Ухвала суду № 40980766, 30.09.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2014
Номер справи
809/1528/14
Номер документу
40980766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2014 р. Справа № 6458/14/876

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 травня 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нижньострутинське" до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області про встановлення відсутності повноважень та визнання недійсним розрахунків, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Нижньострутинське" звернулося з позовом до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі про встановлення відсутності повноважень та визнання недійсним розрахунків.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що УПФУ в Рожнятівському районі, всупереч вимогам Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України направило позивачу розрахунок №5420/06 від 18.11.2013 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по пенсіонеру ОСОБА_1 на загальну суму 10175,22 грн., з яких 9855,08 грн. - сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку (з 02.09.2010 року по 31.10.2013 року) та 320,14 грн. - місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії з листопада 2013 року, хоча даний пенсіонер досяг пенсійного віку ще 02.09.2010 року. Крім того, відповідач 12.12.2013 року на адресу ТОВ "Нижньострутинське" направив розрахунок №5911/06 фактичних витрат на виплату та доставку на виплату та доставку пенсії з грудня 2013 року по зазначеному пенсіонеру із визначенням місячного розміру фактичних витрат на суму 336,79 грн. Таким чином, оспорювані розрахунки, які включають в себе витрати за попередні роки, складені з порушенням вимог пенсійного законодавства України та підлягають скасуванню.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 травня 2013 року, - позов задоволено частково.

Визнано відсутність повноважень управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі для нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Нижньострутинське" (код ЄДРПОУ 00274246) суми відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з вересня 2010 року по жовтень 2013 року в розмірі 9 855,08 грн. (дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят п'ять гривень вісім копійок).

Визнано протиправним розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з листопад 2013 в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в розмірі 9 855,08 грн. (дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят п'ять гривень вісім копійок).

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити повністю.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Сторони в судове засідання не прибули, хоч про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Нижньострутинське" є юридичною особою та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

ОСОБА_1 працював повний робочий день на ТОВ "Нижньострутинське" за період з 10.12.1979 року по 21.09.1983 року (3 роки 9 місяців 11 днів) та з 23.09.1985 року по 13.01.1986 року (3 місяці 22 дні) на посаді електрогазозварника, що передбачена Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (а.с. 35, 41-42). УПФУ в Рожнятівському районі призначена пенсія ОСОБА_1 на пільгових умовах з 02.09.2010 року по 01.09. 2015року.

З дати призначення пенсії ОСОБА_1 жодні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій для відшкодування на користь відповідача витрат на виплату та доставку пенсії призначеної зазначеному пенсіонеру.відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ТОВ "Нижньострутинське" не надсилалися, оскільки стаж роботи, який давав право на призначення пільгової пенсії, був здобутий ОСОБА_1 на підприємстві позивача до 1992 року, а тому пенсійний орган призначив пенсію ОСОБА_1 на підставі ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та не виставляв позивачу до відшкодування суми витрат на виплату і доставку пенсій даному пенсіонеру.

На підставі листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №6502/03 від 22.10.2013 року територіальні управління в районах було зобов'язано переглянути пенсійні справи, по яких пенсії призначені на пільгових умовах, де до спеціального стажу включено періоди роботи після 01.01.1992 року (а.с. 26-27).

Апелянт перевірив пенсійну справу №145021 ОСОБА_1, період роботи якого у ТОВ "Нижньострутинське" з 10.12.1979 року по 21.09.1983 року був врахований при призначенні пенсії відповідно до ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто без нарахування позивачу належних до відшкодування сум витрат на виплату та доставку пільгової пенсії. За наслідками перевірки пенсійна справа ОСОБА_1 приведена у відповідність до пенсійного законодавства. Відтак, ОСОБА_1, котрий здобув стаж роботи за період з 10.12.1979 року по 21.09.1983 року на ТОВ "Нижньострутинське", призначено пенсію згідно із ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та відповідно проведено донарахування сум витрат на виплату та доставку пільгової пенсії з дати призначення пенсії по дату формування розрахунку та визначено місячний платіж сплати відшкодування до досягнення особою пенсійного віку.

УПФУ в Рожнятівському районі на адресу ТОВ "Нижньострутинське" було направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №5420/06 від 18.11.2013 року, згідно якого підприємство одноразово повинно відшкодувати суму витрат на виплату та доставку пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 в розмірі 9855,08 грн. та 320,14 грн. місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії з листопада 2013 року (а.с. 9-10). Поряд з цим, УПФУ в Рожнятівському районі 12.12.2013 року на адресу ТОВ "Нижньострутинське" направило розрахунок №5911/06 фактичних витрат на виплату та доставку пенсії з грудня 2013 року по пенсіонеру ОСОБА_1 із визначенням місячного розміру фактичних витрат на суму 336,79 грн. (а.с. 11-12).

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно з Законами України "Про пенсійне забезпечення", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку.

Статтею 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (а це суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених вище, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади) крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про державне пенсійне страхування". Статтею 4 зазначеного Закону встановлено ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від даного об'єкта оподаткування.

Пунктом 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003 року (далі - Інструкція) передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п.6.4, п. 6.5 Інструкції розміри сум відшкодування на поточний рік визначаються відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствами до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Отже, тільки у випадку зміни розміру пенсії або настання обставин, які безпосередньо впливають на суму відшкодування, органи пенсійного фонду мають право для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередні періоди. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 14.03.2013 року №К/9991/32264/11.

Враховуючи вищезазначене колегія суддів констатує відсутність у відповідача повноважень для нарахування ТОВ "Нижньострутинське" суми відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з вересня 2010 року по жовтень 2013 року на суму 9 855,08 грн., а тому розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з листопада 2013 року, в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в розмірі 9 855,08 грн. є протиправним, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Стосовно відсутності повноважень у відповідача щодо визначення сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій з листопада 2013 року в розмірі 320,14 грн. та з грудня 2013 року в розмірі 336,79 грн., а також визначення протиправними даних розрахунків, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах із шкідливими і важкими умовами праці, що дав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством. При цьому, законодавством, яке діяло до 01.01.1992 року не передбачалось відшкодування підприємствами сум виплачених пільгових пенсій.

Отже, якщо особа набрала необхідний пільговий стаж, працюючи на підприємстві на посадах за Списком №1 чи №2 та звільнились до 01.01.1992 року, має право на призначення пенсії згідно статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відшкодування пенсії не проводиться. При цьому, пільговий стаж обчислюється сумарно і на його загальний підсумок не впливає той факт, що особа працювала на одному чи на декількох підприємствах. Якщо особа працювала на посадах за Списком №1 чи №2, як до так і після 01.01.1992 року, вона має право на призначення пенсії згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Пільговий стаж обчислюється повністю або до моменту виходу особи на пенсію з пільгової роботи, або до припинення особою такої роботи.

Витрати на виплату і доставку усіх пенсій, призначених відповідно до ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку підлягають відшкодуванню. Крім того, якщо особа має пільговий стаж роботи на кількох підприємствах, сума коштів до відшкодування розподіляється пропорційно до пільгового стажу.

Отже, враховуючи наведені обставини колегія суддів прийшла до висновку, що в задоволені цієї частини позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Відтак, встановленні обставини справи та наявні у матеріалах справи докази підтверджують, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 197, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області - залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 травня 2014 року у справі № 809/1528/14- без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: Р.М. Гулид

Судді: C.М. Кузьмич

В.З. Улицький