Справа № 345/3983/14-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.10.2014 року м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Гавриленко В. Г., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що являється учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 3 групи, захворювання якого пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно ст. 50 п.1, ст. 54 п.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна виплачуватись пенсія у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком, а також щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю інвалідам 3 групи в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Оскільки управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі з 01.04.2014 року зменшило розмір виплачуваної йому пенсії, позивач звернувся до відповідача щодо того, на підставі яких нормативно-правових актів було зменшено розмір пенсії. Управління ПФУ в м.Калуші та Калуському районі роз'яснило, що нарахування та виплата пенсії проводиться згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Оскільки такі дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства, позивач просить суд визнати дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії у період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року неправомірними, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Калуш та Калуському районі провести перерахунок та виплату призначеної пенсії як інваліду 3 групи згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 2014 рік, з урахуванням проведених виплат.
Розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, оцінивши надані докази, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Конституції України Україна є соціальною, правовою державою.
Положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Копією посвідчення серії НОМЕР_1 підтверджено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи - категорія 1. Також позивач має 3 групу інвалідності, захворювання пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС (а.с.4).
Управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі у своєму листі №7437/06 від 13.10.2014 року, виданому у відповідь на заяву позивача повідомило, що нарахування та виплата йому пенсії проводиться відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також було додано довідку про розмір виплаченої пенсії за період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року, з якої вбачається, що виплата пенсії позивачу проводилася на рівні, нижчому, ніж передбачено законом (а.с.6).
Згідно положень ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Ч.1 ст.50 вищезазначеного Закону визначає, що особам, віднесеним до 1-ї категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 3 групи в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
За таких обставин суд вважає, що позивач має право на отримання пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (частина друга статті 46 Конституції України).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону Україні міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року встановлено, що норми і положення статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Однак на даний час УПФУ в м.Калуші та Калуському районі застосовується постанова Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Крім того, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст.50 та ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Безпідставним отже є й посилання відповідача на те, що при вирішенні питань застосування ст.ст.50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід керуватися нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», яким визначено, що вищезазначені норми застосовуються у порядку та в розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Незрозумілим для суду є період, визначений позивачем в позовній заяві, а саме з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року, тоді як з матеріалів справи, зокрема з довідки про розмір виплаченої пенсії, вбачається, що УПФУ в м.Калуші та Калуському районі зменшило розмір пенсії в період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року. Оскільки позивач не порушив питання про здійснення перерахунку та повернення коштів за період з 01.01.2014 року по 31.03.2014 року, а документів, які свідчили б про порушення відповідачем вимог ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в період з 01.07.2014 року по 30.09.2014 року, позивачем не надано, суд вважає за доцільне взяти до уваги період з 01.04.2014 року по 30.06.2014 року.
З огляду на вищенаведене суд приходить до висновку, що з метою поновлення порушеного права позивача слід визнати неправомірними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 у період з 01.04.2014 року по 30.06.2014 року, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Калуш та Калуському районі провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату призначеної пенсії згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» за період з 01.04.2014 року по 30.06.2014 року з урахуванням проведених виплат.
На підставі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та керуючись ст.ст. 159, 161 -163, 183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задоволити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 у період з 01.04.2014 року по 30.06.2014 року неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Калуш та Калуському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю АДРЕСА_1, пенсії згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», за період з 01.04.2014 року по 30.06.2014 року з урахуванням проведених виплат.
Постанову допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Суддя