Постанова № 41018859, 17.10.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2014
Номер справи
1170/2а-3805/12.
Номер документу
41018859
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2014 року Справа № 1170/2а-3805/12.

провадження № 2-ап/811/30/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Кармазиної Т.М.

за участю секретаря - Сириці І.О.,

за участю представників:

позивача - Доценка П.Ю.,

відповідача - Стояна Б.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Росія" до Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості про скасування незаконних рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати рішення Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості:

- №1115-05/30945026 від 14 вересня 2012 року про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення у розмірі 12 100 грн.;

- №1115-06/30945026 від 14 вересня 2012 року про застосування економічних санкцій у розмірі 2 550 грн..

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 17.07.2012р. відповідачем складено акт контрольного заходу №135 до роботодавця СТОВ "Росія". На підставі даного акту 14 вересня 2012 року начальником інспекції прийнято рішення №1115-05/30945026 про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення та рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення № 1115-06/30945026. На думку позивача, під час прийняття оскаржуваних рішень відповідачем не враховано, що штраф у розмірі 12 100 грн. застосовано за порушення, яке відбулось більш ніж три роки тому від дати перевірки, а саме: порушення з 26.02.2008 р. по 20.02.2009 р., а контрольний захід відбувся 17.07.2012 р. - тобто через 3 роки і 5 місяців з моменту скоєння порушення. У рішенні про застосування економічних санкцій у розмірі 2 550 грн. йде мова про порушення, які відбулись в період з 02.01.2001 р. по 02.03.2007 р., так як контрольний захід відбувся 17.07.2012 р., то з моменту вчинення порушення пройшло 5 років 4 місяці, що перевищує строк позовної давності

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.

Відповідачем подано заперечення проти позову згідно якого зазначено, що Інспекцією 14.09.2012 р. прийнято рішення про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення № 1115-05/30945026 у розмірі 12 100 грн. та рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1115-06/ 30945026 у розмірі 2 550 грн. до СТОВ "Росія". Рішення № 1115-05/30945026 ґрунтується на факті використання товариством праці громадянки Молдови ОСОБА_4 в період з 26.02.2008 р. по 20.02.2009 р. без дозволу державної служби зайнятості. Рішення № 1115-06/30945026 ґрунтується на фактах використання товариством праці громадян Молдови ОСОБА_5 в період з 03.10.2002 р. по 09.10.2002 р., ОСОБА_6 в період з 03.10.2002 р. по 02.03.2007 р. та гр. ОСОБА_7 в період з 02.01.2001 р. по 13.12.2004 р. без дозволів державної служби зайнятості. Використання праці вказаних іноземців встановлено в ході проведення Інспекцією перевірки підприємства 17.07.2012 р., про що складено акт контрольного заходу № 135. Отже, на думку відповідача, дії Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості щодо прийняття спірних рішень про застосування штрафу та економічних санкцій є законними та обґрунтованими, тому відсутні підстави для їх скасування (а.с.106-108).

У судовому засіданні представник відповідача підтримав подані заперечення та просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Дослідивши наявні в справі матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Росія" (код ЄДРПОУ - 30945026) зареєстровано 22.08.2000 року як юридична особа (а.с.100-102).

Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості 17 липня 2012 року було проведено перевірку додержання законодавства про зайнятість населення у СТОВ "Росія", за результатами якої складено акт контрольного заходу № 135 від 17.07.2012 року (а.с.51-53).

Перевіркою встановлено факт використання СТОВ "Росія" праці громадян Республіки Молдови ОСОБА_4 в період з 26.02.2008 р. по 20.02.2009 р., ОСОБА_5 в період з 03.10.2002 р. по 09.10.2002 р., ОСОБА_6 з 03.10.2002 р. по 02.03.2007 р., ОСОБА_7 в період з 02.01.2001 р. по 13.12.2004 р. без дозволів державної служби зайнятості.

На підставі даного акту відповідачем 14 вересня 2012 року винесено рішення про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення №1115-05/30945026 у розмірі 12100 грн. та рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1115-06/30945026 у розмірі 2550 грн. (а.с.56-57).

Рішення про застосування штрафу та економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення направлено на адресу СТОВ "Росія" листом від 14.09.2012 р. №11-2665-2012 (а.с.54-55). 26.09.2012 р. позивачем подано скаргу на рішення від 14.09.2012 р. № 1115-05/30945026, №1115-06/30945026 (а.с.58-60), яка залишена без задоволення (а.с.61-63).

Як пояснив відповідач, рішення №1115-05/30945026 ґрунтується на факті використання СТОВ "Росія" праці громадянки Республіки Молдови ОСОБА_4 в період з 26.02.2008 р. по 20.02.2009 р. без дозволу державної служби зайнятості. В свою чергу, рішення №1115-06/30945026 ґрунтується на фактах використання СТОВ "Росія" праці громадян Республіки Молдови ОСОБА_5 в період з 03.10.2002 р. по 09.10.2002 р., ОСОБА_6 в період з 03.10.2002 р. по 02.03.2007 р., ОСОБА_7 в період з 02.01.2001 р. по 13.12.2004 р. без дозволів державної служби зайнятості. Водночас, правовою підставою для прийняття даних рішень були стаття 8 Закону України "Про зайнятість населення" та пункт 8 Положення про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 №47, які діяли станом на 14.0,9.2012 року.

