Постанова № 41049023, 17.10.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.10.2014
Номер справи
826/14373/14
Номер документу
41049023
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 жовтня 2014 року № 826/14373/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом

Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк"

до

Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві

про

визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» (далі – позивач) звернулось до суду з позовом до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві про визнання протиправними дій щодо внесення запису №10711110022028202 від 08.08.2014 про проведення державної реєстрації припинення діяльності юридичної особи ТОВ «РБТ», скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців №10711110022028202 від 08.08.2014 про проведення державної реєстрації припинення діяльності юридичної особи ТОВ «РБТ», зобов’язання внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запис про скасування державної реєстрації припинення підприємницької діяльності юридичної особи ТОВ «РБТ».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ТОВ «РБТ» є боржником позивача, отримала заяву останнього на про погашення заборгованості, на розгляді господарського суду м. Києва перебуває справа про стягнення позивачем з ТОВ «РБТ» заборгованості. Проте, не зважаючи на викладене, головою ліквідаційної комісії ТОВ «РБТ» було подано державному реєстратору недостовірна інформація про завершення розрахунків з кредиторами. З огляду на викладене, позивач вказує, що у державного реєстратора були відсутні підстави для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запису про скасування державної реєстрації припинення підприємницької діяльності юридичної особи ТОВ «РБТ».

Відповідач - Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві – письмових пояснень по суті позовних вимог суду не надав, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату ат місце судового вирішення справи.

Відповідно до положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Більше того, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема “Іззетов проти України”, “Пискал проти України”, “Майстер проти України”, “Субот проти України”, “Крюков проти України”, “Крат проти України”, “Сокор проти України”, “Кобченко проти України”, “Шульга проти України”, “Лагун проти України”, “Буряк проти України”, “ТОВ “ФПК “ГРОСС” проти України”, “Гержик проти України” суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.

Згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у різі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

В судовому засіданні на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження та надано сторонам час на подачу письмових пояснень по суті позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

Загальними зборами учасників ТОВ «РБТ» прийнято рішення про припинення шляхом ліквідації ТОВ «РБТ», оформлене протоколом №01/04 від 01.04.2014.

В подальшому, державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців внесено запис №10711110022028202 від 08.08.2014 про проведення державної реєстрації припинення діяльності юридичної особи ТОВ «РБТ».

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб – підприємців врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (далі – Закон).

Зокрема, вирішуючи адміністративну справу по суті, суд виходить з того, що визначення наявності підстав для внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців про припинення юридичної особи ТОВ «РБТ», а отже і вмотивованості позовної заяви, полягає у визначенні відповідності дій державного реєстратора при внесенні такого запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців нормам Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" при цьому, із обов’язковим встановленням дотримання ліквідатором ТОВ «РБТ» процедури ліквідації товариства, визначеної Господарським кодексом України та Цивільним кодексом України.

Процедура ліквідації юридичної особи за рішенням засновників та державної реєстрації припинення юридичної особи, а отже і спірні правовідносини врегульовано Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно зі ст. 33 Закону юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Статтею 35 Закону визначено, що державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомості про внесення такого запису.

Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Відомості про дату публікації повідомлення, яке містить інформацію про строк заявлення вимог кредиторів щодо юридичної особи, що припиняється, надаються органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України не пізніше наступного дня з дати публікації такого повідомлення.

Судом встановлено та позивачем не заперечується, що оголошення про припинення ТОВ «РБТ» було опубліковано 14.04.2014, зі зазначенням строку подання заяв (претензій) кредиторів до 05.06.2014.

Судом встановлено, що ухвалою Господарського суду м. Києва від 19.03.2014 у справі №910/4442/14 порушено провадження за позовом приватного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» до ТОВ «ТЛЛ», ТОВ «Севен Стійл» (зміна назви на ТОВ «РБТ») про стягнення 79 695 672,93 грн. (на час вирішення справи судове рішення у вказаній справи не прийнято).

Також, з матеріалів справи вбачається, що позивач є кредитором ТОВ «РБТ» вимоги якого забезпечено заставою, 07.05.2014 надіслав на адресу голови ліквідаційної комісії «РБТ» заяву з вимогами (заборгованість складає 79 695 672,93 грн.). Проте, позивач зазначає, що ліквідатор ТОВ «РБТ» ухилився від вирішення такої вимоги у встановлений законодавством спосіб.

