Ухвала суду № 41045035, 23.10.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2014
Номер справи
817/2228/14
Номер документу
41045035
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кравчук Т.О.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

УХВАЛА

іменем України

"23" жовтня 2014 р. Справа № 817/2228/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Євпак В.В.

Капустинського М.М.,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю

представника третьої особи: ТОВ "Укр-Пас-Транс" Слесарчука О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "02" вересня 2014 р. у справі за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 до Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації, треті особи: Рівненська обласна державна адміністрація , Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2014 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 звернулася з адміністративним позовом до Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Рівненська обласна державна адміністрація, Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" про (з урахуванням уточнення позовних вимог):

- визнання протиправними дій обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації та Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації про допущення Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" до участі у конкурсі по об'єкту №13 "Рівне АС - Гоща" рейс № 1418;

- визнання протиправними дії обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації та Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації щодо не забезпечення проведення аудіозапису конкурсу на перевезення пасажирів та порушення порядку зберігання такого аудіозапису.

- визнання протиправним та скасування рішення обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації від 08.07.2014 року щодо визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" переможцем конкурсу по об'єкту №13 "Рівне АС - Гоща" рейс № 1418;

- зобов'язання Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації та Рівненської обласної державної адміністрації провести повторний конкурс по об'єкту №13 "Рівне АС - Гоща" рейс № 1418.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2014 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації та Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації щодо не забезпечення проведення аудіозапису конкурсу на перевезення пасажирів та порушення порядку зберігання такого аудіозапису.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Присуджено на користь позивача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 із Державного бюджету судовий збір у сумі 18 грн. 27 коп.

Не погоджуючись з прийнятою постановою Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову в частині відмови в задоволенні позовних вимог та прийняти нову, якою позовні вимоги задоволити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника третьої особи ТОВ "Укр-Пас-Транс", перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Правовідносини що виникли між сторонами регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до статті 43 Закону України "Про автомобільний транспорт", визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Згідно статті 44 Закону України "Про автомобільним транспорт", для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.

Відповідно до пункут 1 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081 (далі - Порядок), цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Згідно із пунктами 3, 4 Порядку, організацію проведення конкурсу забезпечує організатор.

Відповідно до розпоряджень голови Рівненської облдержадміністрації від 29 серпня 2006 року № 394 "Про організацію пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування" із внесеними змінами та доповненнями) та від 28 січня 2013 року № 50 "Про затвердження Положення про управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації", на управління інфраструктури та промисловості облдержадміністрації покладено обов'язки затверджувати текст оголошення про проведення конкурсу на визначення автомобільного перевізника, визначати умови перевезень та проводити такі конкурси, вводити в дію рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу наказом по управлінню, укладати договір з автомобільним перевізником - переможцем конкурсу та здійснювати контроль за виконанням ним умов договору, тощо.

Відповідно до пункут 8 Порядку проведення конкурсу, рішення конкурсного комітету обов'язкове для виконання організатором, крім випадків, передбачених пунктом 54 цього Порядку.

Відповідно пункту 12 Порядку конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який: подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації; не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт"; не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення; має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу); подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Судом встановлено, що 08.07.2014 року обласним комітетом з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування переможцем конкурсу по об'єкту № 13 "Рівне АС - Гоща" визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс", а претендентом, який посів друге місце, визнано підприємця ОСОБА_5

Відповідно до пункту 29 Порядку для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали. Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_5 в переліку транспортних засобів, які пропонуються до використання на маршруті зазначила для автобуса ХАЗ 3230,22 державний номер НОМЕР_1 24 місця, проте дана інформація не зазначається в свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 від 23.06.2012 року, крім того, така інформація відсутня в тимчасовому реєстраційному талоні НОМЕР_5 від 23.06.2012 року. Конструкцією транспортного засобу I-VAN А07А1-60 державний номер - НОМЕР_3 передбачено перевезення стоячих пасажирів, однак така інформація відсутня в реєстраційних документах НОМЕР_4. При цьому представник відповідача зазначив, що загальна пасажиромісткість такого автобуса 43 місця.

Враховуючи, що заявлені претендентами для участі в конкурсі автобуси за своєю конструкцією передбачають перевезення стоячих пасажирів, їх загальна пасажиромісткість є більшою 30 місць, відповідач дійшов висновку, що транспортні засоби ОСОБА_5 та Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" відповідають встановленим умовам конкурсу (2 автобуси із загальною пасажиромісткістю більше 30).

Відповідно до пункту 32 Порядку проведення конкурсу, до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою та згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників - претендентів.

У відповідності до пункту 37 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

За інформацією ВДАІ УМВС України в Рівненській області від 02.07.2014 року №35/23918, всі транспортні засоби претендентів конкурсу 08.07.2014 року по об'єкту № 13 "Рівне АС - Гоща", є справними. Будь яких зауважень щодо недостовірності або невідповідності поданої претендентами перевізниками ОСОБА_5 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" інформації ВДАІ УМВС України в Рівненській області відповідачу заявлено не було.

Згідно з пунктом 42 Порядку, у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт".

Згідно з пунктом 47 Порядку у разі відсутності на конкурсі представника перевізника-претендента конкурсний комітет розглядає конкурсні пропозиції, викладені в поданих претендентом документах.

Пункт 50 Порядку передбачає, що Протокол засідання конкурсного комітету повинен містити інформацію про: дату, час та місце проведення засідання конкурсного комітету; прізвища, імена та по батькові членів конкурсного комітету, які присутні на засіданні; номери та назви об'єктів конкурсу; найменування перевізників-претендентів; результати голосування членів конкурсного комітету або результати, отримані за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів; рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце; рішення про недопущення перевізника-претендента до участі в конкурсі, якщо воно мало місце.

