Постанова № 40962003, 16.10.2014, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
16.10.2014
Номер справи
521/17308/14-п
Номер документу
40962003
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 521/17308/14-п

Номер провадження 3/521/5711/14

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2014 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого Граніна В.Л.

при секретарі Лукьянової В.І.

за участю:

прокурора прокуратури міста Одеси Стаценко В.М.

представника Південної митниці Міндоходів Ткаченко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі справу, що надійшла з Південної митниці Міндоходів за протоком складеним відносно громадянина Туреччини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого директором компанії «Sandalyeci», який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, про порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України, -

В С Т А Н О В И В:

До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов протокол №0692/50003/14 від 13.09.2014 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_4, за ознаками скоєння правопорушення передбаченого ст. 471 МК України.

З вищезазначеного протоколу про порушення митних правил, вбачається, що 13.09.2014 року о 16 год. 30 хв. у доглядовому залі «Приліт» міжнародного аеропорту «Центральний» м. Одеса, в зоні діяльності м/п «Одеса-аеропорт» Південної митниці Міндоходів під час здійснення митного контролю гр. ОСОБА_4, який прибув до Україну, рейсом №718, сполученням «Стамбул-Одеса» було встановлено, що гр. ОСОБА_4 обрав формою проходження митного контролю коридор спрощеного митного контролю «зелений коридор», таким чином заявив, що предметів, які підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню у нього не має.

Після перетину гр. ОСОБА_4 білої лінії, що позначає закінчення «зеленого коридору», на вимогу посадової особи митниці, пред'явив наявні при ньому грошові кошти у кількості 29 500 доларів США та 1 500 євро.

Таким чином, на думку митного органу, гр. ОСОБА_4 перемістив на 18 800 доларів США (згідно з курсом Національного Банка станом на 13.09.2014 рік, що дорівнює 243 461, 54 грн.) більше ніж дозволено.

На підставі вказаних обставин посадовою особою митниці відносно гр. ОСОБА_4 було складено протокол про порушення митних правил №0692/50003/14 від 13.09.2014 року за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.

В судовому засіданні гр. ОСОБА_4 участі не приймав, однак приймав участь його представник, яка заявила, що гр. ОСОБА_4 слід визнати винним у скоєнні даного правопорушення, однак не застосовувати до нього додаткове покарання у вигляді конфіскації вилученої валюти.

Представник Південної митниці Міндоходів та прокурор у судовому засіданні вважали, що особа яка притягується до адміністративної відповідальності винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу та конфіскації.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників процесу, суд вважає, що особа стосовно якої складено протокол підлягає притягненню до адміністративної відповідальності і її дії суд кваліфікує за ст. 471 МК України за кваліфікуючими ознаками: порушення встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів (валютних цінностей) переміщення, яких через митний кордон обмежено, однак конфіскацію товару слід не застосовувати з наступних підстав.

Судом встановлено, що 13.09.2014 року о 16 год. 30 хв. у доглядовому залі «Приліт» міжнародного аеропорту «Центральний» м. Одеса, в зоні діяльності м/п «Одеса-аеропорт» Південної митниці Міндоходів під час здійснення митного контролю гр. ОСОБА_4, який прибув до Україну, рейсом №718, сполученням «Стамбул-Одеса» було встановлено, що гр. ОСОБА_4 обрав формою проходження митного контролю коридор спрощеного митного контролю «зелений коридор», таким чином заявив, що предметів, які підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню у нього не має.

Після перетину гр. ОСОБА_4 білої лінії, що позначає закінчення «зеленого коридору», на вимогу посадової особи митниці, пред'явив наявні при ньому грошові кошти у кількості 29 500 доларів США та 1 500 євро.

У відповідності до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.

Що стосується об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, вона полягає в переміщенні через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження через «зелений коридор» товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено, або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України.

Згідно з п. 1 розділу 2 «Інструкції про переміщення готівки через митний кордон України», затвердженої постановою Національного Банку України від 27.05.2008 року №148, фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за її межі готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу.

Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України, обрання «зеленого коридору» вважається заявою особи про те, що переміщені нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню.

Під термін товари підпадає в тому числі і іноземна валюта, згідно з положеннями ст. 4 ч. 1, п. 1 б), п.57 МК України.

Відповідно до вимог ст. 197 МК України на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. В даному випадку такі обмеження встановлені на рівні 10 000 євро, в зв'язку з чим валютні цінності, які переміщував гр. ОСОБА_4 є товарами, переміщення яких через митний кордон України обмежене.

Щодо суб'єктивної сторони правопорушення встановлено наступне.

Судом встановлено, що гр. ОСОБА_4 не розумів протиправність своїх дій, не припускав можливості настання негативних наслідків, хоча міг і повинен був це розуміти і передбачати. Тобто суб'єктивна сторона дій гр. ОСОБА_4 полягає в протиправній необережності в формі недбалості.

Відповідно до матеріалів справи, гр. ОСОБА_4 протиправно перемістив через митний кордон України 18 800 доларів США, які в нього були вилучені.

При визначені адміністративного стягнення, якому підлягає правопорушник, суд враховує ступінь суспільної небезпеки правопорушення, ступінь провини вказаної особи, ставлення до вчиненого, його майновий стан, а також обставини, які пом'якшують відповідальність, а саме те, що гр. ОСОБА_4 вперше притягується до адміністративної відповідальності, щире каяття, те, що його дружина громадянка України та він має неповнолітню дитину, а також той факт, що грошові кошти були зароблені ним законним шляхом, і тому прийшов до висновку, що необхідним і достатнім в даному випадку є стягнення у вигляді штрафу.

