ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2014 р. Справа № 815/3836/14
Категорія: 9.3 Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді -Шеметенко Л.П.судді -Домусчі С.Д. судді -Кравець О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної фінансової інспекції в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про зобов'язання виконати пункти вимоги,
В С Т А Н О В И Л А :
У липні 2014 року Державна фінансова інспекція (далі ДФІ) в Одеській області звернулася до суду з адміністративним позовом до Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про зобов'язання виконати п.п.22, 23 вимоги від 11.10.2013 року №840-61/1721, а саме:
- провести перерахунок та відповідні звірки з управлінням Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 700,02 грн. (або зарахувати в рахунок майбутніх платежів згідно з перерахунком), в подальшому в установлені терміни проводити звірки за розрахунками;
- відобразити за даними бухгалтерського обліку дебіторську заборгованість за Татарбунарською централізованою бібліотечною системою в сумі 7974,79 грн. Провести роботу з контрагентом щодо відшкодування коштів за використану електроенергію; в іншому випадку стягнути з відповідальних осіб у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних і фізичних осіб у сумі 7974,79 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що за результатами ревізії було встановлено, що в порушення п.1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» бухгалтерією сільської ради протягом періоду з травня по липень 2010 року проводилося нарахування внесків до Пенсійного фонду на фонд заробітної плати працюючих інвалідів за ставкою 33,2 відсотки замість 4 відсотків, в результаті зайво нараховані та сплачені внески до Пенсійного фонду України на заробітну плату працюючих інвалідів пенсіонерів на загальну суму 700,02 грн., всі суми проведених нарахувань здійснені по КФК 110204 та 010116. Порушення допущено головним бухгалтером Іордановою Н.М. Як наслідок нанесено збитків сільському бюджету в сумі 700,02 грн. Також, в ході ревізії було встановлено, що в порушення п.1 ст. 3, п.п.3,7ст. 8, п.5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.п.1, 2, 3, 5 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228, за рахунок асигнувань, виділених на утримання клубних закладів за КТКВК 110204 «Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу» здійснено покриття видатків на оплату електроенергії спожитої орендарем Татарбунарською централізованою бібліотечною системою (філії бібліотеки села Нерушай, яка розміщена в будівлі сільського Будинку культури). При цьому, дебіторська заборгованість в бухгалтерському обліку сільради за вищевказаною юридичною особою відсутня. В результаті чого за період з січня 2009 року по грудень 2011 року здійснено покриття видатків, спожитих сторонньою юридичною особою у сумі 7 974,79 гривень. Отже за рахунок бюджетних коштів здійснено покриття витрат сторонніх юридичних осіб всупереч законодавству при відсутності дебіторської заборгованості в обліку та як наслідок нанесено збитків сільському бюджету в сумі 7974,79 гривень.
Білгород-Дністровською об'єднаною державною фінансовою інспекцією було надіслано відповідачу обов'язкові для виконання вимоги про усунення виявлених ревізією порушень фінансової дисципліни від 11.10.2013 р. №840-61/1721. Інформацію про вжиті заходи та виконання вимог п.п. 22 та 23 в термін до 16.01.2013 року відповідачем надано не було, та своєчасно не виконано.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що вважає його необґрунтованим.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2014 року адміністративний позов ДФІ в Одеській області задоволено частково.
Зобов'язано Нерушайську сільську раду Татарбунарського району Одеської області провести відповідні звірки з УПФ в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням Державна фінансова інспекція в Одеській області подала апеляційну скаргу, в якій апелянтом ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Відповідно до п.5.4.6.1 розділу V Плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ в Одеській області на II квартал 2013 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 27.06.2013 року №117 завідувачем сектору інспектувань у Татарбунарському районі Білгород-Дністровської об'єднаної державної фінансової інспекції Донічем М.С., від 09.09.2013 №173 провідним державним фінансовим інспектором сектору інспектування в Татарбунарському районі Корецькою М.П., від 09.09.2013 №174 старшим державним фінансовим інспектором сектору інспектування в Саратському районі Аркушою В.Б. проведена ревізія сільського бюджету, фінансово - господарської діяльності Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області за період з 01.01.2009р. по 31.05.2013р.
