ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 жовтня 2014 року письмове провадження № 826/13605/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянув адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Перший час»
до
Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві
про
визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії
Товариство з обмеженою відповідальністю «Перший час» (далі – ТОВ «Перший час», позивач) звернувся до суду з даним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі – ДПІ у Поечерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, відповідач), в якому просить:
1) визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, щодо складення акта від 28.07.2014 № 2075/26-55-22-03/37439140 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за період з 01.05.2014 по 30.06.2014;
2) визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м Києві, щодо коригування в підсистемі «Аналітична система» інформаційної системи «Податковий блок» задекларованих ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) показників податкових зобов'язань у загальному розмірі 4088517 грн., у тому числі за травень 2014 року 1588649 грн. та червень 2014 року 2499868 грн. та податкового кредиту в сумі 4083406 грн., у тому числі за травень 2014 року - 1586663 грн. та за червень 2014 року - 2496743 грн., що були відкориговані на підставі акта №2075/26-55-22- 03/37439140 від 28.07.2014 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами - постачальниками та контрагентами покупцями за період з 01.05.2014 по 30.06.2014»;
3) зобов'язати ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві вчинити дії щодо відновлення у підсистемі «Аналітична система» інформаційної системи «Податковий блок» показників задекларованих ТОВ «Перший час» податкових зобов'язань у загальному розмірі 4088517 грн., у тому числі за травень 2014 року 1588649 грн. та червень 2014 року 2499868 грн. та податкового кредиту в сумі 4083406 грн., у тому числі за травень 2014 року - 1586663 грн. та за червень 2014 року - 2496743 грн., що були відкориговані на підставі акта №2075/26-55-22-03/37439140 від 28.07.2014 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами - постачальниками та контрагентами покупцями за період з 01.05.2014 по 30.06.2014».
Представник позивача в судове засідання не прибув, подавши при цьому клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання також не з’явився, через канцелярію суду подав письмові заперечення, в яких просив в позові відмовити.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності представників сторін, з урахуванням клопотання позивача про розгляд справи за його відсутності.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.
ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) за період з 01.05.2014 по 30.06.2014.
Як вбачається зі змісту вказаного акта, відповідачем було підготовлено запит ТОВ «Перший час» № 33996/10/26-55-22-03-10 від 22.07.2014, про надання інформації та її документального підтвердження щодо підтвердження господарським взаємовідносинам з контрагентамн-постачальниками та контрагентами-покупцями за період діяльності з 01.04.2014 по 30.04.2014.
З метою вручення запиту на податкову адресу підприємства був здійснений виїзд співробітників відділу га встановлено, що ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) за податковою адресою 01015, м.Київ, Печерський район, вул.Московська, буд.41/8, не знаходиться, про що складений акт від 28.07.2014 № 1613/26-55-22-03/37439140.
До СУФР ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві направлено запит № 1336/9/26-55-22-03 від 28.07.2014 на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків.
Станом на 28.07.2014 запит не вручено, про що складено акт від 28.07.2014 №1614/26-55-22-03/37439140 про неможливість вручення запиту.
Враховуючи вищевикладене, ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві не має можливості провести зустрічну звірку ТОВ «Перший час» щодо фінансово-господарських відносин з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за період діяльності з 01.05.2014 по 30.06.2014.
У той же час у відповідності до висновків, які наведені в акті встановлено, що звіркою не встановлено факту реального здійснення господарських операцій ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) в перевіреному періоді. Встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг), які підпадають під визначення ст.22. ст. 185 Податкового Кодексу України. Також перевіркою встановлено порушення п. 187.1 ст. 187. п. 198.1 ст. 198. п. 198.2, 198.3 та п. 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, що призвело до завищення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період травень-червень 2014 року на суму 4088517 грн. та завищення податкового кредиту з податку на додану вартість за період травень-червень 2014 року на суму 4083406 грн.
Згідно із ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання ними делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 цього Кодексу компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Підпунктом 62.1.3 п.6.2.1 ст.62 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
З метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін (п. 73.5 ст.73 Податкового кодексу України).
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок на момент існування спірних правовідносин визначався Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232.
Згідно з п.4 Порядку №1232 від 27.12.2010 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Відповідно до п.6 Порядку №1232 у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Згідно з п.п.7, 8 Порядку №1232 за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця).
Суд вважає, що відповідач своїми діями по проведенню та оформленню акта про неможливість проведення зустрічної звірки позивача не порушив його права чи законні інтереси, оскільки такий акт є лише формою фіксації податкової інформації, яка використовується податковими органами.
Дії податкового органу по проведенню перевірки та складанню акта перевірки є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції, а сам акт перевірки не є рішенням (актом індивідуальної дії) в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України і є лише носієм інформації, встановленої під час проведення перевірки, та не порушує права платника.
Оскільки висновки податкового органу за наслідками проведення звірки, викладені у відповідному акті, не породжують для суб'єкта господарювання певних юридичних наслідків та не змінюють фінансово-економічне становище платника, а отже, не порушують його права та законні інтереси, позовні вимоги про визнання протиправними дій ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, щодо складення акта від 28.07.2014 № 2075/26-55-22-03/37439140 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за період з 01.05.2014 по 30.06.2014, задоволенню не підлягають.
Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо коригування в підсистемі «Аналітична система» інформаційної системи «Податковий блок» задекларованих ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) показників податкових зобов'язань у загальному розмірі 4088517 грн., у тому числі за травень 2014 року 1588649 грн. та червень 2014 року 2499868 грн. та податкового кредиту в сумі 4083406 грн., у тому числі за травень 2014 року - 1586663 грн. та за червень 2014 року - 2496743 грн., що були відкориговані на підставі акта №2075/26-55-22- 03/37439140 від 28.07.2014 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами - постачальниками та контрагентами покупцями за період з 01.05.2014 по 30.06.2014» та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо відновлення у підсистемі «Аналітична система» інформаційної системи «Податковий блок» показників задекларованих ТОВ «Перший час» податкових зобов'язань у загальному розмірі 4088517 грн., що були відкориговані на підставі акта №2075/26-55-22-03/37439140 від 28.07.2014 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами - постачальниками та контрагентами покупцями за період з 01.05.2014 по 30.06.2014», суд зазначає наступне.
Відповідно статті 16 Закону України «Про інформацію» податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податкового кодексу України.
Статтею 71 Податкового кодексу України визначено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань
Згідно з положеннями статей 72, 74 Податкового кодексу України, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла, зокрема, від платників податків, податкових агентів, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національного банку України, банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків; органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів, підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю, податкова інформація, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Суд погоджується з доводами відповідача щодо наявності у ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві повноважень збирати та зберігати податкову інформацію у відповідних інформаційних базах, але таке зберігання не повинно призводити до коригування показників податкової звітності, які самостійно задекларовані платником податків та узгоджені у встановленому законом порядку.
Єдина система «Податковий блок» та її підсистеми є програмними продуктами, створеними для використання органами Державної податкової служби для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі.
Позивач не надав доказів на підтвердження факту внесення відповідачем змін до аналітично-інформаційної системи «Податковий блок» на підставі акта № 2075/26-55-22-03/37439140 від 28.07.2014 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Перший час» (код ЄДРПОУ 37439140) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за період з 01.05.2014 по 30.06.2014» та не зазначив, які саме відомості у податковій звітності ТОВ «Перший час» були змінені відповідачем.
В той же час відповідач в письмових запереченнях від 08.10.2014 вказав, що жодних нарахувань або збільшення податкових зобов'язань, рівно як і зменшення суми податкового кредиту, за результатами перевірок, які призводять до змін у структурі податкових зобов'язань платника податків, в картці особового рахунку Позивача податковим органом здійснено не було.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що, задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об’єктивному дослідженні та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає адміністративний позов ТОВ «Перший час» необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69-71, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва,
Керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Перший час» відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій