Ухвала суду № 41028318, 14.10.2014, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
14.10.2014
Номер справи
925/141/14
Номер документу
41028318
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

14 жовтня 2014 року Справа №925/141/14

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Чевгуза О.В., при секретарі судового засідання Олійник І.С., за участю представників

від стягувача: Сібільова О.В. - представник за довіреністю,

від боржника: Харченко Л.І. - представник за довіреністю,

Шаригіна Н.М. - головний державний виконавець, представник за довіреністю Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції (далі - орган ДВС),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Черкаської області у м. Черкаси скаргу боржника на дії органу ДВС

у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Системи автоматизації сервіс», м. Харків

до публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «Черкаситрансгаз», м. Черкаси

про стягнення 209508 грн. 09 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Системи автоматизації сервіс» звернулося до суду з позовною заявою про стягнення з публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «Черкаситрансгаз» 201050 грн. 40 коп. заборгованості за поставлений товар відповідно до умов укладеного між сторонами договору поставки товару №1208000495 від 21 серпня 2012 року (далі - договір), 7056 грн. 04 коп. - трьох процентів річних, 1401 грн. 65 коп. - інфляційних нарахувань.

Рішенням господарського суду Черкаської області від 20 лютого 2014 року повністю задоволено позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Системи автоматизації сервіс».

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 09.04.2014 рішення залишено в силі.

Постановою Вищого господарського суду України від 17.06.2014 рішення господарського суду Черкаської області від 20.02.2014 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 09.04.2014 залишено без змін.

26.06.2014 про примусове виконання рішення видано наказ.

18 вересня 2014 року до суду надійшла скарга від боржника на дії Соснівського відділу Державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції щодо відмови зупинити виконавче провадження №44050354.

У скарзі відповідач (боржник) просить суд:

1.прийняти дану скаргу до розгляду;

2.визнати дію Соснівського відділу Державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції про відмову зупинити виконавче провадження №44050354 незаконною та винести ухвалу, якою зобов'язати Соснівський відділ Державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції зупинити виконавче провадження №44050354.

Скарга мотивована тим, що негайне виконання відповідачем (боржником) рішення по справі може призвести до таких негативних наслідків, як:

- вилучення грошових коштів з господарського обігу;

- виникнення дефіциту оборотних активів;

- зниження ділової активності підприємства;

- неможливість здійснення своєчасних розрахунків за поточними господарськими операціями;

- суттєво погіршення фінансово-економічного положення ПАТ «Укртрансгаз».

Скарга призначена до розгляду у судовому засіданні.

В судовому засіданні представник боржника заяву підтримав та просив задовольнити з підстав та мотивів, зазначених у скарзі. Представники стягувача та органу ДВС проти задоволення скарги заперечили повністю, про що надали суду відзив та письмові заперечення, які містяться в матеріалах справи.

Заслухавши представників сторін, органу ДВС, дослідивши матеріали справи, суд вважає скаргу боржника такою, що не підлягає до задоволення з огляду на наступні обставини.

10.07.2014 органом ДВС винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №44050354 з виконання рішення суду.

05.08.2014 на підставі положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», враховуючи, що ПАТ «Укртрансгаз», як правонаступник ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» включено до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно з Наказом Міністерства палива та енергетики України №568 від 10.11.2005, боржником було подано заяву про зупинення виконавчого провадження.

Органом ДВС листом від 04.09.2014 було повідомлено боржника про відсутність підстав для зупинення виконавчого провадження.

Скаржником надано виписку з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», відповідно до якого ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» внесено до Реєстру.

Відтак, скаржник звернувся до суду зі скаргою на дії органу ДВС, в якій просить суд зобов'язати останнього зупинити виконавче провадження №44050354.

Відповідно до положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу та суб'єктів господарської діяльності, зазначених в п.1.3 ст.1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 статті 1 та пунктів 3.1, 3.2 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» погашення заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації, часткової оплати на умовах, визначених цим Законом.

Учасники розрахунків - підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підтверджується внесенням підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру.

Відповідно до пункту 15 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Відповідно до ст. 124 Конституції України та ст. 115 Господарського процесуального Кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2012 року у справі №1-26/2012 за конституційним зверненням товариства з обмеженою відповідальністю «ДІД Конс» щодо офіційного тлумачення положень пункту 15 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (справа про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу) встановлено, що:

- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»;

- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

За змістом вказаного Конституційного Рішення, положення Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не регулюють правовідносини стосовно погашення заборгованості, не визначеної у пункті 1.4 статті 1 Закону, зокрема такої, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії.

Вказаним рішенням визначено, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

За законодавством України підприємства паливно-енергетичного комплексу мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, тому, на думку Конституційного Суду України, з метою створення умов для підтримання їх стабільного фінансово-економічного стану законом можуть встановлюватися особливості правового регулювання відносин у цій сфері. У зв'язку з цим зупинення провадження виконавчих дій щодо примусового виконання судових рішень про стягнення з підприємств паливно-енергетичного комплексу у разі внесення їх до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, є заходом, спрямованим на забезпечення життєво важливих суспільних інтересів.

Наведений у частині третій статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» та в абзаці шостому пункту 3.7 Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» перелік підстав, за яких не зупиняється виконавче провадження, не є вичерпним, оскільки підприємства паливно-енергетичного комплексу, внесені до Реєстру, залишаються суб'єктами господарських, трудових та інших правовідносин, не пов'язаних з розрахунками за енергоносії.

Відповідно до статті 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.

Отже, наведеними вище нормами чинного законодавства органу ДВС надане право зупиняти виконавчі провадження при примусовому стягненні з підприємств паливно-енергетичного комплексу заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії

Оскільки сума заборгованості, яка підлягає стягненню з боржника на підставі рішення від 20.02.2014 виникла внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань з оплати за поставлений товар відповідно до умов укладеного між сторонами договору поставки товару №1208000495 від 21 серпня 2012 року, а не через неповні розрахунки за енергоносії, у даному випадку відсутні підстави для застосування приписів п. 15 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» та для зупинення виконавчого провадження №44050354 з примусового виконання наказу №925/141/14 від 26.06.2014.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 1212 ГПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні скарги публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «Черкаситрансгаз» про визнання незаконними дій Соснівського відділу ДВС Черкаського міського управління юстиції щодо відмови у зупиненні виконавчого провадження №44050354 відмовити повністю.

Ухвалу може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області.

Повне рішення складено 20 жовтня 2014 року

СУДДЯ О.В. Чевгуз