Згідно ст. 80 Господарського кодексу України товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов'язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.

Відповідно до ст. 91 Господарського кодексу України припинення господарського товариства відбувається шляхом його ліквідації або реорганізації відповідно до статті 59 цього Кодексу.

Ліквідація господарського товариства провадиться ліквідаційною комісією, призначеною його вищим органом, а у разі припинення товариства за рішенням суду - ліквідаційною комісією, сформованою відповідно до рішення суду.

З дня утворення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження по управлінню справами господарського товариства. Ліквідаційна комісія у триденний строк з моменту її утворення публікує інформацію про ліквідацію господарського товариства і здійснює інші дії відповідно до вимог статей 58 - 61 цього Кодексу та інших законів.

Процедура ліквідації юридичної особи визначена ст. 111 Цивільного кодексу України, а саме: з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.

Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб. У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.

Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором).

Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.

У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.

До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.

Майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування), передається учасникам юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами юридичної особи або законом.

Документи, що підлягають обов'язковому зберіганню, передаються в установленому законодавством порядку відповідним архівним установам.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.

Згідно із ст. 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: 1) у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; 2) у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; 3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); 4) у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.

Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги. Черговість задоволення вимог кредиторів за договорами страхування визначається законом.

У разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.

З системного аналізу викладеного вбачається, що законодавчо закріплена процедура ліквідації товариства, яка складається з наступних етапів: прийняття рішення про припинення товариства шляхом ліквідації, внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, щодо ліквідації юридичної особи, вжиття заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується та письмове повідомлення кожного з боржників про припинення юридичної особи, закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи, проведення інвентаризації майна, надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку для проведення відповідних перевірок, складання проміжного ліквідаційного балансу, виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердження ліквідаційного балансу та подання звітності за останній звітний період, передача майна товариства, що залишилось після розрахунку з кредиторами, учасникам товариства, передача документів постійного зберігання відповідним архівним установам, подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ліквідатором ТОВ «РБТ» порушено законодавчо встановлену процедуру ліквідації, а саме: ухиленні від вирішення вимог кредитора (позивача) та виплата кредиторам, зокрема, позивачу грошових сум.

Відповідно до ст. 36 Закону для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор після закінчення процедури ліквідації, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією;

- довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів;

- довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування;

- довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

У реєстраційній картці на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор письмово зазначають та підтверджують своїм особистим підписом, що ними вчинено всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення юридичної особи, включаючи завершення розрахунків з кредиторами (у тому числі із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування).

Державний реєстратор, отримавши документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, зобов'язаний перевірити інформацію про наявність відкритих виконавчих проваджень стосовно такої юридичної особи.

У разі якщо після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог юридичній особі в установленому законом порядку органом доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України не надані довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або рішення про відмову в їх видачі, голова комісії з припинення або уповноважена ним особа не раніше ніж через десять робочих днів з дня закінчення такого строку набуває право на подання державному реєстраторові документів, передбачених частинами першою - третьою статті 36 цього Закону, за винятком зазначених довідок, для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за принципом мовчазної згоди.

За наявності підстав, визначених абзацом першим цієї частини, державний реєстратор проводить державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за принципом мовчазної згоди, про що вносить відповідний запис до Єдиного державного реєстру.

Відповідачем надано суду копію реєстраційної справи ТОВ «РБТ», яка долучена до матеріалів справи.

Судом встановлено, що ліквідатором ТОВ «РБТ» 06.08.2014 для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи подано державному реєстратору:

- реєстраційну картку про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, яка містить письмове підтвердження ліквідатора, що ними вчинено всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення юридичної особи, включаючи завершення розрахунків з кредиторами

- довідку Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва від 05.08.2014 про відсутність заборгованості,

- довідки від 01.08.2014 Державної податкової інспекції у Подільсьскому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про відсутність податкового боргу,

- довідку Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 04.08.2014 про прийом на державне зберігання документів ТОВ «РБТ» у зв’язку з ліквідацією.

