Рішення № 41044767, 20.10.2014, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
20.10.2014
Номер справи
921/812/14-г/18
Номер документу
41044767
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" жовтня 2014 р.Справа № 921/812/14-г/18

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.

Розглянув справу:

за позовом Тернопільського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль

до відповідача Комунального підприємства "Тернопільводоканал", вул. Танцорова, 7, м.Тернопіль

про, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, cтягнення 4 914,30 грн збитків, завданих державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

За участі представників:

прокурора: Ковальчук О.Р., посвідчення №001015 від 20.08.12 р.;

позивача: Добенько О.С., довіреність №2-1/6402 від 16.12.2013 р.;

відповідача: Чорненький В.В., довіреність № 10/14 від 02.01.2014 р.

В судовому засіданні учасникам роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи: Тернопільський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до відповідача - комунального підприємства "Тернопільводоканал" про cтягнення 18 001,30 грн збитків, завданих державі, з яких: 4 914,30 грн збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів та 13 087 грн збитків, заподіяних рибному господарству внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено ст. 44 Водного кодексу України, а саме за період з 17.07.2014 р. по 24.07.2014 р. допущено скидання 338,6 тис.м.куб. стічних вод з перевищенням допустимих скидів забруднюючих речовин у ділянку річки Серет, яка знаходиться на території Великоберезовицької селищної ради, що призвело до загибелі риби, у зв'язку з чим державі завдано збитків на загальну суму, що і заявлена до стягнення.

Ухвалою господарського суду від 14.08.2014 р. порушено провадження у даній справі та її розгляд призначено на 01.09.2014 р., який відкладався на 15.09.2014 р. Крім того, в судовому засіданні оголошувалась перерва, останній раз до 20.10.2014 р. о 10:30 год.

Разом з тим, 20.10.2014 р. Тернопільським міжрайонним прокурором з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, через канцелярію господарського суду Тернопільської області подано заяву, погоджену з позивачем, про що свідчить підпис уповноваженого представника Державної екологічної інспекції у Тернопільській області на останній, про уточнення позовних вимог, відповідно до якої прокурор просить суд винести рішення, яким стягнути з комунального підприємства "Тернопільводоканал" 4 914,30 грн збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

Враховуючи вищенаведене, беручи до уваги, що статтею 22 ГПК України не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, суд розцінює клопотання прокурора від 20.10.2014 року (вх. № 18684 від 20.10.2014 р.) як заяву про зменшення позовних вимог в частині стягнення суми та приймає її до розгляду.

Таким чином, розгляд спору по суті здійснюється із урахуванням поданих змін.

Прокурор та представник позивача в судове засідання 20.10.2014 р. прибули, зменшені позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Просять суд позов задоволити.

Присутній в судовому засіданні 20.10.2014 р. повноважний представник відповідача, згідно усних пояснень, а також письмового відзиву на позов ( вх.№17713 від 03.10.2014 р.) проти позовних вимог заперечив в повному обсязі, посилаючись зокрема на те, що вимога про стягнення з водоканалу збитків в розмірі 4914,30 грн за скид стічних вод з перевищенням нормативу гранично допустимих скидів забруднюючих речовин є необґрунтованою, оскільки причиною перевищення нормативів гранично-допустимих скидів зворотніх вод є невиконання споживачами комунального підприємства "Тернопільводоканал" покладених на них обов'язків, згідно Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, зокрема щодо інформування про кількісні та якісні показники стічних вод, а також про випадки погіршення якості стічних вод, аварійних та залпових скидів шкідливих речовин, проведення аварійно - відновлюваних робіт.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 ГПК України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-ХІІ (далі - Закону №1264-ХІІ), використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Згідно ст. 20 Закону №1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. №454/2011).

В свою чергу, державна екологічна інспекція у Тернопільській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

22-23.07.2014 р. старшим державним інспектором з охорони навколишнього середовища Тернопільської області Лужецькою С.Ф. та старшим державним інспектором з охорони навколишнього середовища Тернопільської області - начальником відділу інструментально-лабораторного контролю Павлишиною Р.П. проведено згідно доручення Тернопільської міжрайонної прокуратури № 574 від 21.07.2014 р. позапланову перевірку Комунального підприємства "Тернопільводоканал" в присутності начальника відділу каналізаційних очисних споруд підприємства ОСОБА_6 на підставі наказу № 215 від 21.07.2014 р. та направлення на проведення позапланової перевірки № 788 від 21.07.2014 р. на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності КП "Тернопільводоканал".

Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" у своїй діяльності керується Конституцією України, Господарським та Цивільним кодексами України та іншими нормативно-правовими актами України з врахуванням особливостей, передбачених Статутом підприємства (нова редакція), затвердженого рішенням міської ради № 5/26/19 від 30.04.2009 р.

