Постанова № 41015522, 21.10.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.10.2014
Номер справи
826/14160/14
Номер документу
41015522
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 жовтня 2014 року 10:19 № 826/14160/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі Новик В.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Дочірній банк Сбербанку Росії» доМіжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001164301 від 12.08.2014 року, - ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Публічне акціонерне товариство «Дочірній банк Сбербанку Росії» (надалі - позивач або ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії») з позовом до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001164301 від 12.08.2014 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.09.2014 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників безпідставно прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки при відкритті рахунків особам, вказаним у переліку, що додається, ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» у визначенні податковим законодавством строки направляв повідомлення про відкриття таких рахунків до відповідних контролюючих органів, які було зазначено у документах, зокрема довідка 4-ОПП, поданих клієнтами до ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії». При цьому, у разі надання клієнтами оновлених документів, позивач також направляв відповідні повідомлення до контролюючого органу, визначеного в оновлених документах.

У судове засідання 13.10.2014 року з'явилися представники сторін.

Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі та просили суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечував, підтримавши доводи, викладені у письмових запереченнях, зазначаючи, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято у межах та на підставі наявних у контролюючого органу повноважень у зв'язку з виявленими порушеннями ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» положень податкового законодавства.

Суд у судовому засіданні 13.10.2014 року на підставі положень ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, ухвалив про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників проведено невиїзну позапланову документальну перевірку ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» щодо дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків за період червень 2012 року - червень 2013 року, у зв'язку з чим складено акт від 30.07.2014 року №813/28-10-43-10/25959784 (надалі - акт перевірки).

За результатами вищезазначеної перевірки контролюючим органом зроблено висновок про порушення позивачем вимог п. 69.2 ст. 69 Податкового кодексу України та п.п. 2.1 п. 2 «Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та фінансових установах до органів державної податкової служби», а саме: несвоєчасне подання повідомлення про відкриття або закриття рахунків платників податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до органу державної податкової служби.

В якості додатку 1 до акту перевірки контролюючим органом складено перелік рахунків з платниками податків, по яким повідомлення про відкриття/закриття до органів ДПС подано з порушенням встановлених термінів, згідно п. 69.2 ст. 69 ПКУ 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями.

На підставі викладених вище висновків перевірки Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.08.2014 року №0001164301, яким ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем адміністративні штрафи та інші санкції на суму 16 320,00 грн.

Скориставшись правом на адміністративне (досудове оскарження) податкового повідомлення-рішення від 12.08.2014 року №0001164301, позивачем отримано рішення Державної фіскальної служби України від 05.09.2014 року №1950/6/99-99-10-01-02-15 про результати розгляду скарги, зі змісту якого вбачається, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» - без задоволення.

Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 12.08.2014 року №0001164301 протиправним, а, відтак, таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, є Податковий кодекс України (надалі - ПК України), який набрав чинності 01.01.2011 року.

Як було зазначено вище, в якості підстави для прийняття контролюючим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення вказано порушення ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» вимог п. 69.2 ст. 69 ПК України та п.п. 2.1 п. 2 «Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та фінансових установах до органів державної податкової служби», а саме: несвоєчасне подання повідомлення про відкриття або закриття рахунків платників податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи само зайнятої фізичної особи до органу державної податкової служби.

Так, приписами п. 69.1 ст. 69 ПК України передбачено, що банки та інші фінансові установи відкривають поточні та інші рахунки платникам податків - юридичним особам (резидентам і нерезидентам) незалежно від організаційно-правової форми, відокремленим підрозділам та представництвам юридичних осіб, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за наявності документів, виданих контролюючими органами, що підтверджують взяття їх на облік у таких органах, або виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (для осіб, взяття на облік яких у контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»).

Відповідно до п. 69.2 ст. 69 ПК України в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, банки та інші фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків, протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунка (включаючи день відкриття/закриття).

