Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 жовтня 2014 р. Справа №818/2506/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,
представника позивача - Цуканова В.В.,
представника відповідача - Федорченко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2506/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Суми-Петрол"
до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області
про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Суми-Петрол» звернулося до суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації ТОВ «Суми-Петрол» з податку на додану вартість за липень 2014 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 20.08.2014 року №18-19/10/43669/18-05-27, яким податкову декларацію ТОВ «Суми-Петрол» з податку на додану вартість за липень 2014 року не визнано податковою звітністю;
- визнати податкову декларацію ТОВ «Суми-Петрол» з податку на додану вартість за липень 2014 року з додатком 5 такою, що подана у момент її фактичного отримання Державною податковою інспекцією у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, тобто 20.08.2014 року;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області відобразити показники (дані) податкової декларації ТОВ «Суми-Петрол» з податку на додану вартість за липень 2014 року з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку ТОВ «Суми-Петрол».
Свої вимоги мотивує тим, що 26.08.2014 року позивачем отримано рішення ДПІ у м. Сумах від 20.08.2014 року №18-19/10/43669/18-05-27, яким податкову декларацію ТОВ «Суми-Петрол» з податку на додану вартість за липень 2014 року не визнано податковою звітністю внаслідок її складення з порушенням вимог п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України, а саме «поле 06 містить невірну податкову адресу». Проте, зазначені висновки відповідача не відповідають дійсності, оскільки в податковій декларації була зазначена адреса ТОВ «Суми-Петрол», яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, - «майдан Незалежності, буд.3, корпус 1, м. Суми, Сумська область, 40000». Податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) згідно з абз. 1 п.45.2 ст.45 Податкового кодексу України є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Тому відмова контролюючого органу у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2014 року є неправомірною, а декларація повинна вважатися прийнятою у день її фактичного отримання ДПІ у м. Сумах, тобто 20.08.2014 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі із зазначених вище підстав.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що відповідно до відомостей про юридичну особу №6322147620044 від 19.09.2013 року, надісланих відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції, в базі даних ДПІ у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області податкова адреса ТОВ «Суми-Петрол», код 30497520, значиться: 40000, Сумська область, м. Суми, м-н Незалежності, буд.3, корпус 1, а не «майдан Незалежності, буд.3, корпус 1, м. Суми, Сумська область, 40000», як це вказано у полі 06 декларації з податку на додану вартість за липень 2014 року №1400050185 від 20.08.2014 року, поданої позивачем, що є порушенням вимог п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України. У задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріли справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20.08.2014 року ТОВ «Суми-Петрол» на паперовому носії та на відповідному цифровому файлі, сформованому за допомогою програми «Медок», було подано до ДПІ у м. Сумах Головного Управління Міндоходів у Сумській області податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2014 року з Додатком №5, що підтверджується відміткою контролюючого органу на податковій декларації (а.с.6-9).
27.08.2014 року позивачем отримано рішення ДПІ у м. Сумах від 20.08.2014 року №18-19/10/43669/18-05-27, яким податкову декларацію ТОВ «Суми-Петрол» з податку на додану вартість за липень 2014 року не визнано податковою звітністю внаслідок її складення з порушенням вимог п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України, а саме поле 06 містить «невірну податкову адресу». З огляду на зазначення у декларації з податку на додану вартість за липень 2014 року №1400050185 від 20.08.2014 року невідповідного місцезнаходження платника податку, на підставі п.49.11 ст. 49 ПК України остання вважається неприйнятою (а.с.10, 24-26).
Відповідно до ст.ст.15,16 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів.
Згідно з п.48.1, п.48.2, п.48.3, п.48.4, 48.7 ст.48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку ( за наявності).
В окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
- відмітка про звітування за спеціальним режимом;
- код виду економічної діяльності (КВЕД);
- код органу місцевого самоврядування за КОПТУУ;
- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Податкова декларація повинна бути підписана.
Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.
Пунктами 49.8 та 49.9 ст.49 Податкового кодексу України закріплено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають. За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом. За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою.
Відповідно до п. 49.10, 49.11 ст.49 Податкового кодексу України відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється. У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Під час судового розгляду судом досліджена декларація з податку на додану вартість за липень 2014 року №1400050185 від 20.08.2014 року з Додатком №5, яка містить усі обов'язкові реквізити, передбачені п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України, в тому числі і підписи уповноважених осіб та печатку підприємства (а.с.6-9).
