ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2014 року Справа № 813/7011/14
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючий суддя Грень Н.М.,
секретар судового засідання Кіщак К.В.,
представник заявника Звір Р.П.,
представник відповідача Гладиш І.Д.,
представник відповідача Гулін Ю.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Державної податкової інспекції у Жовківському районі Головного управління Міндоходів у Львівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Укрзахідавтоспецмаш» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, -
в с т а н о в и в :
Заявник, Державна податкова інспекція у Жовківському районі Головного управління Міндоходів у Львівської області звернулась до суду з поданням про визнання правомірним і обґрунтованим рішення від 14.10.2014 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничого підприємства «Укрзахідавтоспецмаш» адміністративного арешту.
У поданні заявник просить підтвердити обґрунтованість рішення про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» адміністративного арешту, прийнятого з підстав відмови відповідача від проведення працівниками Державної податкової інспекції у Жовківському районі Головного управління Міндоходів у Львівської області інвентаризації майна.
Представник заявника вимоги подання підтримав повністю з підстав викладених у поданні, просить подання задовольнити.
Представники відповідача проти подання заперечили у повному обсязі, просили у його задоволенні відмовити.
Суд, заслухав пояснення представників сторін, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, а також ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Львівської міської ради 31.08.2004 року та включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з присвоєнням коду ЄДРПОУ № 33169349.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Товариство з обмеженою відповідальністю «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» перебуває в стані припинення за рішенням засновників від 24.07.2014 року/а.с.5-6/.
Станом на момент звернення заявника до суду з адміністративним позовом у відповідача наявна заборгованість перед державним бюджетом по податку на додану вартість в сумі 377064,70 грн. та податку на прибуток підприємства в сумі 171883,27 грн., що підтверджується зворотнім боком облікових карток платника податків /а.с.13-15/.
Начальником відділу ІТ та обліку платників В. Жуком за погодженням заступника начальника ДПІ у Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області Ю. Гнідець 25.07.2014 року складено службову записку про надходження електронних відомостей з ЄДР типу 110 внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю «ВП «Укрзахідавтоспецмаш»/а.с.16/.
Державною податковою інспекцією у Жовківському районі Головного управління Міндоходів у Львівської області, з метою проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВП «Укрзахідавтоспецмаш», видано Наказ № 471 від 06.10.2014 року/а.с.17/.
Відповідно до Наказу № 471 від 06.10.2014 року, у відповідача призначено проведення документальної позапланової перевірки з питань дотримання валютного та іншого законодавства в період з 01.04.2011 року по 31.08.2014 року /а.с.17/.
Повідомленням №9640/10/13-23-22-01 відповідача зобов'язано забезпечити надання регістрів бухгалтерського обліку.
Для проведення у відповідача на підставі вказаного наказу документальної позапланової перевірки тривалістю 05 робочих днів, Державною податковою інспекцією у Жовківському районі Головного управління Міндоходів у Львівської області видано направлення на перевірку від 07.10.2014 року №359/22-01 та від 08.10.2014 року №361/25-00 /а.с.19/.
При виїзді 10.10.2014 року на юридичну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» для проведення інвентаризації майна підприємства для погашення податкової заборгованості на підставі направлення від 08.10.2014 року № 361/25-00, головним державним ревізором - інспектором сектора погашення податкової заборгованості ДПІ у Жовківському районі Мигул Р.М., головним державним ревізором-інспектором відділу податкового аудиту ДПІ у Жовківському районі Бабій І.Р., головним державним ревізором-інспектором відділу податкового контролю фізичних осіб ДПІ у Жовківському районі Бомбергер О.Я. складено акт №98/13-23-25-00/33169349 від 10.10.2014 року про ненадання документів до перевірки посадовими особами ТзОВ «ВП «Укрзахідавтоспецмаш». Вказаним актом зафіксовано відмову голови ліквідаційної комісії Гладиша І.Д. у проведенні інвентаризації майна, а саме: на вимогу від 09.10.2014 року № 9640/10/13-23-22-01 та п. 7 Плану проведення перевірки не створено комісію та не представлено інвентаризацію майна підприємства; не надано первинних документів, які підтверджують право власності на майно, яке перебуває у податковій заставі згідно актів опису майна від 26.09.2013 року № 1 та від 12.02.2014 року № 6/25-00; при проведенні огляду майна ТзОВ «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» виявлено автотранспортні засоби в розібраному стані та комплектуючі до автотранспортної техніки, станкти та верстати, а також різноманітні інструменти, однак, всановити чи належить дане майно підприємству, провести звірку з даними бухгалтерського обліку та встановити фактичну наявність, ціну майна неможливо, оскільки головою ліквідаційної комісії Гладишем І.Д.не надано переліку майна підприємства згідно бухгалтерського обліку та первинних документів, які підтверджують право власності на нього/а.с.24/.
Оскільки провести інвентаризацію майна ТзОВ «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» не можливо, так як не виконаний п. 20.1.9 ст. 20 ПК України, про що складено акт № 98/13-23-25-00/33169349 головним державним ревізором-інспектором сектора погашення заборгованості Мигул Р.М. складена службова записка від 10.10.2014 року та скерована в.о. завідувача сектора погашення заборгованостей ДПІ у Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області Копоть Н.М./а.с.25/.