У разі відкриття або закриття рахунка платника податків - банку, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, повідомлення надсилається в порядку, визначеному цим пунктом, лише в разі відкриття або закриття кореспондентського рахунка.

У разі відкриття або закриття власного кореспондентського рахунка банки зобов'язані надіслати повідомлення до органу державної податкової служби, в якому обліковуються, в строки, визначені цим пунктом.

Орган державної податкової служби протягом трьох робочих днів з дня отримання повідомлення від фінансової установи про відкриття рахунка зобов'язаний направити повідомлення про взяття рахунка на облік або відмову у взятті органом державної податкової служби рахунка на облік із зазначенням підстав (п. 69.3 ст. 69 ПК України в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Банки та інші фінансові установи за невиконання норм цієї статті несуть відповідальність, передбачену цим Кодексом (п. 69.6 ПК України в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно положень п. 118.1 ст. 118 ПК України в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, неподання банками або іншими фінансовими установами відповідним органам державної податкової служби в установлений статтею 69 цього Кодексу строк повідомлення про відкриття або закриття рахунків платників податків - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 340 гривень за кожний випадок неподання або затримки.

При цьому, у відповідності до п. 69.5 ст. 69 ПК України в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, порядок подання та форма і зміст повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах, перелік підстав для відмови органів державної податкової служби у взятті рахунків на облік визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, за погодженням з відповідними державними органами, які регулюють діяльність фінансових установ.

На виконання приписів ст. 69 ПК України наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2012 року №426 затверджено Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів державної податкової служби (надалі - Порядок №426), який набрав чинність 14.05.2012 року та втратив чинність 07.02.2014 року, тобто діяв станом на момент виникнення спірних правовідносин.

У відповідності до п. 1.2 Порядку №426, цей Порядок визначає послідовність дій банків та інших фінансових установ при наданні повідомлень про відкриття або закриття рахунків (далі - Повідомлення) платників податків - юридичних осіб, у тому числі відкритих через їх відокремлені підрозділи, та самозайнятих фізичних осіб (далі - Платники податків) до органів державної податкової служби (далі - органи ДПС), в яких обліковуються Платники податків, та відкриття або закриття банками власних кореспондентських рахунків, а також форму і зміст повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах, перелік підстав для відмови органів ДПС у взятті рахунків на облік.

Приписами п. 2.1 Порядку №426 передбачено, що Національний банк України, банки та інші фінансові установи (далі - фінансові установи) протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунків Платників податків (включаючи день відкриття/закриття) подають відомості про це в електронному вигляді з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису з посиленими сертифікатами відкритих ключів засобами електронної пошти мережі Інтернет (далі - засоби телекомунікаційного зв'язку) на адресу Інформаційного порталу Державної податкової служби України (далі - адреса ДПС України).

Орган ДПС протягом трьох робочих днів з дня отримання Повідомлення в електронному вигляді зобов'язаний надіслати до фінансової установи засобами телекомунікаційного зв'язку електронне повідомлення-відповідь щодо взяття рахунка на облік в органі ДПС (далі - Повідомлення-відповідь), структура якого визначається згідно з додатком 1 до цього Порядку. У разі відмови в узятті рахунка на облік Повідомлення-відповідь повинно містити підставу відмови (п. 2.4 Порядку №426).

В свою чергу, п. 3.1 Порядку №426 встановлений перелік підстав для відмови в узятті органом ДПС рахунка на облік, серед яких є: відсутність Платника податків на обліку в органі ДПС; наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця; наявність у Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу; наявність у Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстрі самозайнятих осіб інформації про відкриття такого рахунка іншому платнику податків або зазначеному платнику податків, але з іншою датою операції; наявність у Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстрі самозайнятих осіб інформації про взяття на облік такого рахунка; наявність у Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстрі самозайнятих осіб інформації про видачу Платнику податків, щодо якого надійшла інформація про відкриття рахунка, довідки про відсутність заборгованості з податків та зборів, яка видається Платнику податків за умови закриття всіх рахунків для закінчення процедури державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця; наявність судового рішення щодо заборони взяття рахунків на облік в органах ДПС; наявність у Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстрі самозайнятих осіб інформації про закриття такого рахунка (крім рахунків, які відкриваються в органах Державної казначейської служби України); невідповідність інформації щодо податкового номера або серії та номера паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний орган ДПС і має відмітку у паспорті, найменування (прізвища, імені, по батькові), податкової адреси платника податків, поданої у Повідомленні, цим відомостям у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (далі - ДРФО), Єдиному державному реєстрі та Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб; відсутність у Єдиному державному реєстрі платника податків - фізичної особи-підприємця або юридичної особи чи її відокремлених підрозділів, які відповідно до законодавства повинні бути включені до Єдиного державного реєстру.

Крім того, постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 року №492 затверджено Інструкцію про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах (надалі - Інструкція №492), яка регулює правовідносини, що виникають під час відкриття банками, їх відокремленими підрозділами, які здійснюють банківську діяльність від імені банку, та філіями іноземних банків в Україні (далі - банки) поточних і вкладних (депозитних) рахунків у національній та іноземних валютах суб'єктам господарювання, фізичним особам, іноземним представництвам, нерезидентам-інвесторам, об'єднанню європейських футбольних асоціацій (далі - УЄФА) (далі - клієнти).

Так, п. 1.13 Інструкції №492 передбачено, що банк зобов'язаний у встановленому законодавством України порядку надіслати повідомлення до відповідного органу державної податкової служби про відкриття або закриття поточного/вкладного (депозитного) рахунку такого клієнта: юридичної особи - резидента; відокремленого підрозділу; іноземного представництва, яке відповідно до законодавства України зобов'язане сплачувати податки і збори; нерезидента-інвестора, який є учасником угоди про розподіл продукції відповідно до Закону України «Про угоди про розподіл продукції»; фізичної особи-підприємця та фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Особа, що відкриває рахунок фізичній особі (власник рахунку/представник власника рахунку/особа, яка відкриває рахунок на користь третьої особи), зобов'язана письмово повідомити банк про наявність або відсутність у власника рахунку статусу підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Банк має право проводити видаткові операції за рахунком клієнта юридичної особи - резидента, відокремленого підрозділу, іноземного представництва, яке відповідно до законодавства України зобов'язане сплачувати податки і збори, нерезидента-інвестора, який є учасником угоди про розподіл продукції відповідно до Закону України «Про угоди про розподіл продукції», фізичної особи-підприємця, фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, починаючи з дати отримання банком повідомлення-відповіді або корінця повідомлення органу державної податкової служби про взяття рахунку на облік в органах державної податкової служби (далі - повідомлення).

При цьому, у разі зміни місцезнаходження (місця проживання) власник рахунку - суб'єкт господарювання в місячний строк з дня державної реєстрації цих змін має подати до банку документ/копію документа, що підтверджує державну реєстрацію зміни місцезнаходження (місця проживання) власника рахунку - суб'єкта господарювання.

У разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання, що пов'язане із зміною адміністративного району (міста), цей клієнт додатково в місячний строк після зняття з обліку органом державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням має подати документ / копію документа, що підтверджує взяття його на облік органом державної податкової служби за новим місцезнаходженням.

Копії документів, зазначених у цьому пункті, зберігаються у справі з юридичного оформлення рахунку.

На підставі поданих документів уносяться відповідні зміни до картки із зразками підписів і відбитка печатки (картки із зразками підписів) або подається нова картка (п. 1.15 Інструкції №492).

Як було зазначено представниками позивача під час судового розгляду справи, ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» у визначені податковим законодавством строки направляв повідомлення про відкриття рахунків до відповідних контролюючих органів, які було зазначено у документах, зокрема довідка 4-ОПП, поданих клієнтами до ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії». Проте, в частині рахунків було відмовлено у взятті їх на облік, з підстав, що вказана особа не перебуває на обліку у відповідному контролюючому органі, у зв'язку з чим повторно направлялися вказані повідомлення вже після отримання оновленої інформації від клієнтів, а в іншій частині рахунків, за твердженнями представника позивача, відбулося помилкове направлення повідомлення, оскільки у позивача відсутній обов'язок щодо повідомлення контролюючого органу про відкриття рахунків фізичних осіб.

