Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15 жовтня 2014 р. № 820/11067/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чудних С.О.,
за участю секретаря судового засідання Мараєвої О.В.,
представника позивача - Путілова С.Г.,
представників відповідача - Бібік Ю.М., Алексєєнка П.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРТО" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРТО", код ЄДРПОУ 38279924, шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: вантажопідіймальний кран.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що територіальним управління було проведено перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРТО", за результатами якої складено Акт №08-08-04/167 від 23.05.2014 року, яким встановлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме відсутні дозволи на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, а також не надані протоколи проведення стану заземлення вантажопідіймального крана та стану ізоляції електропроводки, чим порушено п. 7.3.10. НПАОП 0.00-1.01-07 правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів. На підставі зазначеного акту винесено Припис про усунення порушень №08-08-04/167 від 23.05.2014 року. Позивач зазначає, що відповідно до положень Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих. У зв'язку із чим просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача, у судовому засіданні 15.10.2014 року підтримав позовні вимогу у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні 15.10.2014 року проти позову заперечували, надали до суду письмові заперечення, відповідно до яких зазначили, що відповідачем вантажопідіймальний кран не використовується в процесі господарської діяльності та позивачем не надано доказів того, що він знаходиться в процесі експлуатації. У зв'язку із чим, представники відповідача просили у задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково з огляду на наступне.
За матеріалами справи судом встановлено, що на підставі наказу від 15.04.2014 року № 106, направлення на проведення перевірки від 19.05.2014 року № 08-01-26.08/2475 Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області 23.05.2014 року здійснено перевірку ТОВ "ХАРТО" на дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено Акт №08-08-04/167 від 23.05.2014 року (а.с. 10-15).
Зазначеним актом перевірки виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, 2 з яких створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: на підприємстві відсутній дозвіл від органів Держгірпромнагляду на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107, п. 6, п.7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та ст. 21 Закону України "Про охорону праці"; не надані протоколи проведення стану заземлення вантажопідіймального крана та стану ізоляції електропроводки, чим порушено п. 7.3.10 НПАОП 0.00-1.01-07 правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів (а.с. 12-15).
На підставі вказаного акту перевірки фахівцями позивача складено припис про усунення порушень №08-08-04/167 від 23.05.2014 року (а.с. 16-17).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Харківській області (далі - теруправління), згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпомнагляду України у та їй підпорядковується.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V) передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (ст.1 Закону №877-V).
Згідно ч.4 ст.5 Закону №877-V, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніше як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Відповідно до ст. 6 Закону №877-V підставою для здійснення позапланових заходів, у числі інших, є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).
Згідно п. 2.25 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення), якщо під час здійснення перевірки виявлено порушення, посадова особа на підставі відповідного акта складає обов'язковий для виконання припис.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у т.ч. на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Доказів усунення порушень, закріплених в акті перевірки №08-08-04/167 від 23.05.2014 року, стосовно порушень, а саме: відсутності дозволу від органів Держгірпромнагляду на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107, п. 6, п.7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та ст. 21 Закону України "Про охорону праці" та проведення стану заземлення вантажопідіймального крана та стану ізоляції електропроводки, чим порушено п. 7.3.10 НПАОП 0.00-1.01-07 правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та які є підставою для зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт, до суду не надано.
Також, суд звертає увагу на те, що Припис про усунення порушень №08-08-04/167 від 23.05.2014 року відповідачем не оскаржено, тобто на час розгляду справи він є чинним.
Посилання представників відповідача на те, що даний кран не використовується у господарській діяльності, так як знаходиться на ремонті, є необґрунтованим, оскільки належних доказів в підтвердження зазначеного ними не надано, а відповідно до Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, під експлуатацією розуміється в тому числі і його використання за призначенням, транспортування, зберігання, технічне обслуговування та ремонт.
Відповідно до ч.1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на загальних засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРТО" "ХАРТО" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 94, 158-163, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРТО" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити в повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРТО", код ЄДРПОУ 38279924, розташованого за адресою: 61013, м.Харків, вул. Шевченка, б. 111-А, шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: вантажопідіймальний кран.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 20.10.2014р.
Суддя С.О. Чудних