Так, КП "Тернопільводоканол" є підприємством, що засноване на комунальній власності, власником та засновником якого є Тернопільська міська рада, створене з метою забезпечення фізичних та юридичних осіб, розташованих на території м. Тернополя та навколишніх сіл, послугами централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення, а також з метою забезпечення належного функціонування та технічного стану об'єктів водопроводу та каналізації та водопровідно-каналізаційних мереж, які перебувають на його балансі.

В ході перевірки встановлено, що КП "Тернопільводоканал" здійснює спеціальне водокористування, у тому числі скидання забруднюючих речовин із зворотними водами у річку Серет, на підставі дозволу на спеціальне водокористування № УКР-1048 "А"/ТЕР від 14.12.2011 р., виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області з терміном дії до 10.10.2014 р.

За результатами перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22-23.07.2014 р. згідно якого встановлено, що КП "Тернопільводоканал" своєчасно не здійснено заходи щодо запобігання скидання стічних вод або його припинення у випадку, коли за обсягом забруднюючих речовин відбувається перевищення гранично-допустимих нормативів, що є порушенням п.6 ст.70 Водного кодексу України.

Відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008 року, акт перевірки - це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначений акт слід розцінювати як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Окрім цього, доказів оскарження дій по складанню зазначеного акта у встановленому законом порядку матеріали справи не містять, а відтак, на час вирішення спору він є чинним, відомості, зазначені в акті, відповідачем за допомогою належних і допустимих доказів не спростовані. Таким чином, акт перевірки є належним доказом у справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 148 ГК України, правовий режим використання окремих видів природних ресурсів (вод) встановлюється законами.

Частина 1 ст. 149 ГК України передбачає, що суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Відповідно до ст. 40 Закону №1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Відповідно до норм Закону №1264-ХІІ та Водного кодексу України усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.

Статтею 1 Водного кодексу України передбачено, що використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб.

Частина 1 ст. 48 Водного кодексу України закріплює поняття спеціального водокористування, що є забором води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використанням води та скиданням забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб (ч. 2 ст. 48 Водного кодексу України).

Спеціальне водокористування є платним. Забір за спеціальне водокористування справляється з метою стимулювання раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів.

Як передбачено п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, користувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У випадку використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).

КП "Тернопільводоканал" здійснює спеціальне водокористування на підставі дозволу на спеціальне водокористування № УКР-1048 "А"/ТЕР від 14.12.2011 р. з терміном дії до 10.10.2014 р., невід'ємною частиною якого є затверджений проект нормативів гранично-допустимого скиду (ГДС) забруднюючих речовин у р. Серет.

Згідно з п. 3 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно із ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони:

1) можуть бути використані у системах оборотного, повторного і послідовного водопостачання;

2) містять цінні відходи, що можуть бути вилучені;

3) містять промислову сировину, реагенти, напівпродукти та кінцеві продукти підприємств у кількості, що перевищує встановлені нормативи технологічних відходів;

4) містять речовини, щодо яких не встановлено гранично допустимі концентрації;

5) перевищують гранично допустимі скиди токсичних речовин та містять збудників інфекційних захворювань;

6) за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи;

7) призводять до підвищення температури води водного об'єкта більш ніж на 3 градуси за Цельсієм порівняно з її природною температурою в літній період;

8) є кубовими залишками, шламами, що утворюються в результаті їх очищення і знезараження.

Скидати стічні води, використовуючи рельєф місцевості (балки, пониззя, кар'єри тощо), забороняється.

Згідно із статтею 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Так, 16.06.2014 р. директором Департаменту екології та природних ресурсів Тернопільської облдержадміністрації затверджено Гранично-допустимий скид речовин у водний об'єкт із зворотними водами для водокористувача КП "Тернопільводоканал" на строк до 16.06.2019 р.

Разом з тим, 17, 18, 21, 22 липня 2014 р. працівниками відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Тернопільській області разом із представниками відповідача відібрано проби зворотних вод КП "Тернопільводоканал", про що складено відповідні акти відбору проб води № 58, №59, №61 та №62.

В ході проведеної перевірки виявлено порушення відповідачем порушенням п.6 ст.70 Водного кодексу України та встановлено, що скиди неочищених зворотних вод у річку Серет у період з 17.07.2014 р. по 24.07.2014 р. поступали із перевищенням нормативів ГДС, що підтверджується протоколами вимірювань показників складу та властивостей проб води №58-07-14, № 59-07-14 від 23.07.2014 р., №61-07-14 від 25.07.2014 р. та № 62-07-14 від 28.07.2014 р., складених на підставі вищезазначених актів відбору проб води.

