємства, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 5.1. Порядку державні інспектори, які беруть участь у здійсненні відповідних заходів, зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання чи уповноваженій ним особі або фізичній особі - підприємцю чи її представнику направлення на проведення планової/позапланової перевірки та службові посвідчення, що засвідчують їх особи, і надати їм копію направлення на проведення планової/позапланової перевірки, яка вручається вищезазначеним особам під підпис.

З копії направлення від 17.01.2014 № 73 на проведення планової перевірки вбачається, що уповноважений представник керівника ТзОВ «Вест ойл груп» Ткаченко В.В. отримав таке направлення 04.02.2014 року, а направлення від 17.01.2014 року № 72 отримав 06.02.2014 року. Тобто, представник ТзОВ «Вест ойл груп» знав коли, який захід та за якою адресою планується, а, отже, мав можливість бути присутнім при проведенні перевірки.

Судом не береться до уваги твердження представника позивача Ткаченка В.В. про те, що він фізично не може перебувати одночасно на всіх об'єктах і слідкувати за проведенням перевірки, оскільки перевірки проводились не одночасно. Крім того, чинне законодавство не передбачає, що перевірка не може бути проведена у відсутності представника суб'єкта господарювання.

В ході проведення планової перевірки державним інспектором Собіль С.Л. встановлено, що ТзОВ «Вест ойл груп» в м. Мостиська по вул. Грушевського, 52, самовільно зайняло земельну ділянку площею 0,0950 га, на якій встановлено рекламний щит з цінами на паливо із земель Служби автомобільних доріг; в с. Баличі Львівської області Мостиського району по вул. Львівська, 4 самовільно зайняло земельну ділянку площею 0,0450 га, на якій встановлено рекламний щит з цінами на паливо із земель Служби автомобільних доріг, а також використовує земельну ділянку орієнтовною площею 0,1734 га для обслуговування АЗС без належно оформлених правовстановлюючих документів.

За результатами проведеної планової перевірки державним інспектором було складено акт перевірки від 06.02.2014 року №№ 57, 58, акт обстеження земельної ділянки від 06.02.2014р. №№ 6, 7, та на підставі вищевказаних актів винесено приписи від 06.02.2014р. № 173, 174, 175 щодо усунення виявлених порушень земельного законодавства.

Питання видачі приписів врегульоване Порядком оформлення, вручення (надсилання) приписів у разі виявлення порушень земельного законодавства, затв. наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.02.2013року № 104, згідно п. 2.1 якого з метою припинення порушення земельного законодавства та усунення його наслідків державний інспектор вручає (надсилає) особі, яка його здійснила, чи особі, яка є відповідальною за дотримання вимог земельного законодавства, припис за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.

Строк усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30 днів.

Також в судовому засіданні встановлено, і не заперечується представниками сторін, той факт, що представник керівника ТзОВ «Вест Ойл Груп» по телефону відмовився підписувати розпорядчі документи, які були оформлені державним інспектором за результатами планової перевірки, зокрема акт перевірки від 06.02.2014р. №57, 58, акт обстеження земельної ділянки від 06.02.2014р. №6, 7, а, отже, знав про наслідки проведеної перевірки.

Відповідно до п. 6.4 Порядку у разі відмови суб'єкта господарювання від ознайомлення з актом перевірки, його підписання, надання пояснень, отримання копії акта перевірки державні інспектори, що здійснюють планову/позапланову перевірку, вносять до акта перевірки відповідний запис, засвідчуючи це своїми підписами.

Отже, оскільки під час проведення перевірки було встановлено порушення земельного законодавства, державний інспектор сільського господарства Держсільгоспінспекції у Львівській області вправі був видати припис.

Заперечення представника позивача щодо неможливості державного інспектора сільського господарства Собіля С.Л. без спеціального обладнання встановити межі земельних ділянок, що перевірялись, не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки з матеріалів справи вбачається, що перед проведенням перевірки відповідач Соболь С.Л. отримав інформацію з Державного земельного кадастру, а саме: кадастрові плани земельних ділянок в м. Мостиська по вул. Грушевського, 52, та с. Баличі Львівської області Мостиського району по вул. Львівська, 4. Крім того, при проведенні перевірки відповідачем Собілем С.Л. також використовувалась форма 6-зем (звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" (річна).

