КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/7770/14 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
У Х В А Л А
Іменем України
14 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Аліменка В.О., Кучми А.Ю., секретар судового засідання: Самсонова М.М., за участю сторін: представник відповідача Мізерний О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2014 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Зет" до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
03.06.2014р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Оріон-Зет» (далі - ТОВ «Оріон-Зет») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки, за результатами якої складено довідку від 13.02.2014 №108/26-56-22-01-05/33193146 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Оріон-Зет» щодо підтвердження господарських відносин з ПП «Капітал» за червень, липень 2012 року, ТОВ «Главм'ясторг» за період липень, серпень, листопад 2013 року та ТОВ «ТЕТРАЕНЕРГОСТАНДАРТ» за період червень - листопад 2012 року».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що зустрічна звірка проведена формально за відсутності підстав для її проведення, висновки є необґрунтованими. На адресу позивача запит про надання інформації не надсилався. Крім того, позивач вказує, що податковий орган не наділений повноваженнями щодо визнання правочинів нікчемними, як то було зазначено в довідці від 13.02.2014 №108/26-56-22-01-05/33193146 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Оріон-Зет».
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.08.2014 р. у позов задоволено: визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо проведення зустрічної звірки, за результатами якої складено довідку від 13.02.2014 №108/26-56-22-01-05/33193146 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Оріон-Зет» щодо підтвердження господарських відносин з ПП «Капітал» за червень, липень 2012 року, ТОВ «Главм'ясторг» за період липень, серпень, листопад 2013 року та ТОВ «ТЕТРАЕНЕРГОСТАНДАРТ» за період червень - листопад 2012 року».
Суд першої інстанції виходив з того, що позивачем підтверджено належними доказами, що на момент проведення перевірки у нього були наявні всі необхідні документи, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського та податкового обліку, по контрагентам ПП «Капітал», ТОВ «Главм'ясторг», ТОВ «ТЕТРАЕНЕРГОСТАНДАРТ».
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.08.2014р., як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що довідка від 13.02.2014 №108/26-56-22-01-05/33193146 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Оріон-Зет» є обґрунтованою, оскільки неможливо провести зустрічну перевірку ТОВ «Оріон-Зет» у зв'язку з тим, що ТОВ «Оріон-Зет» та його посадові особи відсутні за податковою адресою.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити, інші особи до суду не прибули.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на підставі довідки від 15.01.2014 №8/Н/26-56-04-24, виданої ДПІ у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві згідно із п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України здійснено відповідні заходи з метою проведення перевірки ТОВ «Оріон-Зет» щодо підтвердження господарських відносин із ПП «Капітал» за червень, липень 2012 року, ТОВ «Главм'ясторг» за період липень, серпень, листопад 2013 року, ТОВ «ТЕТРАЕНЕРГОСТАНДАРТ» за період червень - листопад 2012 року.
За результатами зустрічної перевірки складено довідку від 13.02.2014 №108/26-56-22-01-05/33193146 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Оріон-Зет» (далі - довідка).
Відповідно висновкам зазначених в довідці, перевіркою з питань правомірності нарахування, правильності обчислення податку на додану вартість ТОВ «Оріон-Зет» по взаємовідносинах з ПП «Капітал», ТОВ «Главм'ясторг», ТОВ «ТЕТРАЕНЕРГОСТАНДАРТ» за період червень-листопад 2012 року, липень, серпень, листопад 2013 року встановлено порушення: ч. 5 ст. 203, ч. 1,2 ст. 215, ст. 216 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення право чинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених ТОВ «Оріон-Зет» при придбанні та продажу товарів (послуг).
Перевіркою також встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг) за період червень-листопад 2012 року, липень, серпень, листопад 2013 року, які підпадають під визначення ст. 185, 198 Податкового кодексу України .
Тобто, перевіркою встановлено відсутність реального здійснення господарських операцій на суму податкових зобов'язань - 2766900 грн. по взаємовідносинах із контрагентами/покупцями за період червень-листопад 2012 року, липень, серпень, листопад 2013 року та податкового кредиту на суму 1 614 177 грн., а саме: по взаємовідносинам з ПП «Капітал» - 163 926 грн., по взаємовідносинах з ТОВ «Главм'ясторг»- 235 059 грн., по взаємовідносинам із ТОВ «ТЕТРАЕНЕРГОСТАНДАРТ» - 1 215 192 грн.
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені і знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.
