КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/7995/14 Головуючий у 1-й інстанції: Каракашьян С.К. Суддя-доповідач: Петрик І.Й.
У Х В А Л А
Іменем України
15 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого суддіПетрика І.Й.СуддівКлючковича В.Ю., Собківа Я.М.,При секретарі судового засіданняВаляєвій Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державного казначейства України в м. Києві, про визнання дій протиправними, стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Арсенал - Центр» звернулося до суду з позовом, в якому (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 26.06.2014р.) просить суд: визнати протиправними дії Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо відмови у поверненні коштів, надмірно внесених до бюджету при митному оформленні товару відповідно до рішення про коригування митної вартості товару від 25.07.2013 № 100260000/2013/200472/2; стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» суму надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 217 204,98 (двісті сімнадцять тисяч двісті чотири) грн. 98 коп. за скасованим в судовому порядку рішенням Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України №100260000/2013/200472/2 від 25.07.2013 р.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 червня 2014 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким позовні вимоги задовольнити. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, TOB «Арсенал-Центр», на підставі рішення про коригування митної вартості товарів від 25.07.2013 №100260000/2013/200472/2 була оформлена ВМД №100260000/2013/108303 зі сплатою гарантійного внеску у сумі 217 204,98 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.11.2013 р. в адміністративній справі №826/14417/13-а за позовом TOB «Арсенал-Центр» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державного казначейства України в м. Києві позовні вимоги задоволені, рішення про коригування митної вартості скасоване та присуджено повернути суму надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 217 204,98 грн. з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві.
Ухвалою Київського адміністративного суду від 23.01.2014 р. постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.11.2013 р. залишено без змін.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 17.04.2014 р. К/800/6072/14 постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.11.2013р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2014р. скасовано в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ «Арсенал - Центр» надмірно сплачених сум податку на додану вартість розмірі 217 204, 98 грн. В задоволенні позову в цій частині - відмовлено. В решті постанову ОАС м. Києва від 01.11.2013р. та ухвалу КААС від 23.01.2014р. - залишено без змін.
Також, Вищий адміністративний суд надав роз'яснення щодо повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів шляхом подачі заяви до загального відділу митного органу, яким здійснено оформлення митної декларації відповідно до Порядку, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 р. № 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 р. за №1097/14364.
Позивач звернувся до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів з заявою від 28.04.2014 р. №256 про повернення надмірно сплачених коштів податку на додану вартість у розмірі 217 204, 98 грн. шляхом перерахування їх на розрахунковий рахунок ТОВ «Арсенал-Центр» або зарахування їх як передоплату для подальших розрахунків при здійсненні митного оформлення товару.
У відповідь Київська міжрегіональна митниця Міндоходів листом від 16.05.2014 №5870/1/26-70-52-04 повідомила позивачу, що в задоволені вимог щодо повернення коштів з Держбюджету України, у сумі, зазначеній товариством в заяві, відмовлено, оскільки у Київської міжрегіональної митниці Міндоходів відсутні правові підстави.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з даним позовом.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд першої інстанції дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Із такою правовою позицією суду першої інстанції колегія суддів може погодитись із огляду на наступне.
Частиною першою статті 301 Митного кодексу України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Згідно з приписами частини третьої зазначеної статті, помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Відповідно до приписів частини другої статті 45 Бюджетного кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету. На виконання частини другої статті 45 Бюджетного кодексу України розроблено Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 № 618 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за № 1097/14364 (далі - Порядок N 618).
Розділом III зазначеного Порядку передбачено, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету /країни та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.
Щодо надання Висновку про повернення, то він регулюється Порядком взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справляння яких покладається на митні органи, затвердженого Наказом Державної митної служби, Державного казначейства України від 20.07.2007 №611/147 Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України -25.09.2007р. за №1095/14362. (далі Порядок №611/147). Згідно п.7 наведеного Порядку, відповідний орган Державного казначейства України на підставі отриманого Висновку митного органу про повернення готує платіжні документи на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок, зазначений у Висновку про повернення, та протягом п'яти робочих днів від дати отримання Висновку про повернення здійснює повернення коштів з бюджету.
Пунктом 2.3 Розділу 2 Наказу Державної митної служби № 362 від 13.07.2012 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб митних органів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю правильності визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України» передбачена послідовність дій посадових осіб при роботі з аналізу, виявлення та оцінки ризиків, зокрема, шляхом перевірки включення/невключення складових митної вартості, в тому числі на підставі наявної у митного органу інформації щодо наявності таких складових митної вартості (результати документальних перевірок, відповіді на запити для встановлення автентичності тощо).
Відповідно до п. 6 Розділу 2 Наказу передбачено, що при перевірці розрахунку, здійсненого декларантом або уповноваженою ним особою при визначенні митної вартості товарів за основним методом, та чисельного значення заявленої митної вартості, зокрема, аналізується: наявність помилок при перенесенні відомостей з документів, які підтверджують митну вартість товарів, до митної декларації та/або до декларації митної вартості (далі - ДМВ); наявність арифметичних помилок в митній декларації, ДМВ або документах, які підтверджують митну вартість товарів.
Згідно з частинами 1- 3 статті 301 Митного кодексу України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до приписів пунктів 43.4 та 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. (п. 43.4) Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України. На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України. (п. 43.5 статті 43 Податкового кодексу України).
Виходячи з наведеного, нормативними актами встановлений порядок повернення надмірно сплачених митних платежів, який позивачем не дотриманий.
Позивачем не заявлялося вимог про зобов'язання надати висновок, натомість, позивачем заявлено вимоги визнати протиправними дії митного органу щодо відмови у повернення коштів та стягнути з Державного бюджету України суму надмірно сплаченого податку на додану вартість.
Оскільки, позивачем не було дотримано встановленого порядку повернення помилково та/або надміру сплачених митних платежів, то відповідачем правомірно відмовлено позивачу за результатом розгляду заяви товариства щодо повернення надмірно сплачених до Державного бюджету митних платежів.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 червня 2014 року залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 червня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Петрик І.Й.
Судді: Ключкович В.Ю.
Собків Я.М.
.
Головуючий суддя Петрик І.Й.
Судді: Ключкович В.Ю.
Собків Я.М.