Ревізією дотримання законодавства при використанні коштів на сплату обов'язкових платежів до державних цільових фондів, правильності та обґрунтованості даних, які подаються до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності для відшкодування виплат допомоги проведена суцільним порядком за період з 01.01.2009 по 31.05.2013. Згідно отриманої інформації від УПФ України у Татарбунарському районі Одеської області встановлено, що в установах сільської ради протягом періоду з січня 2010 року працювало 3 особи, які отримують пенсію по інвалідності, з них: директор Будинку культури ОСОБА_8, якому була призначена пенсії по інвалідності з 12.05.2010 та прибиральниці сільради ОСОБА_9, якій була призначена пенсія по інвалідності з 20.07.2010. ОСОБА_10 призначена пенсія по інвалідності з 20.11.1997 року довічно. Проведеним співставленням нарахування внесків встановлено, що в порушення п.1 ст. 4 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» бухгалтерією сільської ради протягом періоду з травня по липень 2010 року проводилося нарахування внесків до Пенсійного фонду на фонд заробітної плати працюючих інвалідів за ставкою 33,2 відсотки, замість 4 відсотків, в результаті зайво нараховані та сплачені внески до Пенсійного фонду України на заробітну плату працюючих інвалідів пенсіонерів на загальну суму 700,02 грн., всі суми проведених нарахувань здійснені по КФК 110204 та 010116. Водночас, взаємозвірка позивачем з УПФ в Татарбунарському районі Одеської області проведена не була.
Окрім того, в порушення п.1 ст. 3, п.п.3, 7 ст. 8, п.5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.п.1, 2, 3, 5 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228, за рахунок асигнувань, виділених на утримання клубних закладів за КТКВК 110204 «Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу» відповідачем здійснено покриття видатків на оплату електроенергії спожитої орендарем Татарбунарською централізованою бібліотечною системою (філії бібліотеки села Нерушай, яка розміщена в будівлі сільського Будинку культури). При цьому, дебіторська заборгованість в бухгалтерському обліку сільради за вищевказаною юридичною особою відсутня. В результаті чого за період з січня 2009 року по грудень 2011 року здійснено покриття видатків, спожитих сторонньою юридичною особою у сумі 7974,79 грн. Отже за рахунок бюджетних коштів здійснено покриття витрат сторонніх юридичних осіб всупереч законодавству при відсутності дебіторської заборгованості в обліку та як наслідок нанесено збитків сільському бюджету в сумі 7974,79 грн.
За результатами вказаної ревізії Білгород-Дністровською об'єднаною державною фінансовою інспекцією складено акт від 27.09.2013 року №840-61/11 та надано відповідачу вимогу від 11.10.2013 року за № 840-61/1721.
Згідно вказаної вимоги, відповідача зобов'язано провести перерахунок та відповідні звірки з управлінням Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 700,02 грн. (або зарахувати в рахунок майбутніх платежів згідно з перерахунком Додаток №32 до акту ревізії), в подальшому в установлені терміни проводити звірки за розрахунками.
Окрім того, вимогою від 11.10.2013 року за №840-61/1721, враховуючи встановлені порушення відповідачем п.1 ст. 3, п.п.3, 7 ст. 8, п.5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.п.1, 2, 3, 5 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228 за рахунок асигнувань, виділених на утримання клубних закладів за КТКВК 110204 «Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу» (здійснено покриття видатків на оплату електроенергії спожитої орендарем Татарбунарською централізованою бібліотечною системою (філія бібліотеки села Нерушай, яка розміщена в будівлі сільського Будинку культури). Дебіторська заборгованість за даними бухгалтерського обліку сільради за вищевказаною юридичною особою відсутня. В результаті чого за період з січня 2009 року по грудень 2011 року здійснено покриття видатків, спожитих сторонньою юридичною особою у сумі 7974,79 грн.) відповідача зобов'язано відобразити за даними бухгалтерського обліку дебіторську заборгованість за Татарбунарською централізованою бібліотечною системою в сумі 7974,79 грн. Провести претензійно-позовну роботу з контрагентом щодо відшкодування коштів за використану електроенергію, в іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних та фізичних осіб у сумі 7974,79 грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Вирішуючи питання про правомірність п.23 вимоги: «Відобразити за даними бухгалтерського обліку дебіторську заборгованість за Татарбунарською централізованою бібліотечною системою в сумі 7974,79 грн. Провести роботу з контрагентом щодо відшкодування коштів за використану електроенергію; в іншому випадку стягнути з відповідальних осіб у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних і фізичних осіб у сумі 7974,79 грн.», суд першої інстанції зазначив наступне.
У період з січня 2009 року по грудень 2011 року Нерушайською сільською радою договір з Татарбунарським відділом культури і туризму на відшкодування витрат електроенергії спожитої сільською бібліотекою не укладався. Окрім того, відповідачем надані суду копії договорів від 01.03.2012 року та від 11.03.2013 року про відшкодування витрат балансоутримувача на надання комунальних послуг суборендарю укладених між Нерушайською сільською радою та Відділом культури і туризму РДА, згідно яких відповідач забезпечує постачання електричної енергії до нежитлового приміщення на базі сільського Будинку культури, що знаходиться за адресою с. Нерушай, вул. Леніна, 81, а Відділ культури і туризму РДА бере участь у витратах. Вказане приміщення використовується для розміщення сільської бібліотеки.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку, що доводи позивача стосовно того, що за період з січня 2009 року по грудень 2011 року відповідачем здійснено покриття видатків, спожитих сторонньою юридичною особою у сумі 7974,79 грн. є необґрунтованими, тому відповідач не повинен виконувати вказаний пункт вимоги.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що сільська бібліотека тривалий час (у тому числі і в період з січня 2009 року по грудень 2011 року) користувалася приміщенням у будинку культури, належним Нерушайській сільській раді.