У відповідності до додатку 1 до акту перевірки, контролюючим органом складено перелік рахунків з платниками податків, по яким повідомлення про відкриття/закриття до органів ДПС подано з порушенням встановлених термінів, згідно п. 69.2 ст. 69 ПКУ 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями, серед яких вказано:

1. Відокремлений підрозділ Ш. «Ломоватська» ДП «Первомайськвугілля» (№ рахунку платника 26049013017699, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

2. Відокремлений підрозділ Ш. «Ломоватська» ДП «Первомайськвугілля» (№ рахунку платника 26005013017699, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

3. ТОВ «Крокодил Ко» (№ рахунку платника 26041013010423, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

4. ТОВ «Плутон солар» (№ рахунку платника 26005013015464, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

5. Філія Київська ТОВ «Високі аграрні технології» (№ рахунку платника 26005013017815, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

6. Філія Київська ТОВ «Високі аграрні технології» (№ рахунку платника 26005013017815, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

7. ТОВ «Плутон солар» (№ рахунку платника 26005013015464, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

8. Філія Київська ТОВ «Високі аграрні технології» (№ рахунку платника 26005013017815, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

9. Філія Київська ТОВ «Високі аграрні технології» (№ рахунку платника 26006001017815, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

10. ТОВ «Плутон солар» (№ рахунку платника 26006001015464, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

11. ТОВ «Плутон солар» (№ рахунку платника 26005013015464, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

12. ТОВ «Плутон солар» (№ рахунку платника 26005013015464, дата повідомлення - 04.06.2013 року);

13. ОСОБА_1 (№ рахунку платника НОМЕР_1, дата повідомлення - 05.06.2013 року);

14. ОСОБА_14 (№ рахунку платника НОМЕР_2, дата повідомлення - 06.06.2013 року);

15. ОСОБА_2 (№ рахунку платника НОМЕР_3 дата повідомлення - 10.06.2013 року);

16. ОСОБА_3 (№ рахунку платника НОМЕР_4, дата повідомлення - 10.06.2013 року);

17. ОСОБА_2 (№ рахунку платника НОМЕР_3 дата повідомлення - 10.06.2013 року);

18. ОСОБА_2 (№ рахунку платника НОМЕР_5, дата повідомлення - 10.06.2013 року);

19. ОСОБА_3 (№ рахунку платника НОМЕР_6, дата повідомлення - 10.06.2013 року);

20. ОСОБА_3 (№ рахунку платника НОМЕР_7, дата повідомлення - 10.06.2013 року);

21. ОСОБА_4 (№ рахунку платника НОМЕР_8, дата повідомлення - 12.06.2013 року);

22. ОСОБА_4 (№ рахунку платника НОМЕР_9, дата повідомлення - 12.06.2013 року);

23. ОСОБА_5 (№ рахунку платника НОМЕР_10, дата повідомлення - 12.06.2013 року);

24. ОСОБА_4 (№ рахунку платника НОМЕР_8, дата повідомлення - 12.06.2013 року);

25. ОСОБА_5 (№ рахунку платника НОМЕР_11, дата повідомлення - 12.06.2013 року);

26. ОСОБА_6 (№ рахунку платника НОМЕР_12, дата повідомлення - 12.06.2013 року);

27. ОСОБА_6 (№ рахунку платника НОМЕР_12, дата повідомлення - 12.06.2013 року);

28. ОСОБА_6 (№ рахунку платника НОМЕР_13, дата повідомлення - 12.06.2013 року);

29. ОСОБА_6 (№ рахунку платника НОМЕР_14, дата повідомлення - 12.06.2013 року);

