Постанова № 41005256, 20.10.2014, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
20.10.2014
Номер справи
286/6317/14-а
Номер документу
41005256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/6317/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2014 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Гришковець А. Л.

розглянувши у письмовому провадженні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про визнання постанови протиправною, її скасування та зобов'язання вчинити дії , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить визнати постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві від 08.09.2014 року протиправною та скасувати її, зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області у виконавчому провадженні №43965319 розглянути питання направлення оригіналу виконавчого листа Овруцького районного суду, виданого у справі №2-а-7306/09 від 21.05.2009 року до органів Державної казначейської служби України для подальшого виконання відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мотивуючи тим, вказана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема, в разі неможливості виконання судового рішення посадові особи зобов'язані були вчинити дії щодо направлення виконавчого документа до органів Державної казначейської служби для подальшого його виконання.

В судове засідання позивач не з'явилася, але в позовній заяві просить справу розглядати без її участі.

Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, але надав заперечення проти позову, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Справу розглядати без їх участі.

Перевіривши і дослідивши матеріали справи, суд вважає, позов слід задовольнити із наступних підстав.

З копії постанови про відкриття виконавчого провадження від 10.07.2014 року (ВП №43965319), виконавчого листа №2а-7306/09 вбачається, що було відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-7306/09, виданого 21.05.2009 року Овруцьким районним судом Житомирської області про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.03.2003 року по 31.12.2005 року, з 01.07.2007 року по 31.10.2007 року в сумі 19285 грн.. Даною постовою було встановлено семиденний строк для виконання рішення суду. Оскільки, в наданий строк рішення суду виконано не було, то на підставі п.9 ч.1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем було винесено постанову про повернення виконавчого документу стягувачеві.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ст.3 Закону України "Про виконавче провадження" у випадках, передбачених законом, рішення судів та інших органів щодо стягнення коштів виконуються органами доходів і зборів, банками та іншими фінансовими установами.

Рішення зазначених органів можуть виконуватися відповідно до закону також іншими органами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами. Рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Органи, установи, організації та особи, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не є органами примусового виконання, крім органів та посадових осіб, які виконують рішення про притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності .

Згідно приписів ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 30.01.2013 року, яка набрала чинності 06.02.2013 року, внесено зміни до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року. Зазначений порядок прийнятий відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» і п. 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Відповідно до п. 2 цього Порядку, боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства; а виконавчі документи - це оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження».

Пунктом 3 вищевказаного Порядку передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

У виконавчому листі №2а-7306/09, виданому 21.05.2009 року Овруцьким районним судом, про стягнення на користь ОСОБА_1 передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.03.2003 року по 31.12.2005 року, з 01.07.2007 року по 31.10.2007 року в сумі 19285 грн. боржником зазначено управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, яке є бюджетною установою, фінансування якої здійснюється за рахунок бюджетних коштів. Тобто, рішення суду про стягнення коштів з управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації мають виконуватися на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства.

Водночас, в ч.3 ст. 4 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" законодавець закріпив, що протягом десяти днів з дня встановлення державним виконавцем факту наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до пунктів 2-4, 9 частини першої статті 47 Закону України "Про виконавче провадження" (суд звертає увагу, що позивачу виконавчий лист повернуто саме на підставі п.9 ч.1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження»), крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, але не пізніше строку, встановленого частиною другою цієї статті, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачу коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомляє в установленому порядку стягувача.

Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 р. № 440.

Так, згідно вказаного Порядку передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється окремо щодо кожної черги щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.

До органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, передаються рішення, які надійшли до 1 числа місяця, що настав за звітним періодом.

Відповідальна особа додає до рішень, які передаються до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, реквізити для перерахування коштів заявнику. У разі часткового виконання рішення до нього додаються підтверджувальні документи.

До рішень зобов'язального характеру додаються оригінали документів про здійснення нарахування виплат за цим рішенням, підписані уповноваженою особою і завірені гербовою печаткою.

Передача рішень здійснюється відповідальною особою на підставі акта приймання-передавання (додаток).

Акти приймання-передавання складаються окремо щодо кожної черги погашення заборгованості.

До акта приймання-передавання додається витяг з Реєстру щодо рішень, які передаються.

Акт приймання-передавання підписується відповідальною особою органу державної виконавчої служби та особою, визначеною керівником органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та затверджується керівниками зазначених органів.

Відповідальна особа не пізніше наступного робочого дня з дня затвердження акта приймання-передавання надсилає заявнику та боржнику за їх місцезнаходженням або на електронну пошту повідомлення про передачу рішення до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, із зазначенням реквізитів акта приймання-передавання.

З аналізу вказаних актів законодавства, спірних правовідносин, з врахуванням позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в ухвалі від 15.05.2014 року по справі №К/800/2747/14, суд приходить до висновку про недотримання відповідачем вимог Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 р. № 440 та відповідно до висновку про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 9-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві від 08.09.2014 року (ВП №43965319 ) протиправною та скасувати її.

Зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області у виконавчому провадженні №43965319 розглянути питання направлення оригіналу виконавчого листа Овруцького районного суду, виданого у справі №2-а-7306/09 від 21.05.2009 року до органів Державної казначейської служби України для подальшого виконання відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня її проголошення.

У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: А. Л. Гришковець