ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" жовтня 2014 р.Справа № 916/2054/14
За позовом Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Північний"
до відповідача Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
про визнання недійсним та скасування рішення
та за зустрічним позовом Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
до Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Північний"
про стягнення 68000 грн.
Головуючий суддя О.Л. Панченко
Суддя М.І. Никифорчук
Суддя Ю.М. Щавинська
Представники:
від КП "ЖКС "Північний" Данилюк М.М.;
від Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Лазарчук К.Р.
По справі оголошена перерва до 13.10.1014р. згідно зі ст. 77 ГПК України.
Суть спору: Комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс "Північний" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом, в якому просить визнати недійсним та скасувати рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.03.2014р. № 71 р/к по справі № 44-01/2014.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов і додаткових поясненнях, та звернувся до суду з зустрічною позовною заявою, в якій просить стягнути з Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Північний" штраф у розмірі 68000 грн. за рішенням Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.03.2014р. № 71 р/к.
Представник КП "ЖКС "Північний" проти зустрічного позову заперечує в повному обсязі.
Беручи до уваги, що:
Адміністративна колегія Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, розглянувши матеріали справи № 44-01/2014 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Північний", прийняла рішення від 31.03.2014р. № 71 р/к, яким визнала, що відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та відповідно до п. 10.1.2 "Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку", затвердженої Розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.02р. № 49-р, КП "ЖКС "Північний" протягом 2013 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою в територіальних межах обслуговування КП "ЖКС "Північний" згідно укладених договорів з власниками (користувачами, орендарями) гаражів, частка якого перевищує 35%; визнала, що дії КП "ЖКС "Північний", які полягають у поданні на затвердження виконавчого комітету Одеської міської ради розрахунку розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою за 1 кв. м площі гаража на місяць (з ПДВ), який не має економічного обґрунтування, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", яке кваліфікується за ч. 1 ст. 13 цього ж Закону у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою, шляхом вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; за зазначене порушення законодавства про захист економічної конкуренції на КП "ЖКС "Північний" накладений штраф у розмірі 68000 грн.
Вищевказане рішення від 31.03.2014р. № 71 р/к було надіслано КП "ЖКС "Північний" згідно з листом від 02.04.2014р. № 01-03/1533 та отримано уповноваженою особою КП "ЖКС "Північний" 08.04.2014р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс "Північний" з рішенням Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.03.2014р. № 71 р/к не погодилося, мотивуючи тим, що рішення прийнято з порушенням чинного законодавства, у зв'язку з чим просить визнати його недійсним та скасувати.
З матеріалів справи вбачається, що Адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України проводилося дослідження ринку послуг з утримання об'єктів благоустрою, що обслуговуються КП "ЖКС "Північний" згідно з укладеними договорами з власниками (користувачами, орендарями) гаражів. За результатами проведеного дослідження встановлено, що предметом діяльності КП "ЖКС "Північний" є організаційне забезпечення поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду, нежилих споруд, їх інженерного обладнання їх та прилеглих територій, організація надання різного виду послуг, пов'язаних з експлуатацією, утриманням та ремонтом житлового та нежитлового фонду і одержання прибутку в інтересах Засновника. Отже, відповідно до ст. 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції", КП "ЖКС "Північний" є суб'єктом господарювання. Дослідження ринку послуг з утримання об'єктів благоустрою, на якому здійснює свою діяльність КП "ЖКС "Північний", проведено відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої Розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002р. № 49-р, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.2002р. за № 317/6605.
В результаті дослідження відповідачем за первісним позовом встановлено, що відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та п. 10.1.2 Методики на ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою в територіальних межах обслуговування КП "ЖКС "Північний" згідно з укладеними договорами з власниками (користувачами, орендарями) гаражів в 2013 році займало монопольне (домінуюче) становище, частка якого перевищує 35%.
В ході проведення дослідження була розглянута вихідна інформація та розрахунок тарифу для визначення розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкту благоустрою по КП "ЖКС "Північний" на 2013 рік та зроблений висновок, що КП "ЖКС "Північний" подало на затвердження виконавчому комітету Одеської міської ради розрахунок розміру пайової участі для власників (користувачів, орендаторів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5,51 грн. за 1 кв. м площі гаража на місяць (з ПДВ), який не має економічного обґрунтування, і такі дії КП "ЖКС "Північний" можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
За зазначене порушення законодавства про захист економічної конкуренції на КП "ЖКС "Північний" накладений штраф у розмірі 68000 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Регулювання пайової участі власників тимчасових споруд визначається згідно з Законом України "Про благоустрій населених пунктів" та представляє собою компенсацію частини поточних витрат на утримання в належному стані, а також участь у формуванні коштів, необхідних для ремонту, модернізації та розвитку інфраструктури для об'єктів благоустрою.
Порядок утримання прилеглої до тимчасової споруди (гаража) території визначається Правилами благоустрою території м. Одеси, затвердженими рішенням Одеської міської ради від 23.12.11р. № 1631-VI, які є нормативно-правовим актом та обов'язковим для виконання.
Відповідачем за первісним позовом в результаті проведеного дослідження зроблений висновок, що дії КП "ЖКС "Північний", які полягають у поданні на затвердження виконавчого комітету Одеської міської ради розрахунку розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою за 1 кв. м площі гаража на місяць (з ПДВ), який не має економічного обґрунтування, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", яке кваліфікується за ч. 1 ст. 13 цього ж Закону у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою, шляхом вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Пунктом 9 додатка 5 до Правил благоустрою території м. Одеси встановлено, що розмір пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торгівельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно - роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою встановлюється рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради.
Механізм встановлення тарифів на послуги (роботи), які надаються (виконуються) комунальними підприємствами Одеської міської ради визначається Порядком встановлення тарифів на послуги (роботи), які надаються (виконуються) комунальними підприємствами Одеської міської ради, затвердженим розпорядженням Одеського міського голови від 26.10.2012р. № 1031-01р.
Згідно з п. 1 розділу 2 зазначеного Порядку комунальні підприємства Одеської міської ради як виконавці (виробники) здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на відповідні послуги (роботи) та надають їх уповноваженим органам, які здійснюють контроль за ефективною діяльністю комунальних підприємств, на розгляд. Уповноважені органи готують та виносять на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на житлово-комунальні, побутові, транспортні та інші послуги, які надаються комунальними підприємствами (п. 4 розділу 2 Порядку). Проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для будинків комунальної власності готує та виносить на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради департамент міського господарства Одеської міської ради спільно з районними адміністраціями Одеської міської ради (п. 5 розділу 2 Порядку).
Комунальним підприємством "Житлово-комунальний сервіс "Північний" було подано вихідну інформацію і розрахунок тарифу для визначення розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкту благоустрію на 2013 рік до Суворовської районної адміністрації. При цьому слід зазначити, що на затвердження виконавчого комітету Одеської міської ради розрахунок розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою за 1 кв. м площі гаража на місяць (з ПДВ), як зазначено в рішенні від 31.03.2014р. № 71 р/к, КП "ЖКС "Північний" не подавало.
Крім того, рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 13.12.2012р. № 443 встановлений розмір пайової участі 5,0 грн. за 1 кв. м площі гаража на місяць (з ПДВ) для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою, що обслуговуються комунальними підприємствами "Житлово-комунальний сервіс". Зазначене свідчить про те, що виконавчий комітет Одеської міської ради не затверджував розрахунок розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою, що був підготовлений КП "ЖКС "Північний". Також слід зазначити, що встановлення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою є повноваженнями виконавчого комітету Одеської міської ради.
За таких обставин відповідачем за первісним позовом не доведено, що дії КП "ЖКС "Північний", які полягають у поданні на затвердження до Суворовської районної адміністрації розрахунку розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою за 1 кв. м площі гаража на місяць (з ПДВ), призвели або могли призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку, тому відсутні підстави для застосування до позивача за первісним позовом штрафу в розмірі 68000 грн.
Зважаючи на вищевикладене, позовні вимоги Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Північний" підлягають задоволенню в частині визнання п. 2, п. 3 рішення від 31.03.2014р. № 71 р/к Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України недійсним.
Враховуючи, що позовні вимоги Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Північний" задоволено частково, а саме визнано недійсними п. 2, п. 3 рішення від 31.03.2014р. № 71 р/к Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, зустрічна позовна заява Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про стягнення з Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Північний" штрафу в сумі 68000 грн. задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України судовий збір у сумі 609 грн. підлягає стягненню з Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Північний" задовольнити частково.
2. Визнати п. 2, п. 3 рішення від 31.03.2014р. № 71 р/к Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України недійсним.
3. В решті позову відмовити.
4. Стягнути з Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20992104) на користь Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Північний" (65025, м. Одеса, Дніпропетровська дорога, 118, код ЄДРПОУ 35241704) судовий збір у сумі 609 (шістсот дев'ять) грн.
Наказ видати згідно зі ст. 116 ГПК України.
5. В задоволенні зустрічного позову Одеському обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 85 ГПК України.
Повне рішення складено 20.10.2014р.
Головуючий суддя О.Л. Панченко
Суддя М.І. Никифорчук
Суддя Ю.М. Щавинська