КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" серпня 2014 р. Справа№ 910/2898/14
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Чорної Л.В.
суддів: Баранця О.М.
Сітайло Л.Г.
при секретарі Громак В.О.
за участю представників сторін: від позивача - Ружицька І.С.; від відповідача - Шелестова Н.Г.; від прокуратури - Шевченко О.В.
розглянувши апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Київмлин» на рішення господарського суду міста Києва від 07.05.2014р.
по справі № 910/2898/14 (суддя - Босий В.П.)
за позовом заступника прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції
до приватного акціонерного товариства «Київмлин»
про стягнення 168 091,37 грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду міста Києва від 07.05.2014р. позовні вимоги задоволені повністю. Стягнуто з приватного акціонерного товариства «Київмлин» на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у місті Києві шкоду, завдану порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, у розмірі 168 091,37 грн.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, приватне акціонерне товариство «Київмлин» звернулось до Київського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 07.05.2014р. у справі №910/2898/14 та прийняти нове, яким в задоволені позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 04.06.2014р. апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Київмлин» прийнято до провадження.
Розпорядженням в.о. Голови Київського апеляційного господарського суду від 25.06.2014р. враховуючи перебування суддів Гончарова С.А. та Смірнової Л.Г. у відпустці, змінено склад колегії.
25.06.2014р. у судовому засіданні оголошувалась перерва.
Розпорядженням Секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 06.08.2014р., враховуючи перебування суддів Іоннікової І.А. та Тищенко О.В. у відпустці, змінено склад колегії.
Розпорядженням Секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 20.08.2014р., враховуючи перебування судді Кропивної Л.В. у відпустці, змінено склад колегії та сформовано колегію у складі: головуючий суддя Чорна Л.В., судді Баранець О.М., Сітайло Л.Г.
Прокуратура заперечує проти апеляційної скарги, та просить залишити рішення господарського суду міста Києва від 07.05.2014р. без змін.
Державна екологічна інспекція також заперечує проти апеляційної скарги, та просить залишити рішення господарського суду міста Києва від 07.05.2014р. без змін.
Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, апеляційний господарський суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що державною екологічною інспекцією у м. Києві у період з 10.01.2013р. по 23.01.2013р. та з 28.03.2013р. по 05.04.2013р. було проведено перевірки дотримання Товариством вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
Під час проведення перевірок державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища у м. Києві було складено акти перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, якими, зокрема, встановлено, що Товариство не має дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду забруднюючих речовин. /а.с. 14-22/.
24.01.2013 р. та 05.04.2013 р. державною екологічною інспекцією було видано Товариству приписи №05/24п та №05/289п відповідно про усунення порушень вимог законодавства України./а.с. 28, 29/.
06.12.2013 р. Державною екологічною інспекцією у м. Києві було складено протокол про адміністративне правопорушення №003863 відносно інженера з охорони навколишнього середовища Товариства, та постанову про накладення адміністративного штрафу №003863 у зв'язку з невиконанням вимог припису №05/289п від 05.04.2013 р., а саме: не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. /а.с. 23, 24/.
Крім того, за результатами проведеної позапланової перевірки інспектором Державної екологічної інспекції ПрАт «Київмлин» до адміністративної відповідальності було притягнуто посадову особу та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, про що свідчить постанова про накладення адміністративного стягнення.
09.12.2013р. штраф у розмірі 255,00 грн. сплачено, що підтверджується квитанцією. /а.с. 25/.
Позивач звернувся до відповідача із претензією №105 від 20.11.2013р. про відшкодування заподіяної шкоди у сумі 168 091,37грн.
Відповідно до «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 10.12.2008р. №639 здійснено розрахунок розмірів відшкодування збитків, завданих державі ПрАТ «Київмлин» наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря у період з 25.12.2012р. по 31.10.2013р., який складає 168 091,37грн.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Відповідно до частини 5 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Товариство у період з 25.12.2012 р. по 31.10.2013 р. здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без відповідного дозволу, передбаченого ч. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», що підтверджується актами Державної екологічної інспекції у м. Києві перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами №05/44а від 23.01.2013 р. та №05/429а від 05.04.2013 р.
24.01.2013 р. та 05.04.2013 р. Державною екологічною інспекцією було видано Товариству приписи №05/24п та №05/289п відповідно про усунення порушень вимог законодавства України, виявлених під час проведення таких перевірок.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» особи, винні, зокрема, у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом.
Доказів отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами приватним акціонерним товариством «Київмлин», як і оскарження актів перевірки, матеріали справи не містять.
Стаття 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
У відповідності до приписів статей 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Згідно пункту 1.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. №639 (надалі - «Методика»), методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).
Згідно з п. 2.1.1 Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Пунктом 2.2 Методики встановлено, що факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.
Відповідно до п. 4.1 Методики розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини. Загальний розмір відшкодування збитків розраховується як сума розмірів збитків за наднормативний викид в атмосферне повітря кожної забруднюючої речовини.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища міста Києва з урахуванням вимог Методики, яка є чинною, було здійснено розрахунок збитків, заподіяних Товариством в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у період з 25.12.2012 р. по 31.10.2013 р., відповідно до якого сума збитків становить 168 091,37 грн. Розрахунок здійснений державним інспектором на підставі довідки Товариства №4924 від 14.11.2013р. про кількість годин роботи джерел викидів та середні масові витрати.
Дослідивши матеріали справи, Київський апеляційний господарський суд доходить до висновку, що господарським судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, повно з'ясовано та доведено обставини, що мають значення для справи, зроблені висновки відповідають дійсним обставинам справи.
За наведених у даній постанові обставин, Київський апеляційний господарський суд доходить до висновку, що відсутні підстави для зміни чи скасування рішення господарського суду міста Києва від 07.05.2014 р. у справі № 910/2898/14.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду міста Києва від 07.05.2014 р. у справі №910/2898/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
2. Матеріали справи №910/2898/14 повернути до господарського суду міста Києва.
3. Копію постанови надіслати сторонам у справі.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.
Головуючий суддя Л.В. Чорна
Судді О.М. Баранець
Л.Г. Сітайло