Суд, перевіряючи у відповідності до частини 3 ст.2 КАС України правомірність рішень відповідача про застосування штрафу та економічних санкцій, дійшов до таких висновків.

Згідно ст.8 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 04.02.1994 №3929-XII (чинного на момент працевлаштування у СТОВ "Росія" іноземців) іноземці та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обов'язки в трудових відносинах, якщо інше не передбачено законодавством України та міжнародними договорами України.

Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також яким надано статус біженця в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України.

Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування.

Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 р. № 803-XII (чинного на момент працевлаштування у СТОВ "Росія" іноземців), надалі по тексту - Закон № 803-XII, іноземці та особи без громадянства, крім найнятих відповідно до угоди про розподіл продукції, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Згідно ст.34 Закону №803-XII контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.

Постановою Кабінету Міністрів України №47 від 24.06.1991 р. затверджено Положення про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі Постанова №47, чинна на час проведення контрольного заходу).

Пунктом 6 Постанови №47 визначено повноваження інспекції серед яких, зокрема, проведення перевірки додержання законодавства про зайнятість населення, забезпечення правильності і своєчасності застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями, здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.

Згідно з пп."г" пункту 8 Положення про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.

Відповідно до ч.4 ст.8 Закону №803-XII у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості України з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Ці кошти спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Так, як видно з матеріалів справи, зокрема, з акту перевірки, позивач використовував працю іноземців - громадян Республіки Молдови ОСОБА_4 в період з 26.02.2008 р. по 20.02.2009 р., ОСОБА_5 в період з 03.10.2002 р. по 09.10.2002 р., ОСОБА_6 в період з 03.10.2002 р. по 02.03.2007 р., ОСОБА_7 в період з 02.01.2001 р. по 13.12.2004 р. без дозволів державної служби зайнятості.

Представник позивача у судовому засіданні визнав сам факт допущення порушення та використання праці іноземців без належних дозволів. Однак, на його думку, штраф у розмірі 12100 грн. та економічні санкції у розмірі 2550 грн. застосовані до товариства за порушення, які відбулись більш ніж три роки тому від дати перевірки, а тому відповідач, при винесенні спірних рішень перевищив строк позовної давності.

Виходячи із змісту ч.1 ст.238 Господарського кодексу України (далі - ГК України) санкції, передбачені за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, є адміністративно-господарськими санкціями.

Таким чином, суд дійшов висновку, що фінансові санкції, передбачені статтею 8 Закону України "Про зайнятість населення" відносяться до адміністративно-господарських санкцій.

Строки застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлені ст.250 ГК України, згідно з якою адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Судом встановлено та не спростовано позивачем, що порушення СТОВ "Росія" ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" мало місце, зокрема, відносно гр. ОСОБА_4 в період з 26.02.2008 р. по 20.02.2009 р., гр. ОСОБА_5 в період з 03.10.2002 р. по 09.10.2002 р., гр. ОСОБА_6 в період з 03.10.2002 р. по 02.03.2007 р., гр. ОСОБА_7 в період з 02.01.2001 р. по 13.12.2004 р.. Натомість, сам факт порушення виявлено під час здійснення контрольного заходу 17.07.2012 р., про що складено акт № 135. Рішення про застосування до позивача штрафних санкції у розмірі 12 100 грн. та економічні санкції у розмірі 2 550 грн. винесені 14.09.2012 року, тобто після спливу одного року з дня вчинення позивачем порушень.

Суд вважає, що відповідач при виявленні факту порушення СТОВ "Росія" встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, мав дотримуватися наведених положень законодавства, у зв'язку з чим повинен був прийняти рішення про застосування такого виду адміністративно-господарських санкцій, як фінансові санкції, виключно протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше одного року з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

При цьому, закінчення встановленого ст.250 ГК України строку виключає застосування таких санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за вчинене ним порушення правил здійснення господарської діяльності, навіть за умови визнання даного порушення.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.4 ст.38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення", адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Строк давності в разі стягнення зазначених штрафних санкцій дійсно не застосовується, однак контролюючий орган повинен прийняти рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій (штрафів) виключно протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше одного року з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Згідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. При цьому, за приписами частини другої статті 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийняття спірних рішень, а тому суд вважає їх такими, що підлягають скасуванню.

Згідно до ч.1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Отже, суд вважає за необхідне присудити позивачу судові витрати з Державного бюджету України в розмірі 146,50 грн..

На підставі сказаного та керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати рішення про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості від 14.09.12р. №1115-05/30945026 та №1115-06/30945026.

Присудити сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Росія" з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 146,50 грн..

Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено - 22.10.2014р.

Суддя підпис

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Т.М. Кармазина