ун. № 759/10904/14-а
пр. № 2-а/759/323/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2014 року Святошинський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Лук»яненко Л.М. при секретарі Борей В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
31.01.2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій неправомірними, рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії, та просив визнати неправомірною бездіяльність відповідача, яка полягає у тому, що відповідач не здійснив дії щодо направлення позивачу рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01 серпня 2013 року по 31 січня 2014 року наступного дня після прийняття відповідачем цього рішення; визнати рішення відповідача про призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01 серпня 2013 року по 31 січня 2014 року таким, що не відповідає частині 3 статті 46 Конституції України; визнати неправомірною бездіяльність відповідача, яка полягає у тому, що відповідач не забезпечив виконання положень ч. З ст. 46, ст. 48 Конституції України на території Святошинського районну міста Києва для категорії малозабезпечених громадян України працездатного віку; визнати неправомірними дії відповідача, які, в порушення ст. 64 Конституції України, полягають у обмеженні конституційного права позивача на соціальний захист, а саме права на забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу державної соціальної допомоги за період з 01 серпня 2013 р. по 31 січня 2014 р. до рівня, визначеного в частині 3 статті 46 Конституції України з подальшою виплатою позивачу недоотриманої ним суми за вказаний період; в порядку підготовки справи до розгляду, витребувати з відповідача рішення про призначення позивачу державної соціальної допомоги за період з 01 серпня 2013 р. по 31 січня 2014 р.; заяву ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги від 05.08.2013 р.; Декларацію ОСОБА_1 про доходи та майновий стан від 05.08.2013 р.; Довідку про доходи ОСОБА_1, видану Святошинським РЦЗ м. Києва у серпні 2013 р.; довідку про склад сім'ї; розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї за серпень 2013 р.; розрахунок державної соціальної допомоги за серпень 2013 р.
В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що в серпні 2013 року звернувся до відповідача Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.08.2013 року по 31.01.2014 року. Відповідно до довідки про отримання допомоги, позивач в період з 01.08.2013 року по 31.11.2013 року щомісячно отримував державну соціальну допомогу в розмірі 180,65 грн., а з 01.12.2013 року по 31.01.2014 року 191грн. 84 коп. При призначенні державної соціальної допомоги, відповідачем не було враховано того факту, що дана допомога є основним джерелом існування позивача, а тому її розмір повинен відповідати рівню, встановленому ч. 3 ст. 46 Конституції України. При визначенні державної соціальної допомоги відповідач не керувався принципом верховенства права та не застосував при визначенні розміру державної соціальної допомоги положень ч. 3 ст. 46 Конституції України, чим порушено встановлену конституційну гарантію права позивача на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму.
Суддею Святошинського районного суду м. Києва залучено до розгляду справи в якості відповідача управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації.
14 квітня 2014 року ухвалою судді Святошинського районного суду м. Києва від 14.04.2014 року позовну заяву ОСОБА_1 до Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання дій неправомірними, рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії - залишено без розгляду, яку було скасовано 12 червня 2014 року Київським апеляційним адміністративним судом.
Ухвалою судді Святошинського районного суду м. Києва від 25.06.2014 року відкрито провадження по вказаній справ.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити, посилаючись на обставини викладені в адміністративному позові.
В судовому засіданні представник відповідача управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації в судове засідання з"явився, проти задоволення позову заперечував, з підстав його необгрунтованості. В запереченні управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації зазначено, що останнє діяло законно, відповідно до ст. 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" і ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
В судовому засіданні представник відповідача Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації в судове засідання з"явився, проти задоволення позову заперечував, з підстав його необгрунтованості.
Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" з 01.08.2013 року по 31.11.2013 року щомісячно отримував державну соціальну допомогу в розмірі 180,65 грн., а з 01.12.2013 року по 31.01.2014 року 191грн. 84 коп.. Дані обставини підтверджуються довідкою №207/37/02/12 про отримання (неотримання) допомоги від 21.01.2014 року (а. с. 5).
Спір між сторонами виник з тих підстав, що при призначенні розміру державної соціальної допомоги відповідач керувався Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" і ст. 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" проте, на думку позивача, сума розміру державної соціальної допомоги не відповідає вимогам ч. 3 ст. 46 Конституції України, чим порушено встановлену конституційну гарантію його права на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму.
Вирішуючи даний спір, суд керується наступним.
Частиною 2 статті 19 Конституції України закріплено принцип, за яким органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач є органом державної влади, а тому в силу ч. 2 ст. 19 Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік (частини 1-3 статті 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям").
Статтею 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" установлено, що у 2013 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 21 відсоток, для дітей - 75 відсотків, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму. Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2013 році не може бути більше ніж 75 відсотків від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.
Статтею 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" визначає, що у 2014 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 21 відсоток, для дітей 85 відсотків, для осіб, які втратили працездатність та інвалідів - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму. Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям у 2014 році не може бути більше ніж 75 відсотків від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім»ї.
Враховуючи наведене, розмір державної соціальної допомоги визначається відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та Закону України Про Державний бюджет України на відповідний рік, про що чітко зазначено в Законі України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
Позивач звернувся до відповідача з заявою про призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на підставі Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", а тому розмір допомоги повинен визначатися відповідно до вказаного закону та Закону України Про Державний бюджет України на відповідний рік.
Встановлено, що при призначенні державної соціальної допомоги відповідач Святошинська районна в м. Києві державна адміністрація керувався ст. 9 Закону України "Про державний бюджет 2013 року", Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" та ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", тобто діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому твердження позивача про те, що відповідач не керувався принципом верховенства права та не застосував положення ч. 3 ст. 46 Конституції України, є безпідставними.
Призначена (нарахована) позивачу допомога у розмірі 180,65 грн. відповідає вимогам ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" і ст. 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", а тому відсутні підстави для задоволення позову, оскільки управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Призначена (нарахована) позивачу допомога у розмірі 191,80 грн. відповідає вимогам ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" і ст. 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", а тому відсутні підстави для задоволення позову, оскільки управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Керуючись ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", ст. 9 Закон України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", ст. 9 Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік"ст. ст. 160 -163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В позові ОСОБА_1 до Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити ді - відмовити .
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів.
Повний текст постанови виготовлено 22.10.2014 року.
СУДДЯ: Л.М. Лук"яненко