Справа №592/9555/14-а
Провадження №2-а/592/356/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.2014 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., при секретарі Кучерявій Т.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Сумах про зобов'язання до вчинення дій,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що з 25.11.1993 р. по 23.06.2009 р. працювала спеціалістом 2 категорії відділу та контролю за виконанням судових рішень Сумської виправної колонії управління ДД УПВП у Сумській області (№116). Наказом начальника Сумської виправної колонії управління ДД УПВП у Сумсткій області (№116) від 22.06.2009 р. № 55/с була звільнена з роботи у зв'язку з досягненням граничного віку проходження державної служби і виходом на пенсію, відповідно до п. 3 ст. 30 Закону України "Про державну службу". Стаж роботи на посаді державного службовця більше 25 років. Для отримання пенсії подала до Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми довідку про нарахування премій у відсотках від середньомісячного фонду заробітної плати, до якої входили наступні складові: посадовий оклад, ранг, вислуга, надбавка за особистий характер роботи та інтенсивність праці, яка була видана Сумською виправною колонією управління ДД УПВП у Сумській області (№116) до Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми та довідку про отримані премії і надбавки у грошовому вимірюванні. З 23.06.2009 р. позивачеві призначено пенсію державного службовця на підставі Закону України "Про державну службу". Позивач зазначає, що пенсія державного службовця повинна нараховуватися з урахуванням усіх виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Позивач звернулася до керівника Сумської виправної колонії управління ДД УПВП у Сумській області (№116) з заявою про надання довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". 18.08.2014 р. ОСОБА_1 такі довідки отримала. У вказаних довідках за період з 01.06.2007 р. по травень 2009 року були вказані надбавки за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи, премії та інші виплати. З вищезазначеними довідками позивач звернулась до відповідача з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, однак отримала від відповідача відмову.
Тому позивач просить суд: визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Сумах щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити з 05.03.2014 року перерахунок пенсії державного службовця, виходячи із 90% заробітної плати державного службовця та на підставі довідки про надбавки, премії та інші виплати від 18.08.2014 року № 4/5985 з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40% матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації; а також відшкодувати за рахунок Державного бюджету України понесені судові витрати.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову за наступних підстав. Позивачеві з 23.06.2009 р. призначена пенсія за віком, як державному службовцю, відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідок про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи та про додаткові види оплати праці з 2007-2009 р.р.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Оскільки суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації не є надбавками, то обчислення пенсії з урахуванням таких складових заробітної плати законодавством не передбачено.
Крім того, п. 6 ст. 37 Закону України "Про державну службу" передбачає, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 р. (зі змінами) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. та довідки наданої Сумською виправною колонією управління Державного департаменту України з питання виконання покарань у Сумській області, до розрахунку заробітної плати державного службовця, крім посадового окладу, надбавки за ранг, за вислугу років, включені середньомісячні розміри за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, надбавки за високі досягнення у праці та премії з урахуванням премій до свят, що передбачено законодавством. Оскільки такі виплати, як індексація, грошова винагорода, разова премія, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. при визначенні заробітку державного службовця не передбачені, то до розрахунку заробітної плати не включаються.
У разі якби позивач перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах, як отримувач пенсії за віком, у цьому випадку для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата обчислювалася б за нормами ст. 40, 41 зазначеного Закону, коли до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються всі суми виплат, отримуваних застрахованою особою, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок з урахуванням довідки Сумської виправної колонії управління Державного департаменту України з питання виконання покарань у Сумській області, то відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Останній раз підвищення окладів відбувалось на підставі змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 р. № 34 до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268.
Тому підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачеві з урахуванням зазначених в позовній заяві довідок немає.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що позивачеві з 23.06.2009 р. призначена пенсія за віком, як державному службовцю, відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідок про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи та про додаткові види оплати праці з 2007-2009 р.р.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Оскільки суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації не є надбавками, то обчислення пенсії з урахуванням таких складових заробітної плати законодавством не передбачено.
Крім того, п. 6 ст. 37 Закону України "Про державну службу" передбачає, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 р. (зі змінами) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. та довідки наданої Сумською виправною колонією управління Державного департаменту України з питання виконання покарань у Сумській області, до розрахунку заробітної плати державного службовця, крім посадового окладу, надбавки за ранг, за вислугу років, включені середньомісячні розміри за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, надбавки за високі досягнення у праці та премії з урахуванням премій до свят, що передбачено законодавством. Оскільки такі виплати, як індексація, грошова винагорода, разова премія, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. при визначенні заробітку державного службовця не передбачені, то до розрахунку заробітної плати не включаються.
Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок з урахуванням довідки Сумської виправної колонії управління Державного департаменту України з питання виконання покарань у Сумській області, то відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Останній раз підвищення окладів відбувалось на підставі змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 р. № 34 до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268.
Тому підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачеві з урахуванням зазначених в позовній заяві довідок немає.
Щодо вимоги про здійснення перерахунку та виплату пенсії у розмірі 90%, то після введення в дію Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення умов для економічного зростання в Україні", який в частині внесення змін до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" вступив в силу з 01.05.2011р., ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції, якою передбачено перерахунок пенсії у розмірі 70 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи.
Щодо вимоги про здійснення перерахунку з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%, дана складова заробітної плати була включена в розрахунок для призначення пенсії позивача в повному обсязі, тому дана вимога є безпідставною, оскільки право позивача не було порушено.
Щодо індексації, яку позивач просить включити при перерахунку пенсії, то ця складова заробітної плати відсутня у всіх довідках, на які посилається ОСОБА_1, тому дана вимога також є безпідставною.
За таких обставин суд вважає за необхідне відмовити позивачеві у задоволенні позову у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», ст.ст. 8, 9, 158-161, 163 КАС України, суд, -
постановив:
У задоволенні позовних вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Сумах про зобов'язання до вчинення дій відмовити.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя В.Б. Князєв