Згідно з листом відділу культури Тататрбунарської РДА від 21 липня 2014 року №01-9/299 (а.с.81), якому підпорядковується централізована бібліотечна система Татарбунарського району, договори на відшкодування витрат за спожиту електроенергію та інші комунальні послуги сільською філією бібліотеки с. Нерушай сільській раді протягом 2009 - 2011 років не укладались. Витрати відшкодовувались відділом культури починаючи з 2012 року.
Відповідно до розрахунків, які представлені ПАТ «Електропостачальна Компанія Одесаобленерго», платником за споживання електроенергії у приміщенні бібліотеки була Нерушайська сільська рада; заборгованості по оплаті не існує.
Таким чином, наведені документи вказують на те, що протягом 2009 - 2011 років витрати за спожиту сільською бібліотекою електроенергію несла Нерушайська сільська рада, відповідно, зазначена обставина була вірно встановлена актом ревізії.
Посилання суду першої інстанції на надані відповідачем договори від 01 березня 2012 року та 11 березня 2013 року щодо відшкодування відділом культури і туризму Татарбунарської РДА витрат Нерушайської сільської ради на оплату електроенергії, спожиту сільською бібліотекою, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки вони починають свою дію після вказаного періоду (з січня 2009 року по грудень 2011 року) та не спростовують вищенаведену обставину.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції необґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача виконати п.23 вимоги.
Вирішуючи питання про правомірність п.22 вимоги: «Провести перерахунок та відповідні звірки з УПФ в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 700,02 грн. (або зарахувати в рахунок майбутніх платежів згідно з перерахунком), в подальшому в установлені терміни проводити звірки за розрахунками», суд першої інстанції зазначив наступне.
Проведення перерахунків та відповідних звірок, порядок, повнота та правильність сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів та повернення зайво сплачених коштів в сумі 700,02 грн. (в разі встановлення органом УПФУ таких зайво сплачених коштів) є виключною компетенцією, в даному випадку УПФ в Татарбунарському районі Одеської області і, тому, вимога позивача про повернення позивачем зайво сплачених коштів в сумі 700,02 грн. є передчасною.
Разом з тим, на думку суду першої інстанції, оскільки позивачем були встановлені порушення правильності сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів, то необхідно зобов'язати відповідача провести відповідні звірки з УПФ в Татарбунарському районі Одеської області.
За таких підстав, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги ДФІ в Одеській області в частині зобов'язання Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області провести відповідні звірки з УПФ в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів підлягають задоволенню, а в решті позовних вимог належить відмовити.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, з таких підстав.
Відповідно до ч.13 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків у порядку і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду.
Пунктом 7 Постанови Правління Пенсійного Фонду України «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» №25-1 від 22 жовтня 2010 року, з 01 січня 2011 року було виключено п.11 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Правління Пенсійного Фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року, який регулював порядок повернення страхувальникам зайво сплачених страхових внесків.
На сьогоднішній день Пенсійним фондом України не затверджено Порядку повернення страхувальникам зайво сплачених страхових внесків, однак, колегія суддів вважає, що незважаючи на це, страхувальник не позбавлений передбаченого Законом права вимагати від відповідного органу Пенсійного фонду повернення зайво сплачених страхових внесків або зарахування їх у рахунок майбутніх платежів.
Таким чином, суд першої інстанції помилково вважав, що вимога п.22 щодо повернення відповідачем зайво сплачених коштів є передчасною.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ДФІ в Одеській області та відповідно, необхідність їх задоволення.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ДФІ в Одеській області до Нерушайської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про зобов'язання виконати пункти вимоги.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Одеській області - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2014 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області - задовольнити.
Зобов'язати Нерушайську сільську раду Татарбунарського району Одеської області виконати п.п.22, 23 вимоги від 11.10.2013 року №840-61/1721, а саме:
- провести перерахунок та відповідні звірки з управлінням Пенсійного фонду в Татарбунарському районі Одеської області щодо сплачених внесків на заробітну плату працюючих пенсіонерів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 700,02 грн. (або зарахувати в рахунок майбутніх платежів згідно з перерахунком); в подальшому в установлені терміни проводити звірки за розрахунками;
- відобразити за даними бухгалтерського обліку дебіторську заборгованість за Татарбунарською централізованою бібліотечною системою в сумі 7974,79 грн. Провести роботу з контрагентом щодо відшкодування коштів за використану електроенергію; в іншому випадку стягнути з відповідальних осіб у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних і фізичних осіб у сумі 7974,79 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:Л Л.П. Шеметенко Суддя: С.Д. Домусчі Суддя: О.О. Кравець