Постанова № 40988603, 20.10.2014, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
20.10.2014
Номер справи
265/6115/14-а
Номер документу
40988603
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 265/6115/14-а

Провадження № 2-а/265/705/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2014 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді - Козлова Д. О.,

при секретарі - Скоробогатько Г. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок та виплату індексації пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду із адміністративним позовом до відповідача про перерахунок та виплату індексації пенсії, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя. В липні 2014 року вона, звернувшись з заявою до відповідача про отримання даних щодо проведення індексації пенсії, отримала відповідь, де дізналась про порушення її прав, бо відповідачем при проведенні індексації позивачу пенсії визначався базовий місяць кожного разу, коли підвищувався розмір мінімальної пенсії для непрацездатних осіб. На підставі відповідей УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя з квітня 2003 року по липень 2014 року сума індексації відповідачем позивачці не нараховувалась. Оскільки на даний момент з боку суб'єкта владних повноважень триває порушення прав позивачки, то вона вимушена звернутись за захистом своїх прав до суду. Зазначала, що відповідачем при обчисленні суми індексації пенсії позивача у період з 2003 року по 2014 року не було враховано положення п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, яким передбачено, що у разі якщо сума збільшення грошових доходів є меншою суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, подальша індексація провадиться на визначений згідно даному Порядку індекс. Не погоджуючись із тим, що відповідач необґрунтовано визначав базовий місяць для обчислення індексації позивачці кожного разу, коли підвищувався розмір мінімальної пенсії, то просила суд відновити пропущений нею строк для звернення до суду за захистом своїх прав, визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі Маріуполя та зобов'язати відповідача провести їй перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця, квітня 2003 року, та індексу споживчих цін за період з квітня 2003 року, починаючи виплату з 21 січня 2014 року.

Позивачка у судове засідання не з'явилась, будучи повідомленою про час та місце розгляду справи належним чином, надавши суду заяву з проханням розгляд справи проводити за її відсутності, підтримуючи при цьому заявлені вимоги в повному обсязі.

Представники відповідача до суду не з'явились, надавши суду клопотання з проханням проводити розгляд справи за їх відсутності, заперечуючи проти задоволення заявлених вимог в повному обсязі.

Представниками відповідача суду були подані письмові заперечення на позов ОСОБА_1, з яких слідує, що позивачка дійсно перебуває на обліку в управлінні з 1 квітня 2003 року, як отримувач пенсії за вислугу років - працівник освіти, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Не визнаючи заявлених вимог представники відповідача вказували, що 24 червня 2003 року позивачка була працевлаштована на посаду, що не перешкоджає отриманню пенсії за вислугу років. Зазначали, що відомостей про те, що позивачці не проводилась індексації за місцем її роботи, а також довідок про розмір проведеної індексації пенсіонером не надавалось. Зазначали також, що з 29 грудня 2007 року на підставі працевлаштування позивачки на посаду, що дає право на пенсію за вислугу років, зупинено було останній виплату пенсії за вислугу років. Так 29 липня 2012 року поизвачка звернулась за призначенням їй пенсії за віком. Вказували також, що розмір пенсії позивачки становить менше прожиткового мінімуму, в зв'язку з чим позивачці проводилась доплата до прожиткового мінімуму, тому у такому разі індексація не проводиться. Також вказували, що строки звернення до суду із заявленими вимогами для ОСОБА_1 минули.

Суд, дослідивши письмові докази, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, виходячи з наступного вмотивування.

Розглядом справи суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, отримуючи пенсію за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а. с. 4).

Посилання позивачки на те, що останній не проводилась індексації пенсії з травня 2003 року підтверджується довідками відповідача від 10 липня 2014 року та від 16 липня 2014 року (а. с. 7, 8, 9).

Згідно ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі за текстом постанови - Закон) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

За ст. 2 Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, крім іншого, відноситься пенсія.