На підставі службової записки № 89/25-00 та актів №97/13-23-25-00/3326949 від 09.10.2014 року, № 98/13-23-25-00/33269349 від 10.10.2014 року в.о. завідувача сектора погашення заборгованості Копоть Н.М. 13.10.2014 року скеровано звернення першому заступнику начальника ДПІ у Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області Кулицькому Р.Я. про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» (код ЄДРПОУ 33169349)/а.с.26/.
За результатами розгляду зазначеного звернення, першим заступником начальника ДПІ у Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області Кулицьким Р.Я. 14.10.2014 року о 16:00 год. прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» (код ЄДРПОУ 33169349)/а.с. 21/.
Згідно з п.1.1.ст.1 Податкового кодексу України (далі ПК України), відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Згідно з п. п. 16.1.5., п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. п. 78.1.7. п. 78.1. ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
Згідно до п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки. У разі відмови платника податків (його посадових осіб, або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню, патентуванню та/або сертифікації) від проведення такої інвентаризації або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів) застосовуються заходи, передбачені ст. 94 цього Кодексу.
Адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна), відповідно до ст. 94 Податкового кодексу України, є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Відповідно до п.п. 8 п. 3.1 Розділу ІІІ Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затверджене Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 568 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 року № 1839/24371, у разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню та/або патентуванню) від проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки), передбаченої підпунктом 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 розділу І Податкового кодексу України, або ненадання для перевірки документів, їх копій) застосовується адміністративний арешт майна платників податків.
Відповідно до п. 4.1 Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, керівник органу доходів і зборів (його заступник) за наявності однієї з обставин визначених розділом ІІІ цього Порядку та на підставі звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків відповідного підрозділу, який у межах своїх повноважень встановлює такі обставини, приймає рішення про застосування адміністративного арешту майна.
Отже, відповідно до п.п. 8 п. 3.1 вищевказаного Порядку арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей.
Відповідно до п. 94.10. ст. 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Наведена норма Податкового кодексу України кореспондує з п. 2 ч. 1 ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Перевірка обґрунтованості накладення адміністративного арешту передбачає встановлення судом наявності підстав для застосування адміністративного арешту, визначених п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України. Предметом перевірки є відповідність рішення керівника податкового органу (його заступника) про накладення адміністративного арешту на майно платника податків умовам, за яких таке рішення може бути ухвалено.
Як встановлено судом, підставою винесення рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» (код ЄДРПОУ 33169349) є відмова платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню, патентуванню та/або сертифікації) від проведення інвентаризації або ненадання для перевірки документів, їх копій.
Наявність законних підстав для проведення перевірки підтверджується матеріалами справи: наказ №471 від 06 жовтня 2014 року, направлення на перевірку №359/22-01 від 07.10.2014 року, №361/25-00 від 08.10.2014 року.
Відмова від проведення інвентаризації майна зафіксована актами №97/13-23-25-00/33169349 від 09.10.2014 року та №98/13-23-25-00/33169349 від 10.10.2014 року.
Допитаний судом свідок Мигул Р.М. надав суду покази, ідентичні викладеним у складеному акті №98/13-23-25-00/33169349 від 10.10.2014 року, підтвердивши таким чином факти ненадання первинних документів, які підтверджують право власності на майно. Відтак, провести інвентаризацію майна ТзОВ «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» було не можливо.
Відповідно до п.16.1.13 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом. Невиконання платником податку цього обов'язку є підставою для адміністративного арешту майна платника податків відповідно до ст. 94 Податкового кодексу України, як виняткового способу забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Згідно пп. 16.1.9 п. 16.1 ст. 16. ПК України платник податків зобов'язаний не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи.
Судом при розгляді справи встановлено наявність законних підстав для проведення перевірки і відмову відповідача від проведення інвентаризації майна та ненадання для перевірки бухгалтерських та первинних документів, а оскільки такі обставини є відповідно до п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 ПК України підставою для адміністративного арешту майна платника податків як виняткового способу забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом, суд дійшов висновку про правомірність прийнятого позивачем 14 жовтня 2014 року о 16:00 год. рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» (код ЄДРПОУ 33169349).
Відповідно до п. 94.10 ст. 94 ПК України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Згідно з ч. 2 ст. 183-3 КАС України, підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків здійснюється адміністративним судом на підставі подання органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень, яке подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Судом з матеріалів справи встановлено прийняття заявником рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «ВП «Укрзахідавтоспецмаш»"(код ЄДРПОУ 33169349) 14 жовтня 2014 року о 16:00 год.
Подання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, згідно з відміткою канцелярії суду, подано заявником 15.10.2014 року о 09:48 год., тобто в строк встановлений ч. 2 ст. 183-3 КАС України.
З урахуванням встановлених судом обставин справи, рішення Державної податкової інспекції у Жовківському районі Головного управління Міндоходів у Львівській області від 14.10.2014 року про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «ВП «Укрзахідавтспецмаш» адміністративного арешту майна прийнято з підстав, у порядку та строк передбачений ПК України, тому подане у строки визначені КАС України подання щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту, підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати з сторін не стягуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 183-3 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
1. Подання задовольнити повністю.
2. Підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю «ВП «Укрзахідавтоспецмаш» (код ЄДРПОУ 33169349, місцезнаходження: Львівська область, Жовківський район, м Дубляни, вул. Львівська, 16), застосованого на підставі рішення Державної податкової інспекції у Жовківському районі Головного управління Міндоходів у Львівської області від 14 жовтня 2014 року.
3. Судові витрати зі сторін не стягувати.
Відповідно до ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.
Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Грень Н.М.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 21.10.2014 року.