При цьому, суд не погоджується із доводами відповідача щодо зазначення невірної податкової адреси у полі 06 поданої ТОВ «Суми-Петрол» декларації з податку на додану вартість, оскільки згідно з абз. 1 п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Так, із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.11) вбачається, що місцезнаходженням юридичної особи - ТОВ «Суми-Петрол» (ідентифікаційний код 30497520) є «40000, Сумська область, м. Суми, майдан Незалежності, будинок 3, корпус 1», що відповідає відомостям, вказаним у полі 06 податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2014 року, а саме: «майдан Незалежності, буд.3, корпус 1, м. Суми, Сумська область, 40000» (а.с.6).
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 20.08.2014 року №18-19/10/43669/18-05-27, є протиправним, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, а дії Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації ТОВ «Суми-Петрол» з податку на додану вартість за липень 2014 року - протиправними.
Стосовно позовних вимог про визнання податкової декларації ТОВ «Суми-Петрол» з податку на додану вартість за липень 2014 року з додатком 5 такою, що подана у момент її фактичного отримання Державною податковою інспекцією у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, тобто 20.08.2014 року, суд зазначає, що згідно з п.49.13 ст.49 Податкового кодексу України у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
З огляду на викладене, суд вважає, що необхідним заходом для належного захисту прав підприємства як платника податків є зазначення дати, з якої податкова декларація вважається прийнятою та отриманою відповідачем.
Приймаючи до уваги, що декларація ТОВ «Суми-Петрол» з податку на додану вартість за липень 2014 року фактично подана та отримана ДПІ у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області 20.08.2014 року, суд визнає її такою, що подана у момент фактичного її отримання, тобто 20.08.2014 року.
Таким чином, задоволення судом позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення про невизнання податковою звітністю податкової декларації платника податків означає, що воно не створило жодних правових наслідків для платника податків, а його податкова декларація вважається поданою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Відтак, фактичне виконання позивачем обов`язку подання податкової звітності до ДПІ у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області та встановлення судом факту протиправності дій та рішення відповідача щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації ТОВ «Суми-Петрол» з податку на додану вартість за липень 2014 року не потребує додаткового захисту прав позивача у вигляді зобов`язання відповідача внести зазначені у вказаній декларації показники до електронної бази даних податкової звітності та до картки особового рахунку платника податків.
Крім того, дотримуючись принципів законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права перебирати на себе повноваження податкового органу, пов`язані з обліком податкових зобов'язань платника податків, відображенням показників розрахунку з бюджетом, коригуванням податкових зобов`язань та податкового кредиту тощо.
Такий обов'язок податкового органу випливає із Податкового кодексу України і жодного судового рішення не потребує.
Отже, позовні вимоги позивача про зобов'язання Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області відобразити показники (дані) податкової декларації ТОВ «Суми-Петрол» з податку на додану вартість за липень 2014 року з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку ТОВ «Суми-Петрол», задоволенню не підлягають, оскільки є формою втручання в дискреційні повноваження відповідного контролюючого органу та виходять за межі завдань адміністративного судочинства.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.
Враховуючи висновок про часткове задоволення позову, суд вважає можливим стягнути на користь позивача суму сплаченого при зверненні до суду судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам, в порядку, встановленому ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Суми-Петрол" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю "Суми-Петрол" з податку на додану вартість за липень 2014 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 20.08.2014 року №18-19/10/43669/18-05-27, яким податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Суми-Петрол" з податку на додану вартість за липень 2014 року не визнано податковою звітністю.
Визнати податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Суми-Петрол" з податку на додану вартість за липень 2014 року з додатком 5 такою, що подана у момент фактичного її отримання Державною податковою інспекцією у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, тобто 20.08.2014 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Суми-Петрол" (40000, Сумська область, Зарічний район, м. Суми, майдан Незалежності, буд.3, корпус 1, код 30497520) судовий збір пропорційно задоволеним вимогам у розмірі 54 грн.81коп. (п'ятдесят чотири грн. вісімдесят одна коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова
Повний текст постанови складено та підписано 20.10.2014 року.