КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/8900/14 Головуючий у 1-й інстанції: Гарник К.Ю. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Індустар-М» постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 липня 2014 року адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Індустар-М» до державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ
Товариство з обмеженою відповідальністю «Індустар-М» (надалі за текстом - «ТОВ «Індустар-М») звернулось до суду з позовом про визнання неправомірною відмови державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (надалі за текстом - «ДПІ у Голосіївському районі») у перерахунку суму бюджетного відшкодування у розмірі 293 901 грн. на поточний рахунок позивача. ТОВ «Індустар-М» просило також зобов'язати ДПІ у Голосіївському районі перерахувати зазначені кошти на його банківський рахунок.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 липня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, а також на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове і прийняти нову постанову про задоволення позову.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 10.02.2011 р. ТОВ «Індустар-М» зареєстроване у ДПІ у Голосіївському районі в якості платника податків.
12.04.2010 р., 05.11.2010 р. та 03.11.2010 р. позивачем подано до органу доходів та зборів податкові декларації з податку на додану вартість, відповідно, за березень 2010 р., вересень 2010 р. та жовтень 2010 р.
За даними цих декларації ТОВ «Індустар-М» самостійно визначило бюджетне відшкодування, у загальному розмірі 293 901 грн., за напрямком «у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів»
01 квітня 2014 р. позивач звернувся до ДПІ у Голосіївському районі із заявою № 244/014-14 у якій просив суму бюджетного відшкодування за березень, вересень та жовтень 2010 р. у розмірі 293 901 грн. перерахувати на поточний рахунок ТОВ «Індустар-М».
Листом № 4252/10/26-50-20-01-14 відповідач відмовив у такому перерахуванні, посилаючись на те, що відповідно до ст.ст. 43, 200 Податкового кодексу України (надалі за текстом - «ПК України») поверненню підлягають помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання, а також задекларовані суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку.
Підпункт 14.1.18 пункту 14.1 ст. 14 ПК України визначає бюджетне відшкодування, як відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно пункту 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
За приписами пункту 200.3 названої статті ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Підпунктом «а» п. 200.4 ст. 200 ПК України передбачено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
Згідно пункту 200.6 статті 200 ПК України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень» від 24 жовтня 2013 р. № 657-VII, який набрав чинності 01.01.2014 р., внесено зміни у зазначену статтю ПК України.
За змістом цих змін платник податку зберігає право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах.
Відповідно до пункту 200.7 статті 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 13.11.2013 р. № 678, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2013 р. за № 2094/24626 (надалі за текстом - «Порядок»).
Згідно пункту 4 Розділу V Порядку залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 податкової декларації 0110.
За приписами пункту 13 Розділу III Порядку у складі декларації подаються передбачені цим Порядком додатки (у разі заповнення даних у відповідних рядках декларації) та копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних.
Відповідно до пункту 14 Розділу III Порядку додатками до декларації, зокрема, є розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3) (додаток 3) та заява про повернення суми бюджетного відшкодування (Д4) (додаток 4).
Пунктом 4 Розділу V Порядку визначено, що платники, які заповнили рядок 22 декларації 0110 та відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають до декларації 0110 (Д3) (додаток 3). При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації 0110), подають до декларації 0110 (Д4) (додаток 4).
Таким чином, платники податку на додану вартість, які після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень» від 24 жовтня 2013 р. № 657-VII (01 січня 2014 р.) задекларували бюджетне відшкодування за напрямком «у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів», у майбутніх звітних (податкових) періодах мають право змінити такий напрямок на напрямок «на рахунок платника у банку» та отримати таке відшкодування коштами (при умові, що воно не було зараховане в рахунок зменшення податкових зобов'язань чи зменшене за результатами проведених перевірок).
При цьому, зміна напрямку бюджетного відшкодування має здійснюватись шляхом внесення відповідних змін до рядка 23.1 податкової декларації з податку на додану вартість.
За змістом же ст. 50 ПК України внесення змін до податкової звітності здійснюється шляхом подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації.
Оскільки ТОВ «Індустар-М» задекларувало бюджетне відшкодування у 2010 р. та не подавало до органу доходів і зборів уточнюючого розрахунку, суд апеляційної інстанції не знаходить підстав для скасування судового рішення з мотивів наведених в апеляційній скарзі.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Індустар-М» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 липня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 15 жовтня 2014 р.
.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мацедонська В.Е.
Мельничук В.П.