Постанова № 4103594, 14.07.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2009
Номер справи
2а-3079/09/0870
Номер документу
4103594
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2009р.

Справа № 2а-3079/09/0870

За позовом: Прокурора Веселівського району Запорізької області (72200, Запорізька область, смт. Веселе, вул. Леніна, 131) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Державної податкової інспекції у Веселівському районі Запорізької області ( 72200, Запорізька область, смт. Веселе, вул. Леніна,202 )

до: приватного підприємства «Менчикури» (72214, Запорізька область, с. Менчикури, вул. Щорса, 40)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління Державного казначейства у Веселівському районі (72200, Запорізька область, смт. Веселе, вул. Крупської, 4А)

про стягнення заборгованості по бюджетній позичці у розмірі 4418,27 грн.

У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.

при секретарі судового засідання Младенові О.П.

за участю представників сторін:

від прокуратури - ОСОБА_1 (посвідчення № 83 від 06.08.08)

від позивача - не прибув

від відповідача - не прибув

від третьої особи - не прибув

Прокурор Веселівського району Запорізької області звернувся до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Державної податкової інспекції у Веселівському районі Запорізької області з адміністративним позовом до приватного підприємства «Менчикури» про стягнення з останнього заборгованості у розмірі 4418,27 грн., у тому числі 3463 грн. - по бюджетній позичці, наданій у 1997 році та 956,27 грн. пені.

26.05.2009р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-3079/09/0870 та призначено до розгляду на 16.06.2009р. Ухвалою суду від 16.06.2009р. розгляд справи, в порядку ст. 128 КАС України, у зв'язку із неявкою представників сторін, було відкладено на 14.07.2009р.

На підставі ст. 160 КАС України в засіданні 14.07.2009р. судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Судом оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».

Прокурор підтримав заявлені позовні вимоги та посилаючись на Закон України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», постанову Кабінету Міністрів України «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально - технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році» від 10.12.98 року № 1953, вказує, що відповідач є правонаступником всіх прав і обов'язків КСП "Ентузіаст". 24.06.1997 року між відділенням Державного казначейства України у Веселівському районі та КСП "Ентузіаст" було укладено договір № 21 про надання бюджетної позички в сумі 60,7 тис. грн. на закупівлю продовольчого зерна елітного і сортового насіння за держзамовленням 1998 року. Відповідно до графіку погашення заборгованості № 3  від 18.07.2002 року ПП "Менчикури" повинно було сплачувати протягом 2004-2008 років щомісячно по 3462,00 грн. На час вирішення спору відповідачем також не внесена до бюджету згідно-графіка 3462,00грн. - заборгованості по державній позичці. За несвоєчасне погашення заборгованості за бюджетною позичкою відповідно до ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" відповідачеві нарахована пеня в сумі 956,27 грн.

Позивач, належним чином повідомлений про дату, місце та час судового засідання, до суду 14.07.2009 року не прибув, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідач належним чином сповіщений про день і час розгляду справи у судове засідання не прибув, про причини неявки суду не повідомив, відзиву та витребуваних судом документів не надав. Проти позовних вимог не заперечив.

Представник третьої особи до суду не прибув та направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі та зазначив, що позов підтримує у повному обсязі.

Згідно ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Розглянувши зазначене клопотання, суд вважає його таким, що не суперечить приписам чинного законодавства, не порушує чиї-небудь права та охоронювані законом інтереси, а , відтак, є таким, що підлягає задоволенню.

Подальший розгляд справи судом здійснювався за відсутності представника третьої особи.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника прокуратури, суд,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Менчикури" зареєстроване Веселівською районною державною адміністрацією 12.05.2000 року та створене в результаті реорганізації колективного сільськогосподарського підприємства "Ентузіаст". ПП "Менчикури" є правонаступником всіх прав і обов'язків КСП "Ентузіаст", що підтверджується довідкою Веселівської районної державної адміністрації.

24.06.1997 року між відділенням Державного казначейства України у Веселівському районі та КСП "Ентузіаст" було укладено договір №21 про надання бюджетної позички в сумі 60,7 тис. грн. на закупівлю продовольчого зерна елітного і сортового насіння за держзамовленням 1998 року.

Згідно даного Договору, відділення Державного казначейства надало КСП "Ентузіаст" бюджетну позичку в сумі 60700 грн. на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році" від 10.12.1998 року № 1953 на умовах повернення грошовими коштами в термін до 01.09.1998 року (п 5.1. Договору).

Факт отримання КСП «Ентузіаст» фінансової допомоги підтверджується: актом звірки, заявою керівника ПП «Менчикури» від 18.07.02 року, протоколом № 7 урегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання, між стороною надавачем позичок та стороною утримувачем від 18.07.02 року, графіком погашення реструктуризованих сум заборгованостей, наданих згідно Постанови № 1953, та розрахунком заборгованості.

На підставі Закону України «Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданим державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу» від 18.01.01 року №2237 заборгованість по бюджетній позичці в сумі 27700 грн. реструктуризована на 8 років з виплатою щороку рівними частками починаючи з 01.01.04 року. В зв'язку з цим 19.07.02 року було складено графік погашення заборгованості. Проте, ПП «Менчикури» взяті на себе зобов'язання по вказаному документу не виконує, що підтверджується наступними обставинами.

Так, відповідно до графіку погашення заборгованості 18.07.02 року ПП «Менчикури» повинно було сплачувати протягом 2004 - 2008 років щомісячно по 3462 грн.