Крім того, судом встановлено, що він є нерезидентом, громадянином іншої держави.

Стосовно вирішення питання щодо конфіскації вилученої валюти, суд виходить з наступного.

Суд враховуючи практику Європейського Суду, зокрема постанову ЄСПЛ від 06.11.2008 року по справі «Ісмаілов проти Російської Федерації».

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно з ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно - правові норми мають пріоритетне значення. і

17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «З захисту прав і основних свобод людини», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, a також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Згідно з зазначеним рішенням ЄСПЛ, судове рішення, яким застосовується конфіскація майна, є втручанням в право гр. ОСОБА_4 на повагу власності.

Згідно з Статтею 1 Протоколу N 1 до Конвенції з захисту прав людини, кожна фізична чи юридична особа має право на повагу до своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

В даному випадку майном правопорушника є грошова сума в доларах США, яка, на думку представника митниці та прокурора, підлягає конфіскації.

За таких обставин конфіскація є втручанням в право гр. ОСОБА_4 на повагу власності і, відповідно, має бути застосована ст. 1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції з захисту прав людини.

Перша і найбільш важлива вимога зазначеної правової норми полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на повагу власності має бути законним. Також передбачається, що держава уповноважена здійснювати контроль за використанням власності шляхом забезпечення виконання законів.

Питання про те, чи буде досягнута справедлива рівновага між вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав особи, має значення лише при умові, що таке втручання відповідає вимогам закону і не є безпідставним.

Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив правопорушник, полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в «зеленому коридорі», тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.

Що стосується загального інтересу, якому могло слугувати таке втручання Європейський суд зазначив, що держави мають законний інтерес і в той же часі обов'язок вживати заходи в цілях виявлення та контролю руху готівкових коштів через кордони, оскільки значні суми готівки можуть використовуватись для легалізації незаконних доходів, торгівлі наркотиками, фінансування тероризму, вчинення тяжких фінансових злочинів.

Загальна вимога про декларування, яка розповсюджується на будь - яку особу, що перетинає кордон держави, попереджує прихований ввіз та вивіз грошових коштів з країни і конфіскаційна міра, яку тягне недекларування грошових коштів митному органу, є частиною загальної регулятивної системи, передбаченої для боротьби з подібними правопорушеннями.

Крім того, сума, яка може бути законно ввезена, чи фізично переміщена через український митний кордон, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10 000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.

З матеріалів справи вбачається, що джерело походження грошей правопорушника було законним. У судовому засіданні було надано документи, які посвідчують, що він займає посаду заступника голови ради директорів, та гроші зароблені законним шляхом.

Для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення. Зокрема, в даному випадку, правопорушник не дотримався вимог, щодо внесення відомостей до митної декларації, а не вчинив будь - якого іншого правопорушення, яке можна припустити (наприклад відмивання грошей або ухилення від сплати мита податків, тощо).

Крім того, сума, яку митний орган вимагає конфіскувати у гр. ОСОБА_4 є для нього значною, а шкода, яку він потенційно міг завдати органам влади, - незначна, оскільки він не ухилився від сплати мита та інших зборів і не завдав держані ніякої шкоди.

Таки чином, суд вважає, що конфіскацію в даному випадку можна було б застосувати в разі відшкодування майнової шкоди, завданої державі, однак вона не зазнала ніяких збитків внаслідок невнесення правопорушником відомостей до митної декларації.

Також, застосування стягнення у вигляді конфіскації грошових коштів фактично відобразиться на матеріальному достатку правопорушника і його сім'ї та не буде відповідати принципу індивідуалізації покарання. Рішення про незастосування додаткового покарання буде відповідати вимогам ст. 6 про право на справедливий суд Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифіковану ЗУ №475/97-ВР від 17.07.1997 року.

Винність правопорушника, підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протокол по справі про порушення митних правил, доповідною запискою інспектора митниці, поясненням правопорушника, описом вилученої валюти.

Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

На підставі вищевикладеного, та враховуючи обставини, які свідчать про легальне і правомірне отримання гр. ОСОБА_4 вилучених в нього валютних коштів, суд застосувавши міжнародно - правові норми, дійшов до висновку про не застосування до правопорушника додаткового стягнення в вигляді конфіскації вилучених валютних коштів.

Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір України», ст.ст. 197, 471, 522, 524-529 МК України, ст.ст. 283-285, 294 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_4, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1 700 (одна тисяча сімсот) грн. без конфіскації вилучених грошових коштів.

Валюту вилучену згідно протоколу про порушення митних правил №0692/50003/14 у розмірі 18 800 доларів США повернути ОСОБА_4 або його представнику у встановленому законом порядку.

Стягнути з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, судовий збір у розмірі 36,54 гривень. (Платіжні реквізити: отримувач коштів ГУ ДКС України в Одеській області (м. Одеса, Малиновський район), 22030001; код за ЄДРПОУ 37607526; банк отримувача ГУ ДКС України в Одеській області; МФО 828011; рахунок 31216206700007; код класифікації доходів бюджету 22030001 «Судовий збір (ДСА України, 050)», символ звітності 206; призначення платежу - судовий збір за постановою про накладення адміністративного стягнення, Малиновський районний суд м. Одеси, код ЄДРПОУ 05383419, пункт 5).

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.

Суддя