30. ОСОБА_7 (№ рахунку платника НОМЕР_15, дата повідомлення - 17.06.2013 року);

31. ОСОБА_8 (№ рахунку платника НОМЕР_16, дата повідомлення - 19.06.2013 року);

32. ОСОБА_8 (№ рахунку платника НОМЕР_17, дата повідомлення - 19.06.2013 року);

33. ОСОБА_8 (№ рахунку платника НОМЕР_16, дата повідомлення - 19.06.2013 року);

34. ОСОБА_9 (№ рахунку платника НОМЕР_18, дата повідомлення - 20.06.2013 року);

35. ОСОБА_9 (№ рахунку платника НОМЕР_19, дата повідомлення - 20.06.2013 року);

36. ОСОБА_10 (№ рахунку платника НОМЕР_20, дата повідомлення - 20.06.2013 року);

37. ОСОБА_11 (№ рахунку платника НОМЕР_21, дата повідомлення - 21.06.2013 року);

38. ОСОБА_11 (№ рахунку платника НОМЕР_21, дата повідомлення - 21.06.2013 року);

39. ТОВ «Орегон 2011» (№ рахунку платника 26007001018136, дата повідомлення - 21.06.2013 року);

40. ТОВ «Орегон 2011» (№ рахунку платника 26006013018136, дата повідомлення - 21.06.2013 року);

41. ТОВ «Орегон 2011» (№ рахунку платника 26051013018136, дата повідомлення - 21.06.2013 року);

42. ОСОБА_12 (№ рахунку платника НОМЕР_22, дата повідомлення - 25.06.2013 року);

43. ОСОБА_12 (№ рахунку платника НОМЕР_23, дата повідомлення - 25.06.2013 року);

44. ОСОБА_13 (№ рахунку платника НОМЕР_24 дата повідомлення - 25.06.2013 року);

45. ОСОБА_13 (№ рахунку платника НОМЕР_24 дата повідомлення - 25.06.2013 року);

46. ОСОБА_13 (№ рахунку платника НОМЕР_25, дата повідомлення - 25.06.2013 року);

47. ОСОБА_13 (№ рахунку платника НОМЕР_26, дата повідомлення - 25.06.2013 року);

48. ОСОБА_12 (№ рахунку платника НОМЕР_22, дата повідомлення - 25.06.2013 року).

У відповідності до вищенаведених положень п. 69.2 ст. 69 ПК України в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, банки та інші фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків, протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунка (включаючи день відкриття/закриття).

Вказане також кореспондується з положеннями п. 1.13 Інструкції №492, якими передбачено, що банк зобов'язаний у встановленому законодавством України порядку надіслати повідомлення до відповідного органу державної податкової служби про відкриття або закриття поточного/вкладного (депозитного) рахунку такого клієнта: юридичної особи; відокремленого підрозділу; іноземного представництва, яке відповідно до законодавства України зобов'язане сплачувати податки і збори; фізичної особи-підприємця та фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

При цьому, особа, що відкриває рахунок фізичній особі (власник рахунку/представник власника рахунку/фізична особа, яка відкриває рахунок на користь третьої особи), зобов'язана письмово повідомити банк про наявність або відсутність у власника рахунку статусу підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

З аналізу наведених вище правових норм вбачається, що у разі відкриття та/або закриття рахунку фізичної особи, яка не має статусу фізичної особи-підприємця або самозайнятої особи, у банку відсутнє зобов'язання щодо повідомлення про такі факти орган державної податкової служби.

Так, зі змісту наявних у матеріалах справи копій договорів, укладених між позивачем, з одного боку, а з іншого з - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 - вбачається, що останні виступають саме в якості фізичних осіб, а не фізичних осіб-підприємців або самозайнятих осіб, а, відтак, у ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії», згідно вищенаведених положень законодавства, відсутній обов'язок щодо повідомлення органу державної податкової служби про відкриття/закриття даних рахунків. При цьому, іншого з матеріалів справи не вбачається, а сторонами під час судового розгляду справи не доведено.

З огляду на викладене, накладення на ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» штрафу у розмірі 340,00 грн. за кожний випадок затримки подання відомостей про відкриття/закриття рахунків за договорами, укладеними з вищенаведеними фізичними особами (у загальній кількості 28 договорів), що складає 9 520,00 грн. (340,00 грн.*28), є необґрунтованим, а, відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.08.2014 року №0001164301 в частині збільшення ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» суми грошового зобов'язання за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в частині 9 520,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо решти договорів, укладених з Відокремленим підрозділом Ш. «Ломоватська» ДП «Первомайськвугілля», ТОВ «Крокодил Ко», ТОВ «Плутон солар», Філією Київською ТОВ «Високі аграрні технології», ФОП ОСОБА_14, ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_10 та ТОВ «Орегон 2011», суд зазначає про наступне.

Слід одразу зазначити, що суд вважає необґрунтованими твердження представників позивача щодо укладення договору з ОСОБА_3 як з фізичною особою, оскільки, у відповідності до наявної у матеріалах справи копії договору №Т048-013017740 про відкриття та обслуговування рахунків в рамках Договору щодо банківського обслуговування від 28.05.2013 року, статус ОСОБА_3 у даних договірних правовідносинах визначений саме в якості фізичної особи-підприємця.

З аналізу положень п. 69.2 ст. 69 ПК України та п. 118.1 ст. 118 ПК України в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, вбачається, що штраф у розмірі 340,00 грн. накладається за кожний випадок неподання або затримки у поданні банками або іншими фінансовими установами органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків, повідомлення про відкриття або закриття рахунків платників податків.

В свою чергу, за твердженнями представників позивача, ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» у визначені податковим законодавством строки направляв повідомлення про відкриття рахунків до відповідних органів державної податкової служби, які було зазначено у документах, зокрема довідка 4-ОПП, поданих клієнтами до ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії». Проте, в частині рахунків було відмовлено у взятті їх на облік, з підстав, що вказана особа не перебуває на обліку у відповідному контролюючому органі, у зв'язку з чим повторно направлялися вказані повідомлення вже після отримання оновленої інформації від клієнтів.

Водночас, відповідно до п. 3.2 Інструкції №492 в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, якщо юридична особа не має рахунку в цьому банку, то для відкриття їй поточного рахунку потрібно подати такі документи: заяву про відкриття поточного рахунку (додаток 1). Заяву підписує керівник юридичної особи або інша уповноважена на це особа; копію належним чином зареєстрованого установчого документа (статуту/засновницького договору/установчого акта/положення), засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або нотаріально. Положення юридичних осіб публічного права, які затверджуються розпорядчими актами Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, засвідчення не потребують. Юридичні особи публічного права, які діють на підставі законів, установчий документ не подають; копію довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, засвідчену органом, що видав довідку, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі державної податкової служби, засвідчену органом, що видав документ, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; картку із зразками підписів і відбитка печатки (додаток 2), засвідчену нотаріально або організацією, якій клієнт адміністративно підпорядкований, в установленому порядку. До картки включаються зразки підписів осіб, яким відповідно до законодавства України або установчих документів юридичної особи надано право розпорядження рахунком та підписання розрахункових документів.

Якщо фізична особа-підприємець не має рахунків у цьому банку, то для відкриття поточного рахунку їй потрібно подати до банку такі документи: заяву про відкриття поточного рахунку (додаток 3), що підписана фізичною особою-підприємцем; копію документа, що підтверджує взяття фізичної особи-підприємця на облік в органі державної податкової служби, засвідчену органом, що видав документ, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; копію документа, що підтверджує взяття фізичної особи-підприємця на облік в органі Пенсійного фонду України; картку із зразками підписів (додаток 4). Зразки підписів засвідчуються підписом уповноваженого працівника банку або нотаріально (п. 3.4 Інструкції №492 в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Якщо суб'єкт господарювання вже має в цьому банку поточний рахунок, цей клієнт ідентифікований банком і сформована справа з юридичного оформлення рахунку, то відкриття нового поточного рахунку (зокрема, поточного рахунку за спеціальним режимом використання, поточного рахунку в іноземній валюті) здійснюється за умови подання цим клієнтом заяви про відкриття поточного рахунку та засвідченої в установленому порядку картки із зразками підписів і відбитка печатки (картки із зразками підписів). Додатково до цих документів подається клопотання юридичної особи, якщо відкривається новий поточний рахунок відокремленого підрозділу (п. 3.9 Інструкції №492 в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