- Інформацію на запит про відсутність відкритих виконавчих проваджень.

З системного аналізу викладеного вбачається, що для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи було подано всі документи визначені ст. 36 Закону.

В матеріалах справи наявний лист Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 29.09.2014 (т. 2 а.с. 176-177), що по ТОВ «РБТ» до відповідної реєстраційної служби було направлено повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення останнього №1426562700792 від 28.05.2014 та №1426568500386 від 28.05.2014, за ТОВ «РБТ» обліковується податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 176 943,59 грн.

Проте, з копії реєстраційної справи ТОВ «РБТ» вбачається, що заперечення податкового органу щодо реєстрації державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «РБТ» відповідачу не надходили.

Згідно ч. 10 ст. 36 Закону державний реєстратор залишає без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані раніше строку, встановленого абзацом першим частини першої цієї статті; в Єдиному державному реєстрі щодо юридичної особи, що припиняється, містяться відомості про те, що вона є учасником (власником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи; не скасовано реєстрацію всіх випусків акцій, якщо юридична особа, що припиняється, є акціонерним товариством; від органів доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, і воно не відкликане; не зазначено та не підтверджено особистим підписом голови ліквідаційної комісії, ліквідатора або уповноваженої особи відомості, передбачені частиною другою цієї статті; стосовно юридичної особи відкрито виконавче провадження; стосовно юридичної особи відкрито провадження у справі про банкрутство юридичної особи.

Судом не встановлено наявності підстав визначених відповідно до ч. 10 ст. 36 Закону для залишення поданих ТОВ «РБТ» документів без розгляду.

Частинами першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до пункту 8 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду

Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Отже судовому захисту в адміністративних судах України підлягає лише порушене право.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що оскаржені дії щодо внесення запису №10711110022028202 від 08.08.2014 про проведення державної реєстрації припинення діяльності юридичної особи ТОВ «РБТ», який має заборгованість перед позивачем порушує майнові права позивача.

Проте, як зазначено вище, ст. 112 цивільного кодексу України визначено, що у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.

Отже, належним способом захисту порушеного майнового права позивача, в даному випадку є звернення до суду із позовом до ліквідаційної комісії в порядку ст.112 Цивільного кодексу України, тобто позивачем обрано невірний спосіб захисту порушеного права.

Позивач не є учасником правовідносин Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві та ТОВ «РБТ» щодо державної реєстрації припинення діяльності юридичної особи. Дії відповідача щодо внесення запису №10711110022028202 від 08.08.2014 про проведення державної реєстрації припинення діяльності юридичної особи ТОВ «РБТ» безпосередньо не впливають на права та інтереси позивача.

Враховуючи викладене, оскільки оскаржені дії та запис не мають безпосереднього впливу на права та інтереси позивача, оскільки позивачем невірно обраний спосіб захисту порушеного майнового права, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій щодо внесення запису №10711110022028202 від 08.08.2014 про проведення державної реєстрації припинення діяльності юридичної особи ТОВ «РБТ», скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців №10711110022028202 від 08.08.2014 про проведення державної реєстрації припинення діяльності юридичної особи ТОВ «РБТ».

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи є постановлення судом рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи.

Отже, підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи є судове рішення про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.

Обов'язок державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі відповідного судового рішення визначений законодавчо та не потребує встановлення такого обов'язку судовим рішенням.

Суд зауважує, що Законом не визначено вчинення такої реєстраційної дії як внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запису про скасування державної реєстрації припинення підприємницької діяльності юридичної особи.

Отже, позивачем заявлено вимогу про вчинення дії (внесення запису про скасування державної реєстрації), яка не може бути вчинена державним реєстратором в силу згадуваних норм Закону.

Безпідставність позовних вимог щодо скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців №10711110022028202 від 08.08.2014 про проведення державної реєстрації припинення діяльності юридичної особи ТОВ «РБТ» прямо вказує на безпідставність позовних вимог в частині зобов’язання внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запис про скасування державної реєстрації припинення підприємницької діяльності юридичної особи ТОВ «РБТ».

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з аналізу положень чинного законодавства та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає адміністративний позов ПАТ «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» таким, що не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статями 69, 70, 71, 158 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Келеберда