Зазначеною нормою чітко визначено, що право не допуску перевізника-претендента до участі у конкурсі належить виключно до компетенції конкурсного комітету, і реалізовується ним безпосередньо на засіданні.

В судовому засіданні суду першої інстанції було досліджено перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів на об'єкт конкурсу № 13 (далі Перелік).

Так, відповідно до п.п.1 п.1 Переліку "строк експлуатації автобусів (повних років з року виготовлення), роки: для міських і приміських перевезень - ОСОБА_5 нараховані +21 бали (позначка 1 у зносці зазначає марку транспортного засобу, державний номер); Товариству з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" - прочерк. "Середньозважена велична для автобусів, що заявлені в конкурсі" ОСОБА_5 нараховані 1 бал, Товариству з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" - " 0".

Відповідно до пункту 3 Переліку "наявність не менш як трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів". Крім того, як зазначено в переліку бали нараховуються у разі, якщо працівники, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, та працівники, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу; розміщення матеріально-технічної бази на відстані не більш як 100 кілометрів від місця формування оборотного рейсу. Так, за даним критерієм ОСОБА_5 нараховані -"прочерк", Товариству з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" + 52 (позначка 2 зазначає в зноски, які працівники та з якого часу працевлаштовані на повну ставку). За критерієм "Не менш як двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв ОСОБА_5 нараховані -"прочерк", Товариству з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" + 43 (позначка 3 у зносці зазначає, які працівники та з якого часу працевлаштовані на повну ставку).

Таким чином, сумарна кількість набраних балів ОСОБА_5 - "1", Товариствм з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" - "9".

Щодо твердження позивача про подання Товариством з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" недостовірної інформації про працевлаштованих працівників, які працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, не відповідає дійсності суд зазначає наступне.

Позивач зазначив, що "механік ОСОБА_7 працевлаштований лише з 25.04.2014 року, а механік ОСОБА_8 з 10.07.2013 року, тобто на момент проведення конкурсу дані особи не працювали один рік на повну ставку у перевізника Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" в чому і вбачається недостовірність заявленої інформації.

Однак судом встановлено, що згідно наданого Товариством з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" штатного розпису, протягом періоду з 25.07.2013 року по 25.07.2014 року на повну ставку на підприємстві були працевлаштовані (станом на день розгляду справи працевлаштовані також) наступні працівники, на яких покладалися обов'язки контролю за технічним станом транспортних засобів:

1.ОСОБА_14. з 05.06.2012 року - головний інженер;

ОСОБА_9 з 01.11.2012 року по 24.04.2014 року - механік транспортних засобі;

ОСОБА_10 з 25.04.2014 - механік транспортних засобів;

ОСОБА_11 з 01.11.2012 року по 10.07.2013 року - механік транспортних засобів;

ОСОБА_12 з 10.07.2013 року - механік транспортних засобів.

Таким чином, в період з 25.07.2013 року по 25.2014 року кожен день, без будь яких розривів в часі, в штаті підприємства були працевлаштованими 3 працівника, на яких покладені обов'язки щоденного контролю за технічним станом транспортних засобів, а тому подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" 3 анкети відповідають дійсності.

Як вбачається з юридичного словнику "штатний розпис - це документ, який установлює на даному підприємстві, в установі, організації структуру, штати і посадові оклади працівників. Штатний розпис містить назву посад, чисельність працівників і оклади по кожній посаді" (лист Міністерства праці та соціальної політики України від 27 червня 2007 року № 162/06/187-07).

Таким чином, суд вважає що позивач невірно ототожнює визначення "працівників, які працюють" (як конкретних осіб) з визначенням "перебувають у штаті підприємства" (саме штатний розпис підприємства, який передбачає відповідні посади).

Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що оцінювання за критерієм прив'язки до окремого працівника, якщо він працює менш як один рік до дати оголошення конкурсу буде спричиняти порушення законних прав та інтересів осіб, які є претендентами на участь у конкурсі, тому, як будь яке підприємство або фізична особа-підприємець не можуть бути застраховані від випадків звільнення працівників з відповідної посади щодня, тижня місяця тощо.

Листом від 13.08.2014 року №17 на адресу Прокуратури Рівненської області, Товариством з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" надавалась інформація щодо кількості працюючих працівників на підприємстві, наявність (відсутність) власного приміщення для надання послуг з технічного огляду. До листа додано копії дипломів, наказів працівників та посадові інструкції головного інженера та механіка.

Таким чином, твердження позивача щодо визнання протиправними дій обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації про допущення до участі в конкурсі по об'єкту №13 Рівне АС-Гоща" рейс №1418 Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс"; визнання протиправними дії обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації щодо визнання переможцем конкурсу по об'єкту № 13 "Рівне АС-Гоща" рейс № 1418 Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" спростовуються наявними в матеріалах справі доказами. З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вимоги позивача в частині визнання таких дій відповідача протиправними та зобов'язання Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації провести повторний конкурс по об'єкту № 13 "Рівне АС-Гоща" рейс 1418 не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "02" вересня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) В.Б. Шидловський

судді: (підпис) В.В. Євпак

(підпис) М.М. Капустинський

З оригіналом згідно: суддя _______ В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "23" жовтня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Фізична особа - підприємець ОСОБА_5 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації м-н. Просвіти,1,м.Рівне,33028

4-третій особі: Рівненська обласна державна адміністрація - майдан Просвіти, 1,м.Рівне,33028,

Товариство зобмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" - вул.Коцюбинського,6,с.Рогачів,Рівненська область, Рівненський район,35300,