В зв'язку з невиконанням свої зобов'язань за період 2004-2007 років заборгованість по бюджетній позичці стягнута з підприємства в судовому порядку, що підтверджується постановами господарського суду Запорізької області від 20.07.07 року у справі №13/288/07-АП та від 29.08.08 року у справі №11/512/08-АП.

На сьогоднішній день відповідачем також не внесена до бюджету згідно графіка 3462,00 грн. заборгованості по державній позичці. Зазначене підтверджується розрахунком заборгованості, наданим управлінням Державного казначейства у Веселівському районі.

Відповідачу за несвоєчасне погашення заборгованості за бюджетною позичкою відповідно до ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” нарахована пеня в сумі 956,27 грн.

Оцінивши представлені докази, вважаю що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Статтею 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.08 року № 835, визначено, що у 2009 році органи державної податкової служби України являються органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за бюджетними позичками.

У відповідності до п.4 ст. 17 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року № 2542, у разі невиконання юридичним особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.

Законом України від 21.12.2000р. № 2181 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено порядок погашення податкового боргу юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів та інших надходжень. Цим же законодавчим актом регулюється питання примусового стягнення активів платника податків.

Так, згідно п.п.2.3.1 п.2.3 ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, органом, уповноваженим здійснювати заходи з погашення боргу є виключно податкові органи.

Згідно п.п.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Підпунктами 16.4.1, 16.4.2 п.16.4 ст.16 цього ж Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Згідно п.п.3.1 п.3 Інструкції ДПА України “Про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби”, затвердженої Наказом №290 від 11.06.2003р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.06.2003р. за №522/7843 (далі - Інструкція), після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу (без урахування пені) нараховується пеня.

Згідно п.п.3.4 п.3 Інструкції нарахування пені здійснюється на день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.

Відповідно до п.п.3.5 п.3 Інструкції нарахування пені закінчується у день прийняття банком (органом державного казначейства), який обслуговує платника податків, платіжного документа про сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

У разі погашення суми податкового боргу (його частини) іншим шляхом, ніж шляхом сплати за платіжним документом (шляхом проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань, розстрочення (відстрочення) сум платежів, подання платником податків декларацій (у тому числі уточнюючих) з від'ємним значенням суми податкових зобов'язань тощо), нарахування пені закінчується датою фактичного здійснення такого погашення, зафіксованою у відповідних документах.

Як зазначено у п.п.3.6 п.3 Інструкції, при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку податкового боргу. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.

У разі часткового погашення податкового боргу для частини податкового боргу, що залишилась непогашеною, днем початку нарахування пені залишається перший робочий день, наступний за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначений згідно з пунктом 3.2 цієї Інструкції.

Згідно п.п.3.9 п.3 Інструкції, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок.

В зв'язку з цим, відповідачу за несвоєчасне погашення заборгованості за бюджетною позичкою відповідно до ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» нарахована пеня в сумі 956,27 грн.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зауважити, що позивачем правомірно нараховано відповідачу пеню без врахування річного строку позовної давності, встановленої ст. 258 Цивільного кодексу України від 16.01.03 року № 435, оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 1 Цивільного кодексу України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом. Питання стягнення заборгованості по бюджетній позичці регулюються Бюджетним кодексом України, Законами України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» та «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Таким чином, строк позовної давності до вимог про стягнення пені за несвоєчасну сплату заборгованості за бюджетною позичкою не застосовується.

Відповідно до частини 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до пункту 5 статті 48 Закону України “Про власність”, положення щодо захисту права власності поширюються також на особу, яка хоч і не є власником, але володіє майном на праві повного господарського відання.

Стаття 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Згідно п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.

Згідно до статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Майном у Господарському кодексі України визнана сукупність речей та інших цінностей (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб'єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна цих суб'єктів.

Коштами у складі майна суб'єктів господарювання є гроші у національній та іноземній валюті, призначені для здійснення товарних відносин цих суб'єктів з іншими суб'єктами, а також фінансових відносин відповідно до законодавства.

На підставі викладеного, враховуючи положення ч. 1 ст. 71 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги стягнення заборгованості по бюджетній позичці з ПП “Менчикури” в розмірі 4418,27 грн., є законними, обґрунтованими, підтверджуються зібраними в справі доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167, 263 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Прокурора Веселівського району в інтересах Державної податкової інспекції у Веселівському районі Запорізької області до Приватного підприємства «Менчикури» про стягнення заборгованості по бюджетній позичці у розмірі 4418,27 грн., задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Менчикури» ( ЄДРПОУ 00853381 ) заборгованість у розмірі 4418,27 грн. (чотири тисячі чотириста вісімнадцять грн. 27 коп.), у тому числі: заборгованість по бюджетній позичці у розмірі 3462,00 грн. (три тисячі чотириста шістдесят дві грн. 00 коп.) та пеню у розмірі 956,27 грн. (дев'ятсот п'ятдесят шість грн. 27 коп.) на користь Державного бюджету Веселівського району (р/р 31137406700065, МФО 813015, 00263300, ГУДКУ у Запорізькій області). Видати виконавчий лист.

П останова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України , набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Постанову у повному обсязі, відповідно до вимог ст. 160 КАС України, оформлено і підписано 20.07.2009р.

 

  Суддя О.М. Нечипуренко

 21.07.2009р. постанова не набрала законної сили

Суддя О.М. Нечипуренко