Підпунктом 20.1.4. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що органам державної податкової служби надане право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок проведення перевірок визначений статтями 75-86 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232 встановлено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок. Так, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Порядок отримання органами державної податкової служби податкової інформації за запитами визначений п. п. 9-15 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245.
Згідно з п. п. 1-4, 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань. З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту. Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку. У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Таким чином, згідно вказаних норм закону, у податкового органу відсутні повноваження по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням позивачем податкового законодавства. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, в той час як функція податкового органу щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства реалізується шляхом проведення перевірок платників податків в порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Пунктом 3.1 Методичних рекомендацій №236 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання за допомогою Інформаційної системи «Зустрічні звірки».
Відповідно до матеріалів справи вбачається, що податковим органом не подавались запити до Позивача, в яких би просили надати інформацію та копії первинних документів, щодо господарських операцій із вказаними контрагентами.
В п.4.4 р.4 Методичних рекомендацій №236, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Тобто, проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка, або Акт про неможливість проведення зустрічної звірки.
Згідно виписки з ЄДРПОУ місцезнаходженням позивача є буд 47 по вул. Нижньоюрківській у м. Києві.
Тобто, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо необґрунтованості посилань ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, що позивач не знаходиться за адресою свого розташування, оскільки як вбачається із матеріалів справи, в тому числі і довідки ЄДРПОУ, відомості про ТОВ «Оріон-Зет» підтверджено. Крім того, запиту на проведення зустрічної звірки та інших, документів, що б свідчили про наявність підстав для проведення зустрічної звірки податковим органом не надано.
Із змісту довідки вбачається, що податковим органом проведено аналіз та перевірку господарської діяльності Позивача щодо господарської діяльності ПП «Капітал», ТОВ «Главм'ясторг», ТОВ «ТЕТРАЕНЕРГОСТАНДАРТ».
Як вбачається із змісту довідки податковим органом проведено аналіз законодавства про первинну документацію, досліджено акти перевірок вказаних контрагентів позивача та за зроблено висновки про відсутність у ТОВ «Оріон-Зет» об'єкту оподаткування податку на додану вартість та валових витрат.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податковим органом здійснено саме позапланову документальну невиїзну перевірку позивача щодо дотримання вимог податкового законодавства.
Крім того, при проведенні перевірки податковим органом було порушено вимоги ПК України, а саме, не було належним чином повідомлено позивача про проведення перевірки та не надано доказів того, на підставі чого було здійснено дану перевірку.
Окрім цього, в силу положень ч.3 ст.228 Цивільного кодексу України, питання недійсності правочину у разі недодержання вимоги щодо його відповідності інтересам держави і суспільства, його моральним засадам вирішується виключно судом.
Відповідного рішення суду про визнання недійсними правочинів, укладених між позивачем та його контрагентами, матеріали справи не містять.
У свою чергу органи державної податкової служби не наділені повноваженнями визнавати нікчемними правочини, укладені між суб'єктами господарювання та роботи відповідні висновки в актах перевірок.
На обґрунтування реальності проведення ТОВ «Оріон-Зет» господарських операцій з зазначеними в акті контрагентами, позивач надав суду копії документів: договори, податкові та видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, копії банківських виписок щодо оплати виконаних робіт.
Таким чином, позивачем підтверджено належними доказами, що на момент проведення перевірки у нього були наявні всі необхідні документи, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського та податкового обліку, по контрагентам ПП «Капітал», ТОВ «Главм'ясторг», ТОВ «ТЕТРАЕНЕРГОСТАНДАРТ».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів згодна з висновком суду першої інстанції, що висновок податкового органу щодо порушення ч. 5 ст. 203, ч. 1,2 ст. 215, ст. 216 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними по правочинах здійснених ТОВ «Оріон-Зет» при придбанні та продажу товарів (послуг) та, як наслідок, відсутність у позивача об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг) за перевіряємий період, які підпадають під визначення ст. 185, 198 Податкового кодексу України необґрунтований та спростовується матеріалами справи.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності вчинення ним дій.
З урахуванням зазначено, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Оріон-Зет» за результатами якої складено довідку від 13.02.2014 №108/26-56-22-01-05/33193146 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Оріон-Зет» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови суду.
Повний текс ухвали виготовлено 20.10.2014 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2014 р. - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2014 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Зет" до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
В.О.Аліменко
А.Ю.Кучма
.
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Аліменко В.О.
Кучма А.Ю.