З огляду на вищенаведені правові норми вбачається, що при відкритті поточного рахунку юридична особа та фізична особа-підприємець надає банку не лише копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі державної податкової служби, але й ряд інших, у тому числі, копію довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Крім того, слід зазначити, що відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року №755-IV (надалі - Закон №755).

Так, в Єдиному державному реєстрі, зокрема, містяться відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, а також відомості, отримані в порядку взаємного обміну інформацією з відомчих реєстрів органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України: дата та номер запису про взяття та зняття з обліку, назва та ідентифікаційні коди органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, у яких юридична особа перебуває на обліку; дата надходження від органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України до державного реєстратора документів (повідомлень, інформації), передбачених цим Законом, у зв'язку з припиненням юридичної особи із зазначенням прізвища, імені та по батькові посадової особи, яка підписала документ; дані органів статистики про основний вид економічної діяльності юридичної особи, визначений на підставі даних державних статистичних спостережень відповідно до статистичної методології за підсумками діяльності за рік; дані Пенсійного фонду України про реєстраційний номер платника єдиного внеску, клас професійного ризику виробництва платника єдиного внеску за основним видом його економічної діяльності; у разі зміни місцезнаходження юридичної особи - термін, до якого юридична особа перебуває на обліку в органі доходів і зборів за місцем попередньої реєстрації (ч. 2 ст. 17 Закону №755).

При цьому, у сулу приписів ч. 1 ст. 18 Закону №755, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними, за винятком реєстраційних номерів облікових карток платників податків, відомостей про відкриття та закриття рахунків, накладення та зняття арештів на рахунки та майно (ч. 1 ст. 20 Закону №755).

З огляду на викладене вище, а також з врахуванням приписів п. 69.2 ст. 69 ПК України та п. 118.1 ст. 118 ПК України в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, якими передбачено, що штраф у розмірі 340,00 грн. накладається за кожний випадок неподання або затримки у поданні банками або іншими фінансовими установами органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків, повідомлення про відкриття або закриття рахунків платників податків, суд дійшов висновку, що Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників правомірно накладено на ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» штраф у розмірі 340,00 грн. за кожний випадок затримки подання відомостей про відкриття/закриття рахунків з вищенаведеними суб'єктами господарювання, у тому числі фізичними особами-підприємцями, (у загальній кількості 20 договорів), що складає 6 800,00 грн. (340,00 грн.*20), оскільки позивачем порушено законодавчо встановлені строки щодо повідомлення органів державної податкової служби, в яких обліковується вказані платники податків, що не спростовується наявними у матеріалах справи доказами.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 12.08.2014 року №0001164301 в частині накладення на ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» штрафу у розмірі 9 520,00 грн. В іншій частині позовних вимог суд дійшов висновку про відмову в їхньому задоволенні.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 12.08.2014 року №0001164301 в частині накладення на Публічне акціонерне товариство «Дочірній банк Сбербанку Росії» штрафу у розмірі 9 520,00 грн.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Дочірній банк Сбербанку Росії» (ідентифікаційний код: 25959784, адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 46) судові витрати у розмірі 105,96 грн. (ста п'яти грн. 96 копійок) з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунку Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників (ідентифікаційний код: 38716554, адреса: 03680, м. Київ, вул. Леванєвського, 2).

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок