Ухвала суду № 41026427, 14.10.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2014
Номер справи
820/12362/14
Номер документу
41026427
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2014 р.Справа № 820/12362/14

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Присяжнюк О.В.

Суддів: Курило Л.В. , Русанової В.Б.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2014р. по справі № 820/12362/14

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві , Головного управління Державної казначейської служби України по Харківській області , Харківської митниці Міністерства доходів і зборів України

про стягнення надмірно сплачених коштів,

ВСТАНОВИЛА:

ФО-П ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Харківської митниці Міністерства доходів і зборів України, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області, у якому просив: стягнути з Державного бюджету України на користь позивача з рахунків Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві надмірно сплачене ввізне мито у розмірі 5010,86 та надмірно сплачений податок на додану вартість у розмірі 21045,61 грн. шляхом перерахування на поточний рахунок позивача.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року позовні вимоги задоволені.

Відповідач - Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві - не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність рішення суду першої інстанції в зв'язку з ненаданням належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволені позову у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог закону України «Про виконавче провадження», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Бюджетного кодексу України та не відповідність висновків суду обставинам справи.

У судове засідання сторони не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, від представника відповідача - Головного управління Міндоходів у Харківській області надійшла заява про перенесення розгляду апеляційної скарги на іншу дату, у зв'язку із зайнятості представника відповідача у слуханні іншої справи у Харківському окружному адміністративному суді, проте , у якості доказів поважності неявки представника у судове засідання призначене на 14 жовтня 2014 року, відповідачем надана повістка про виклик до суду в адміністративній справі, яка призначена на 02 жовтня 2014 року, у зв'язку з чим, суд вважає причину неявки відповідача у судовн засідання неповажною та відповідно до ст. 197 КАС України, справа розглядається в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що ФО - П ОСОБА_1 неодноразово звертався до Харківської митниці Міністерства доходів і зборів України із заявами про повернення надмірно сплаченого мита у розмірі 5010,86 грн. та надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 21045,61 грн., загальною сумою 26056,47 грн., шляхом перерахування цих сум на його поточний рахунок (заяви від 03 грудня 2013 року та від 04 лютого 2014 року) (а.с. 6, 8).

На вказані заяви Харківською митницею Міністерства доходів і зборів України були надані відповіді про відмову у поверненні вказаних сум: від 25 грудня 2013 року (вих. лист № 06.1/03-12/6593 з підстав того, що 06 грудня 2013 року Харківським апеляційним адміністративним судом відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Харківської митниці Міндоходів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2013 року, у зв'язку з чим постанова від 28 жовтня 2013 року по справі № 820/6469/13 не набрала законної сили (а.с. 9); та від 05 березня 2014 року (вих. № 06.1/01-12/1928) з підстав того, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2014 року по справі №820/6469/13-а в частині стягнення з Держбюджету України надмірно сплачених коштів у сумі 26056,47 грн. було відмовлено (а.с. 7).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що вони обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 301 Митного кодексу України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Згідно частини третьої та шостої зазначеної статті, помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів за заявою платника податків.

Статтею 43 Податкового кодексу України визначено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п. 43.3 ст. 43).

Відповідно до частини 2 статті 45 Бюджетного кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

На виконання частини 2 статті 45 Бюджетного кодексу України розроблено Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 № 618 (далі - Порядок N 618).

Відповідно до розділу ІІ зазначеного Порядку платник податків має право на повернення залишків коштів передоплати з депозитного рахунку 3734, відкритого на ім'я митного органу в Головному управлінні Державного казначейства України в місті Києві (далі - депозитний рахунок 3734), та з відповідного банківського балансового рахунку 2603 "Розподільчі рахунки суб'єктів господарської діяльності", відкритого митному органу в уповноваженому банку.

Розділом III зазначеного Порядку передбачено, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.

Спільним наказом Міністерства доходів і зборів України і Міністерства фінансів України N 882/1188 від 30 грудня 2013 року затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (надалі - Порядку №882/1188).

Відповідно до п. 5 Порядку № 882/1188 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Колегія суддів погоджується яз висновками суду першої інстанції стосовно того, що обов'язковою умовою для здійснення повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів є подання платником податків заяви у довільній формі про таке повернення до митного органу не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Судовим розглядом встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2013 року по справі №820/6469/13-а, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2014 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 травня 2014 року (а.с. 10-17), було скасовано рішення Харківської обласної митниці про коригування митної вартості товарів №807000003/2013/001451/2 від 23 липня 2013 року, в частині стягнення з Держбюджету України надмірно сплачених коштів у загальній сумі 26056, 47 грн. було відмовлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Зі змісту вказаних судових рішень вбачається, що в частині стягнення з Держбюджету України надмірно сплачених коштів у загальній сумі 26056, 47 грн. відмовлено з підстав того, що позивач не надавав до митного органу заяви про повернення надмірно сплачених сум, а тому позивачем не дотримано визначеного порядку повернення надмірно сплачених платежів.

На час розгляду даної справи, ФО - П ОСОБА_1 звертався до Харківської митниці Міністерства доходів і зборів України із заявами про повернення надмірно сплаченого мита у розмірі 5010,86 грн. та надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 21045,61 грн., загальною сумою 26056,47 грн., шляхом перерахування цих сум на його поточний рахунок (заяви від 03 грудня 2013 року та від 04 лютого 2014 року).

Матеріалами справи підтверджено, що спірні кошти в загальному розмірі 26056,47 грн. зараховані до Державного бюджету (перераховані в складі платіжних доручень до Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області ГУДКСУ у Харківській області на відповідні рахунки) 12 листопада 2013 року, що підтверджується довідкою Харківської митниці Міністерства доходів і зборів України від 28 липня 2014 року №061/01-08/5756 та платіжними дорученнями від 12 листопада 2013 року №2909, №2914, копії яких приєднані до матеріалів справи.

Заяви про повернення надмірно сплачених сум позивачем були подані в строк, передбачений розділом ІІІ Порядку N 618 (1095 днів, наступних за днем зарахування коштів до Державного бюджету України).

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2014р. по справі № 820/12362/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Присяжнюк О.В.Судді Курило Л.В. Русанова В.Б.