Так, згідно п. 1 Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затв. наказом Державного комітету статистики України від 05.11.1998 року № 377 та зареєстр. в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 року за № 788/3228, Інструкція розроблена відповідно до Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 року № 15 "Про порядок ведення державного земельного кадастру", в частині кількісного обліку земель. В основу класифікації земель покладені Стандартна статистична класифікація землекористування ЄЕК, розроблена Статистичною комісією та Європейською економічною комісією ООН, та Класифікація видів економічної діяльності ДК 009-96, затверджена і введена в дію наказом Держстандарту України від 22 жовтня 1996 р. N 441.

У звітах вказують площі земель, що перебувають у власності, постійному і тимчасовому користуванні юридичних та фізичних осіб, за винятком тих площ земель, які надані в тимчасове користування іншим власникам землі і землекористувачам із земель, що перебувають у власності або в постійному користуванні цих юридичних і фізичних осіб.

У звітах вказують площі земель і розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності в межах територій, які входять до адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі окремо - в межах населених пунктів, зрошувані та осушені землі, розподіл земель за формами власності.

Вказані копії кадастрових планів та витяг з звіту 6-зем. Долучені до матеріалів справи.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Щодо виявлених під час перевірки порушень, які полягали у встановленні факту самовільного зайняття ТзОВ «Вест ойл груп» земельної ділянки в м. Мостиська по вул. Грушевського, 52, площею 0,0950 га для встановлення рекламного щита з цінами на паливо та в с. Баличі Львівської області Мостиського району по вул. Львівська, 4 площею 0,0450 га для встановлення рекламного щита з цінами на паливо, а також використання земельної ділянки орієнтовною площею 0,1734 га для обслуговування АЗС без належно оформлених правовстановлюючих документів, то представник позивача в судовому засіданні не заперечував того факту, що рекламні щити АЗС «WOG» за вищевказаними адресами розташовані не на земельних ділянках, які перебувають у власності ТзОВ «Вест ойл груп», а на землях Служби автомобільних доріг.

В судовому засіданні представник позивача стверджував про те, що розташування автозаправних комплексів та інформаційних щитів узгоджувалось з Службою автомобільних доріг на стадії проектування та будівництва. А використання земельних ділянок Служби автомобільних доріг позивачем являє собою господарські відносини. Крім того, ст. 99 Земельного кодексу України передбачено права земельного сервітуту, яке може вимагатись власником або землекористувачем земельної ділянки.

Однак, суду доказів встановлення земельних сервітутів за адресами Львівська область м. Мостиська, вул. Грушевського, 52, Львівська область, Мостиський район, с. Баличі, вул. Львівська, 4, надано не було. Як і доказів правомірності використання земельних ділянок Служби автомобільних доріг.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наслідком розгляду справи суд дійшов висновку, що відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, надано достатні та беззаперечні докази порушення ТзОВ «Вест ойл груп» земельного законодавства. Самими ж Держсільгоспінспекцією у Львівській області та державним інспектором Державної інспекції сільського господарства у Львівській області Собілем С.Л. відповідні положення Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст. 15-2 Земельного кодексу України, Положення про Державну інспекцію сільського господарства України та інших нормативно-правових актів при здійсненні перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства АЗС «WOG» (ТзОВ «Вест ойл груп») за адресою: Львівська область м. Мостиська, вул. Грушевського, 52; Львівська область, Мостиський район, с. Баличі, вул. Львівська, 4, дотримані були в повній мірі, тому не можуть бути визнані протиправними, як приписи №№ 173, 174, 175, прийняті за наслідками перевірок дотримання земельного законодавства.

Звідси, позовні вимоги є безпідставними і необґрунтованими, а, тому, у їх задоволенні слід відмовити.

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати позивачу в даній справі не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18-19, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

у задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 14.10.2014 року.

Суддя Потабенко В.А.