Таким чином, в порушення п. 3 ст. 44 Водного кодексу України у період з 17.07.2014 р. по 24.07.2014 р. КП "Тернопільводоканал" допущено скидання 338,6 тис.м.куб. стічних вод з перевищенням допустимих скидів забруднюючих речовин із другого біоставка у ділянку річки Серет, яка знаходиться на території Великоберезовицької селищної ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у забрудненні та засміченні вод несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п. 2 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).

Пунктом "з" ч. 2 ст. 68 Закону №1264-ХІІ передбачено, що особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

У відповідності до ст. 68 Закону №1264-ХІІ та ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України - підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Так, посадовою особою контролюючого органу по факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства, передбаченого п.2 ст. 110 Водного кодексу України, було складено протокол від 25.07.2014 р. №000890 про адміністративне правопорушення за вчинення начальником відділу каналізаційних очисних споруд КП "Тернопільводоканал" адміністративного правопорушення.

Разом з тим, 28.07.2014 р. старшим інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Лужецькою С.Ф. на підставі ст.ст. 242-1, 253, 284 Кодексу про адміністративні правопорушення винесено постанову № 1 про закриття справи про адміністративне правопорушення, яке вчинив громадянин ОСОБА_6

На підставі вищезазначеного акту перевірки та зафіксованих порушень державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області винесено припис №3-1/3575 від 28.07.2014 р., яким, зокрема, зобов'язано відповідача вжити до 01.08.2014 р. невідкладних заходів щодо недопущення скиду зворотних вод з перевищенням ГДС забруднюючих речовин у р. Серет та документально (лабораторними замірами) підтвердити досягнення нормативів ГДС.

Втім, на час звернення до суду із позовом даний припис відповідачем не виконаний.

Стаття 68 Закону №1264-ХІІ передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Так, позивачем, згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів" (затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 р. за N 389 із змінами і доповненнями), здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів та встановлено, що державі заподіяні збитки внаслідок скидів забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС на суму 4 914,30 грн (розрахунок міститься у матеріалах справи)

Разом з тим, згідно усних пояснень представника відповідача в судових засіданнях, а також письмового відзиву на позов ( вх.№17713 від 03.10.2014 р.) відповідач зазначає, що причиною перевищення нормативів гранично-допустимих скидів зворотніх вод є невиконання споживачами комунального підприємства "Тернопільводоканал" покладених на них обов'язків, згідно Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, зокрема щодо інформування про кількісні та якісні показники стічних вод, а також про випадки погіршення якості стічних вод, аварійних та залпових скидів шкідливих речовин, проведення аварійно - відновлюваних робіт.

Із урахуванням вищенаведеного, КП"Тернопільводоканал" позовні вимоги про стягнення з останнього збитків в сумі 4 914,30 грн за скид стічних вод з перевищенням нормативу гранично допустимих скидів забруднюючих речовин вважає безпідставними, оскільки такий скид був здійснений з вини споживачів послуг, які надає відповідач.

Дані твердження відповідача, суд вважає хибними та звертає увагу на те, що відповідно до ч. 7 ст.44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Таким чином, із врахуванням положень ст. 44 Водного кодексу України, відповідальність за кількість та якість стічних вод, у даному випадку, лежить на комунальному підприємстві "Тернопільводоканал".

Крім того, комунальним підприємством своєчасно не здійснено заходи щодо запобігання скиданню стічних вод або його припиненню у випадку, коли за обсягом скидання забруднюючих речовин відбувається перевищення гранично-допустимих нормативів, що є порушенням п.6 ч.2 ст. 70 Водного кодексу.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи вищенаведене, а також зважаючи на те, що доказів погашення заподіяних державі збитків суду не надано, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 4 914,30 грн. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

У відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Тернопільводоканал" (вул. Танцорова, 7, м.Тернопіль, код 03353845) 4 914 (чотири тисячі дев'ятсот чотирнадцять) грн 30 коп. збитків, заподіяних державі в наступних частинах:

30%, що становить 1 474 (одну тисячу чотириста сімдесят чотири) грн 29 коп в дохід спеціального фонду Державного бюджету України;

50%, що становить 2 457 (дві тисячі чотириста п'ятдесят сім) грн 15 коп в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Великоберезовицької селищної ради;

20%, що становить 982 (дев'ятсот вісімдесят дві) грн 86 коп в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33112331700514, код бюджету 24062100, МФО 838012, ідентифікаційний код одержувача 38038156 в ГУДКСУ у Тернопільській області.

3. Стягнути з Комунального підприємства "Тернопільводоканал" (вул. Танцорова, 7, м.Тернопіль, код 03353845) в дохід Державного бюджету України 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн судового збору.

4. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

Сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 22.10.2014 р. через місцевий господарський суд.

Суддя Н.В. Охотницька