Постанова № 41040334, 22.10.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2014
Номер справи
804/12225/14
Номер документу
41040334
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2014 р. Справа № 804/12225/14 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Власенко Д.О., розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Перший Дніпропетровський авторемонтний завод» про застосування заходів реагування , -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Перший Дніпропетровський авторемонтний завод» (далі -ПАТ «Перший Дніпропетровський авторемонтний завод») про застосування заходів реагування, а саме:

1. Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Публічного акціонерного товариства «Перший Дніпропетровський авторемонтний завод» щодо експлуатації стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

Судові витрати Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області на сплату судового збору за подання адміністративного позову покласти на відпвоідача з зарахуванням коштів за наступними реквізитами: отримувач: Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37988899, р/р 35213001012677 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО банку 805012.

В обґрунтування позову зазначено, що проведеною перевіркою встановлені порушення, які в ході перевірки та у встановлений строк усунені не були, у зв'язку із чим вжиття заявлених заходів реагування є повністю обґрунтованим, а подальша робота підприємства із виявленими порушеннями створює загрозу навколишньому середовищу.

Відповідач заперечень проти позову не надав. Конверт з ухвалою про відкриття скороченого провадження отримав 02.10.2014 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

За таких підстав оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважаю підстави достатніми для прийняття законного судового рішення, оскільки вжито усіх заходів для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи вбачається, що Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 14.07.2014 року по 01.08.2014 року відповідно до плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області завдань на III квартал 2014 року, на підставі наказу № 983-П від 02.07.2014 року, направлення № 4-6490-11-3 від 02.07.2014 року, повідомлення № 4-6491-11-3 від 02.07.2014 року було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ПАТ «Перший Дніпропетровський авторемонтний завод». За результатами перевірки було складено акт.

ПАТ «Перший Дніпропетровський авторемонтний завод» здійснює свою діяльність на підставі статуту, зареєстрованого Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради від 20.10.2011 року за № 12241050006028200. Основний вид діяльності - технічне обслуговування та ремонт автомобілів. Дрібний ремонт автотранспорту здійснюється в слюсарній дільниці цеху № 2.

В ході перевірки встановлено, що на підприємстві в наявності заточний верстат та піч-булер'ян. На ПАТ «Перший Дніпропетровський авторемонтний завод» в наявності звіт з інвентаризації викидів забруднюючих речовин ВАТ «Перший Дніпропетровський авторемонтний завод», який розроблено у 2004 році, на підставі якого підприємству було видано дозвіл на викиди забруднюючих речовин від 10.01.05 № 120040, термін дії якого скінчився 31.12.07. На теперішній час вищезазначені матеріали не відповідають фактичному стану підприємства за переліком обладнання, що експлуатується. Отже на момент перевірки підприємством здійснюється діяльність без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст. 10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про відходи» від 05.03.1998 року № 187/98-ВР визначено правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України (далі - Закон № 187/98-ВР).

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначено Законом України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 року № 2707-XII (далі - Закон № 2707-XII).

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону № 2707-XII підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Згідно частини 6 статті 11 Закону № 2707-XII викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до статті 12 Закону № 2707-XII господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011р. №454/2011, Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (далі - Положення).

Згідно пункту 1 зазначеного Положення, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Пунктом 3 Положення передбачено, що основним завданням Держекоінспекції України є реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду; за екологічною та радіаційною безпекою (у тому числі у пунктах пропуску через державний кордон і в зоні діяльності митниць призначення та відправлення) під час імпорту, експорту та транзиту вантажів і транспортних засобів; біологічною і генетичною безпекою щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів (ГМО) у відкритій системі; поводженням з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) і небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами.

Згідно пункту 4.2 даного Положення, Держекоінспекція України здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин.

Відповідно до п. 6 даного Положення, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Згідно частини 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів природоохоронного законодавства, що завдають шкоду навколишньому природному середовищу.

З огляду на виявлені порушення, допущення яких не спростоване відповідачем, суд погоджується із доводами позивача про те, що подальше виробництво продукції підприємством позивача із вищезазначеними порушеннями створює загрозу навколишньому природному середовищу, що є підставою для вжиття судом заходів реагування.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов переконання, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов слід задовольнити.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Таким чином, підстави для стягнення судових витрат з відповідача на користь Державного бюджету України відсутні.

Згідно пункту 10 частини першої статті 256 КАС України виконуються негайно постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

З урахуванням вказаної норми, дана постанова підлягає до негайного виконання.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Перший Дніпропетровський авторемонтний завод» про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у вигляді тимчасового зупинення діяльності Публічного акціонерного товариства «Перший Дніпропетровський авторемонтний завод» (знаходиться за адресою: вул. Автотранспортна, 5, м. Дніпропетровськ, 49089, код ЄДРПОУ 05521962) щодо експлуатації стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

Судові витрати по справі не стягуються.

Роз'яснити сторонам, що особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, та підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 22.10.2014 З оригіналом згідно СуддяД.О. Власенко Д.О. Власенко