УХВАЛА
20.10.2014 року Провадження №2-а/425/63/14
Справа №425/2423/14-а
місто Рубіжне Луганської області
Суддя Рубіжанського міського суду Луганської області Мирошникова О.Ш., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Новоайдарського відділення Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання незаконними дій та зобов'язання утриматися від вчинення дій, -
встановив:
20 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Рубіжанського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Новоайдарського відділення Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання незаконними дій відповідача щодо складання вимоги № Ф-32 від 17.03.2014 року та зобов'язати відповідача утриматися від складення щодо позивача вимог.
Перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, суддя приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 пред'явлена до суду з порушенням правил предметної підсудності.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно п. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 заявляє позовні вимоги до Новоайдарського відділення Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, який є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує та реалізує, зокрема, формування єдиної державної податкової політики в частині адміністрування податків і зборів та реалізує державну податкову політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (ст. 41 Податкового кодексу України).
Таким чином, відповідач у даній адміністративній справі - є органом виконавчої влади.
Частина 1 ст. 18 КАС України містить вичерпний перелік адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Так, за змістом частини 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1)адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
2)усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
3)виключено;
4)усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
5)адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ним рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті;
6)адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
Пред'явлений ОСОБА_1 позов до категорії вказаних адміністративних справ не відноситься, тому ця справа не підсудна Рубіжанському міському суду Луганської області як адміністративному суду.
Зокрема, як вбачається із змісту позовної заяви, ОСОБА_1 просить суд визнати дії відповідача щодо складання вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-32 від 17.03.2014 року зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розгляд зазначених вимог має здійснюватися окружним адміністративним судом..
Крім того, з копій документів, доданих до позовної заяви вбачається, що позивач ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, яка оскаржує дії суб'єктів владних повноважень - Новоайдарського відділення Старобільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області.
Таким чином, оскільки позивачем оскаржуються дії суб'єктів владних повноважень, які не належать до органів місцевого самоврядування, а є державними органами та з урахуванням того, що спір між сторонами виник не з приводів визначених у пунктах 1-4 ч. 1 ст. 18 КАС України, суддя приходить до висновку, що за правилами ч. 2 ст. 18 КАС України щодо предметної підсудності зазначена справа підсудна окружному адміністративному суду.
Щодо територіальної підсудності, суддя вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення антитерористичної операції змінити територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим в районі проведення антитерористичної операції таким судам та забезпечити розгляд адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим в районі проведення антитерористичної операції, - адміністративним судам, що визначаються головою Вищого адміністративного суду України.
Згідно розпорядження № 193 від 02.09.2014 року голови Вищого адміністративного суду України «Про забезпечення розгляду адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим у районі проведення антитерористичної операції» визначено, що розгляд адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим у районі проведення антитерористичної операції, здійснюється такими судами, зокрема:
-Харківським окружним адміністративним судом - адміністративних справ, підсудних Луганському окружному адміністративному суду;
-Харківським апеляційним адміністративним судом - адміністративних справ, що підлягають перегляду в апеляційному порядку Донецьким апеляційним адміністративним судом.
Отже, за правилом ч. 2 ст. 19 КАС України, з урахуванням норм Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» щодо територіальної підсудності ця справа підсудна Харківському окружному адміністративному суду (61004, місто Харків, вулиця Мар'їнська, буд. 18-Б-3), до якого позивачу й слід звертатися з цим позовом.
Відповідно до ч. 4 ст. 6 КАС України ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо, зокрема, справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 108 КАС України, суддя роз'яснює позивачу, що повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
За таких обставин, вважаю за необхідне позовну заяву ОСОБА_1 до Новоайдарського відділення Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання незаконними дій та зобов'язання утриматися від вчинення дій, повернути позивачеві, оскільки справа за даним позовом не підсудна Рубіжанському міському суду Луганської області як адміністративному суду та роз'яснити позивачу про його право повторного звернення до адміністративного суду, до підсудності якого віднесена ця справа - до Харківського окружного адміністративного суду (місцезнаходження: 61004, місто Харків, вулиця Мар'їнська, буд. 18-Б-3).
Керуючись ст.ст. 18, 19, 98, 108, 165 КАС України, ст. 1 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції», суддя -
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Новоайдарського відділення Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання незаконними дій та зобов'язання утриматися від вчинення дій - повернути позивачеві.
Ухвала суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області протягом п'яти днів з дня її отримання.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.Ш. Мирошникова