Постанова № 41046915, 24.10.2014, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.10.2014
Номер справи
757/27865/14-а
Номер документу
41046915
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/27865/14-а

Категорія 87

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2014 року cуддя Печерського районного суду суддя Печерського районного суду м. Києва Бортницька В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим, Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області,, третя особа: Державна України в особі Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності та дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом та просить:

визнати право громадянки України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, на пенсійне забезпечення в Україні;

· визнати протиправною і дискримінаційною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не організації та не забезпечення права ОСОБА_1 на пенсію, у тому числі шляхом координації і контролю її призначення, своєчасного і в повному об'ємі фінансування і виплати;

визнати бездіяльність УПФ України в Центральному районі АР Крим щодо не призначення, не нарахування і не виплати ОСОБА_1 пенсії за віком, а також дії щодо відмови в призначені пенсії за її відповідною заявою - протиправними і дискримінаційними;

визнати бездіяльність Управління ПФУ в Генічеському районі Херсонської області щодо призначення, не нарахування і не виплати ОСОБА_1 пенсії за віком - протиправними і дискримінаційними. Зобов'язати Управління ПФУ в Генічеському районі Херсонської призначити і виплачувати з 03 березня 2014 року ОСОБА_1 пенсію за віком, з проведенням її індексації і здійснення компенсації втрати частини доходу у зв'язку з несвоєчасною виплатою незаконно не призначеної, не нарахованої і не виплаченої пенсії, допустивши негайне виконання пенсії за один місяць.

Відповідачі - Пенсійний Фонд України та Управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області письмових заперечень до суду не надіслали.

Судом було вжито всіх можливих заходів щодо направлення копії ухвали про відкриття скороченого провадження у справі з пропозицією надання письмових заперечень відповідачам, які перебувають на території АР Крим. Проте, 27.03.2014 року поштові відправлення, які направлені УДППЗ «Укрпошта» з материкової частини України, не приймаються поштою АР Крим та м. Севастополя та повертаються у зворотному напрямку. За даних обставин УДППЗ «Укрпошта» не має можливості пересилати поштові відправлення до півострова Крим. За вказаних обставин, Укрпоштою призупинено приймання поштових відправлень в напрямку півострова Крим. Отже, суд позбавлений можливості одержати будь-які заперечення стосовно позову ОСОБА_1 від відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим.

Третя особа - Державна казначейська служба України письмових заперечень до суду не надіслало.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим, Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області, третя особа: Державна України в особі Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності та дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію, за період з 03.03.2014 року по 30.03.2014 року залишено без розгляду.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, у відповідності до вимог ст. 183-2 КАС України, суддя вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2.

У жовтні 1992 року позивачка виїхала на постійне місце проживання до Держави Ізраїль. До виїзду за кордон ОСОБА_1 мешкала в України за адресою: АДРЕСА_1.

05.03.2014 року позивач направив до Пенсійного Фонду України заяву щодо призначення їй пенсії за віком.

17.03.2014 року листом № 6951/02-40 Пенсійний Фонд України направив позивачу відповідь, в якій ОСОБА_1 було повідомлено, що рішення про призначення пенсії за віком вирішується відповідним Управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті за місцем проживання (реєстрації) заявника в України за умови особистого звернення заявника або його уповноваженого представника та надання заяви встановленої форми разом з документами, необхідними для призначення пенсії.

Крім того, 05 березня 2014 року представник ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сімферополі АР Крим щодо призначення позивачу пенсії за віком.

20 березня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Сімферопільському районі АР Крим надав представнику позивача відповідь, в якій повідомив, що ОСОБА_1 не надано документ, до засвідчує місце її проживання, тому у задоволені заяви про призначення пенсії слід відмовити.

Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника

Відповідно до п. 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок) заява про призначення пенсії працюючим громадянам і членам їх сімей (у зв'язку з втратою годувальника) та про відстрочку часу її призначення відповідно до Закону) подається працівником (членом його сім'ї у зв'язку з втратою годувальника) до управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах (далі - орган, що призначає пенсію) через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа). За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до Порядку за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання.

Тобто, обов'язковою умовою для призначення пенсії за віком є безпосереднє звернення особи, до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації заявника та подача усіх необхідних документів, в тому числі паспорту.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею. 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ОСОБА_1 посилаючись на порушення з боку УПФУ в Сімферопольському районі АР Крим її права на призначення та виплату пенсії за віком, не надала належних та допустимих доказів, про звернення до УПФУ в Сімферопольському районі АР Крим у спосіб та в порядку встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» для вирішення питання щодо призначення та виплати їй пенсії за віком.

Таким чином, УПФУ в Сімферопольському районі АР Крим своїми діями жодним чином не порушувало право ОСОБА_1 на її право на призначення та виплату пенсії за віком, що свідчить про необгрунтованість заявленого позову в цій частині

Щодо вимог позивача про визнання протиправною і дискримінаційною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не організації та не забезпечення права ОСОБА_1 на пенсію, у тому числі шляхом координації і контролю її призначення, своєчасного і в повному об'ємі фінансування і виплати то слід зазначити.

Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, зазначено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Відповідно до п. 10 Положення про Пенсійний фонд України, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Повноваження правління Пенсійного фонду України визначені п. 11 Положення

Судовим розглядом встановлено, що Пенсійним фондом України звернення ОСОБА_1 опрацьовано у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян», що свідчить про правомірність дій Пенсійного фонду України тому відсутні підстави для задоволення позову в частині визнання дій Правління Пенсійного фонду України.

Крім того, Постановою КМУ від 020.07.2014 року затверджено «Порядок виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя» (далі - Порядок).

Згідно ч. 1 Порядку, порядок визначає механізм виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії та соціальні послуги від Пенсійного Фонду Російської Федерації або інших міністерств та відомств, що здійснюють пенсійне забезпечення у Російській Федерації.

За вказаних обставин, зважаючи, що ОСОБА_1 не проживає на території АР Крим і не отримує пенсії та соціальні послуги від Пенсійного Фонду Російської Федерації або інших міністерств та відомств, підстав для задоволення вимог до УПФ в Генічеському районі Херсонської області не вбачається.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 24, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. 40, 44, 45 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.1 та п. 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови КМУ від 020.07.2014 року про затвердження «Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя», ст.ст. 6, 9, 11, 69-71, 94, 99, 183-2 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим, Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області,, третя особа: Державна України в особі Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності та дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію- відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя В.В. Бортницька