Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/6564/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2014 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі судді Смиковська Л. О. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду і просить визнати незаконними дії відповідача щодо застосування ним під час нарахування/перерахунку позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за період з 6 травня 2009 року і до моменту розгляду даної справи, положень Бюджетних законів, а також підзаконних нормативно-правових актів, якими у порушення та розріз встановлених Конституцією і Законом України вимог і норм, визначеного розміри вказаних компенсаційних виплат для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до того, ще й значно менші, ніж передбачено статтею 48 Закону № 796 для відповідної категорії громадян; визнати протиправною безпідставністю відповідача щодо нарахування, перерахунку та виплати ними позивачу недоотриманих та недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення, передбачених ст. 48 Закону № 796 за період з 6 травня 2009 року і до моменту розгляду даної справи; зобов'язати відповідача зробити нарахування, перерахунок та виплату позивачу, суми щорічної допомоги на оздоровлення, на підставі, у порядку та розмірах встановлених Законом № 796 у редакції діючих Законів № 230/96 від 6 червня 1996 року, № 563 від 25 березня 1999 року, № 2638 від 11 липня 2001 року та пов'язаними із ним Законами, а саме в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат, за період з 6 травня 2009 року і до моменту розгляду даної справи, з урахуванням виплачених сум щорічної допомоги на оздоровлення; стягнути з відповідача у порядку негайного виконання, передбаченого ст. 256 КАС України, на користь позивача суму боргу за компенсаційними виплатами, що виникла за весь період порушення та невиконання відповідачами вимог Конституції та Законом України щодо визначення, нарахування та перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення позивача, передбаченої ст. 48 Закону № 796, мотивуючи тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, інвалідом І групи. За період перебування на обліку у відповідача йому виплата, що встановлена в Законі, виплачувалася не в розмірі, визначеному Законом, а в значно меншому розмірі, що призвело до порушення його прав.
Ухвалою судді Овруцького районного суду від 2 жовтня 2014 року позов в частині вимог про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії в частині вимог за період з 06.05.2009 року по 28.02.2014 року залишити без розгляду. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії в частині, що стосується стягнення з відповідача у порядку негайного виконання, передбаченого ст. 256 КАС України, на користь позивача суму боргу за компенсаційними виплатами, що виникла за весь період порушення та невиконання відповідачами вимог Конституції та Законом України щодо визначення, нарахування та перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення позивача, передбаченої ст. 48 Закону № 796 . А тому суд розглядає позовну заяву позивача за виключенням зазначених вимог.
Представник управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації надіслав заперечення, в яких просить справу розглянути без участі їхнього представника та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини та давши їм належну юридичну оцінку, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку у відповідача, що підтверджується довідкою управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
Згідно посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серія НОМЕР_1, позивач віднесений до осіб 1 категорії, та являється інвалідом І-ї групи, що підтверджується довідкою МСЕК-1 серії 10 ААВ № 818342 від 31.03.2014 року.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 1 групи виплачується в розмірі - п'яти мінімальних заробітних плат.
Постановою КМ України № 562 від 12.07.2005 встановлено конкретні розміри для осіб, віднесених до категорії І інвалідів І групи - 120,00 грн.;
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Закони України «Про державний бюджет на 2011 рік», «Про державний бюджет на 2012 рік» та «Про державний бюджет на 2013 рік», встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.
Частиною 6-7 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" установлено, що у 2014 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік.
Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження встановлені лише з 03.08.2014 року.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.
Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст. 48 Закону є управління праці та соціального захист у населення по місцю реєстрації громадян.
На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем доплати вказаної у довідці (а.с.7) не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про її нарахування та виплату в розмірі, визначеному Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню за квітень 2014 року.
Згідно заявленої позивачем вимоги про негайне виконання постанови суду та подання звіту суд зазначає, що у відповідності до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про:
1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183 2 цього Кодексу.
У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, зважаючи на викладене, дані заяви підлягають частковому задоволенню.
Від сплати судового збору позивач звільнений згідно п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2, 267 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо застосування ним під час нарахування/перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення за квітень 2014 року.
Визнати протиправною безпідставністю управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо нарахування, перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення, за квітень 2014 року.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 щорічної допомогу на оздоровлення як інваліда 1 групи категорії І згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за квітень 2014 року в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат встановлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Л. О. Смиковська