На підставі ст. 4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

За ст. 5 Закону індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно до ст. 6 Закону в разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. При цьому порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Визначення правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення закріплено у «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі за текстом - Порядок).

Згідно до п. 1-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з 6 березня 2003 року (дати опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

За п. 2 Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у п. 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії; а також оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Натомість відповідно до п. 3 Порядку до об'єктів індексації, визначених у п. 2, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Відповідно до п. 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Згідно до абз. 1 п. 5 Порядку в разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

На підставі абз. 2 п. 5 Порядку у разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці 1 цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п. п. 1-1, 4 Порядку.

Натомість за абз. 3 п. 5 Порядку (в редакції від 21 червня 2012 року на підставі Постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення») в разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.

Визначення базових місяців для виплати позивачці пенсії наведено у довідці УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя (а. с. 10).

Відповідно до протоколу № 47 від 8 травня 2003 року вбачається, що ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років, як працівнику освіти, на підставі заяви позивачки, яка на той момент не працювала (а. с. 14, 15).

На підставі заяви позивачки від 18 травня 2006 року останній було проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітку, як працюючій на посаді, що не впливає на пенсію за вислугу років, що вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 (а. с. 18, 19-20).

Відповідно до того, що позивачка була прийнята на посаду музикального керівника з 29 грудня 2007 року, ОСОБА_1 було припинено виплату пенсії за вислугу років (а. с. 22, 23).

Згідно до розпорядження від 24 жовтня 2012 року про перерахунок пенсії вбачається, що позивачка отримувала пенсію за віком, до розміру якої проводилась доплати до прожиткового мінімуму (в сумі 844 грн.), що також підтверджується копією розпорядження від 30 серпня 2014 року, за яким ОСОБА_1 проводилась доплата до пенсії до прожиткового мінімуму в сумі 41,89 грн. (а. с. 24, 31).

Проведення доплати до прожиткового мінімуму позивачці з 1 січня 2007 року представниками відповідача підтверджується також відомостями з особового рахунку ОСОБА_1 (а. с. 41).

За відомостями з трудової книжки останньої вбачається, що ОСОБА_1 продовжує перебувати на посаді музичного керівника й у теперішній час (а. с. 33-34).

На підставі зазначеного суддя дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними.

Так суд встановив, що позивачка з 1 липня 2007 року отримує доплату до пенсії до прожиткового мінімуму, тому за змістом п. 3 Порядку пенсія ОСОБА_1 не відноситься до об'єктів індексації.

Також суд зазначає, що ОСОБА_1 помилково посилається на те, що за п. 5 Порядку в разі якщо сума збільшення грошових доходів населення є меншою ніж суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, то подальша індексація провадиться на визначений згідно до Порядку індекс, оскільки п. 5 вказаного Порядку був доповнений абз. 3 на підставі Постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

На підставі переліченого вбачається, що згідно діючого «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» місяць підвищення розміру пенсії вважається базовим, незалежно від того, перевищила сума підвищення пенсії суму можливої індексації, чи не перевищила.

Також суд зазначає, що за п. 9 Порядку працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

Суд встановив, що за період виплати позивачці пенсії остання працювала, тому у відповідності до п. 9 Порядку працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці.

За відсутності довідок про проведення індексації сум оплати праці позивачці з розміром проіндексованої суми за місцем роботи останньої, а також за відсутності доказів порушення прав позивачки діями представників відповідача, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, як такі, що не ґрунтуються на законі.

Крім цього суд зазначає, що у відповідності до положень ст. ст. 99, 100 КАС України позивачкою було пропущено передбачений законом 6-місячний строк звернення до суду із позовом, оскільки пенсія є періодичним платежем, тому про можливе порушення свого права ОСОБА_1 повинна була дізнатись наступного місяця після отримання пенсії, а обґрунтованих підстав для його поновлення суду не було наведено.

Керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок та виплату індексації пенсії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Харківського апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя