Постанова № 40999010, 31.07.2014, Подільський міськрайонний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Котовський міськрайонний суд Одеської області)

Дата ухвалення
31.07.2014
Номер справи
815/1886/14
Номер документу
40999010
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КОТОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 815/1886/14

Провадження № 2-а/505/59/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.07.2014 року Котовський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючого -судді Бондаренко Н.В.

при секретарі -Шершун О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Котовська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Котовської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за участю третьої особи Котовський прикордонний загін - Фінансово-економічний відділ (бухгалтерська служба) про визнання протиправним рішення і стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом у якому просила суд визнати протиправним рішення відповідача щодо застосування до неї п.10 Порядку (ПКМУ №1266), що призвело до матеріальних і моральних втрат. Зобов'язати відповідача і третю особу здійснити перерахунок коштів та виплатити різницю відповідно до п.6 Порядку (ПКМУ № 1266) та виплатити різницю недоотриманих коштів. Стягнути з відповідача на її користь моральну шкоду у розмірі 5000 гривень та стягнути з відповідача на її корись витрати на правову допомогу у розмірі 1000 гривень.

Свої позовні вимоги мотивувала тим, що вона працює у Котовському прикордонному загоні з 18.12.2008 року. З 2011 року вона перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а 23.01.2014 року вийшла на роботу та приступила до виконання службових обов'язків. У зв'язку з загрозою вагітності, вона раніше запланованого лікарями строку відправлена у відпустку в зв'язку з вагітністю та пологами з 24.01.2014 року.

На початку лютого, позивачу стало відомо, що бухгалтерією фінансово-економічного відділу прикордонного загону невірно здійснено розрахунок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з вагітністю та пологами визначений Постановою КМУ №1266 від 26.09.2001 року, а саме застосовано п.10, а не п.6 Постанови КМУ №1266 від 26.09.2001 року. Бухгалтерією фінансово-економічного відділу прикордонного загону позивачу було повідомлено, що дане питання застосування положень Постанови кабінету міністрів № 1266 від 26.09.2001 року було погоджено з Котовською міською виконавчою дирекцією Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, тому для вирішення питання за яким пунктом 6-м або 10-м вказаної постанови КМУ №1266 від 26.09.2001 буде здійснено виплата, слід звертатися до фонду соціального страхування.

Після звернення з даного питання в усному порядку до Котовської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ОСОБА_1 було повідомлено, що якщо жінка працювала хоча б один день, то слід застосовувати абзац другий п.6 Постанови КМУ №1266 від 26.09.2001, який регулює випадки особливостей обчислення середньої заробітної плати працівникам, які працювали і сплачували страхові внески менше ніж календарний місяць. Тому, їй було рекомендовано звернутися до бухгалтерської служби за місцем роботи для того щоб у заяві - розрахунку щодо надання коштів до фонду і соціального страхування обов'язково було зазначено, що працівник працював І перед настанням страхового випадку, на підставі чого буде застосовано п.6 Постанови КМУ №1266 від 26.09.2001.

Після цього, позивач звернулась до бухгалтерської служби прикордонного загону для здійснення перерахунку по заяві-розрахунку щодо надання коштів до фонду соціального страхування. Але, її повідомили, що для вирішення даного питання їй слід знову звертатися до Котовського фонду соціального страхування.

Усвідомивши, що всі усні звернення зазначеними суб'єктами владних повноважень у добровільному порядку не вирішуються, а призвели лише до втрати часу і моральних страждань, позивач звернулась до Котовського прикордонного загону письмово. Так Мною було надано до Котовського прикордонного загону «Звернення громадянина України» від 08.02.2014 року (додаток), щодо здійснення перерахунку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з вагітністю та пологами визначений Постановою КМУ №1266 від 26.09.2001 року.

На своє звернення, від прикордонного загону позивач отримала відповідь, що 11.02.2014 року прикордонний загін звернулася з моєю заявою до фонду А соціального страхування - лист Котовського прикордонного загону № 11/548. Після чого було отримано другий лист Котовського прикордонного загону № 11/656 від 20.02.2014 року (додаток), разом з листом - відповіддю Котовської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 02-02-100 від 18.02.2014 (додаток), з якого стало відомо, що дії (розрахунки) прикордонного загону вірні, що на думку відповідача полягає у наступному:

Пунктом 4 Порядку обчислення середньої заробітної плети (доходу, грошового Убезпечення) для розрахунку виплат за загально обов'язковим соціальним страхуванням, затвердженого Постановою КМУ від 26.09.2001 №1266 передбачено, що розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день (робочий тиждень), є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

Громадянка ОСОБА_1, як зазначено у запиті, у своєму звернені від 08.02.2014 Посилається на п.6 Порядку, який регулює випадки особливостей обчислення середньої заробітної плати застрахованим особам, які працевлаштувалися на роботу та за них оплачувалися страхові внески менше ніж календарний місяць за основним місцем роботи.

ОСОБА_1 прийнята на посаду з 2008 року, тому її розрахунковим періодом для обчислення їй допомоги по вагітності і пологах є грудень 2013 - липень 2013. В цей період ОСОБА_1 за основним місцем роботи знаходилася у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що відповідно п.4 Порядку є поважною причиною.

Відповідно до п.10 Порядку передбачається, якщо у розрахунковому періоді, а у конкретному випадку з липня 2013 по грудень 2013 включно, перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку з поважних причин, (знаходилася протягом цього періоду у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої працівникові на момент настання страхового випадку.

Враховуючи вищезазначене, допомога по вагітності та пологах ОСОБА_1 призначена без порушень чинного законодавства.

Позивач вважає, що вказані дії фонду соціального страхування рахую є такими, що суперечать вимогам ч.2 ст.19 Конституції України, та порушують права громадянина, закріплені у основному законі України і НПА виданих на його виконання

Позивач у судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти позову надав до суду заперечення на позовну заяву, де посилався на безпідставність позовних вимог, та посилався на вірність застосування норми постанови кабінету міністрів №1266 від 26.06.2001 року.

Представник третьої особи Косміна Д.В. у судовому засіданні заперечував щодо позову також посилаючись на безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.

Вислухавши представника відповідача та третьої особи, вивчивши матеріали адміністративної справи судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездат ності та витратами, зумовленими похованням» матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним стра хуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумо вленими похованням, застрахованим особам призначаються та надаються за основним місцем роботи (частина перша). Рішення про призначення ма теріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комі сією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обира ється) на підприємстві, в установі, організації. Комісія (уповноважений) із со ціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення (частина третя).

У свою чергу, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати праце здатності згідно статті 21 цього Закону здійснює лише фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам. Підставою для фінансування страхувальників є оформлена ни ми заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Отже законом встановлено, що правильне нарахування, призначення та надання матеріального забезпечення, зокрема, допомоги по вагітності та по логах, має проводитися виключно страхувальником-роботодавцем. Зі свого боку, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ли ше фінансує страхувальників-роботодавців та лише в межах тих коштів, які розраховано страхувальниками та включено ними до заяви-розрахунку.

Відповідно до частини другої статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», порядок обчислен ня середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непраце здатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Ук раїни від 26 вересня 2001 року №1266, встановлено що: обчислення середньої заробітної плати для розрахунку страхових виплат прово диться виходячи з розрахункового періоду, яким є період роботи за останнім осно вним місцем роботи перед настанням страхового випадку, протягом якого застра хована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися стра хові внески.

За загальним правилом, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для застрахованих осіб, є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випа док.

Якщо застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менш як 6 календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески.

У разі коли застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менше ніж календарний місяць, середня заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах обчислюється з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески.

Згідно доданих до позовної заяви документів ОСОБА_1 Володими рівну було прийнято на роботу до Військової частини 2196 (Котовський при кордонний загін) 18 грудня 2008 року та із цього часу трудові відносини з нею тривали до настання страхового випадку - надання відпустки у зв'язку з вагі тністю та пологами 24 січня 2014 року. Отже розрахунковий період для неї має визначатися за правилами пунк ту 4 вказаного Порядку обчислення середньої заробітної плати - останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують мі сяцю, в якому настав страховий випадок. Оскільки страховий випадок настав 24 січня 2014 року, розрахунковим є період з 1 липня по 31 грудня 2014 року. У цей період ОСОБА_1 не працювала, оскільки знаходилась у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічно го віку, що згідно пункту 4 зазначеного Порядку є поважною причиною.

Відповідно до пункту 10 вказаного Порядку обчислення середньої заро бітної якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку з поважних причин, що зазначені у пункті 4 цього Порядку, середня заробітна плата для розрахунку страхових ви плат визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу встановленої працівникові на момент настання страхового випадку.

Керуючись ст.ст.86, 160-163, 171 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Котовської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним рішення і стягнення коштів - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги, яка може бути подана через Котовський міськрайоний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Суддя Бондаренко Н.В.