Справа № 554/3600/14-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
Дата документу 13.05.2014
Октябрський районний суд м. Полтави:
у складі головуючого судді - Микитенка В.М.,
при секретарі - Різник А.В.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Крещик Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Полтава справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання протиправними дій, визнання права на отримання відповідної пенсії, зобов'язання вчинення дій із перерахунку і призначення пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи та стягнення заборгованості по пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
24.03.2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві у якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 із 17.07.2013 року по 13.05.2014 року в розмірах визначених ст.50, ст.54 ч.4, ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- визнати за ОСОБА_1 право на призначення і отримання пенсії в розмірах, визначених ст.50, ст.54 ч.4, ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві здійснити перерахунок та провести виплати йому основної пенсії як інваліду 1 групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою першої категорії, відповідно до положень ч.4 ст. 54 Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " в розмірі 10 (десяти) мінімальних пенсій за віком на момент виплат, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 01.07.2013 року, з урахуванням проведених виплат;
- зобов'язати Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві здійснити перерахунок та провести виплати додаткової пенсії ОСОБА_1 як інваліду 1 групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою першої категорії, відповідно до положень ст. 50 Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " в розмірі 100% мінімальної пенсії за віком за віком на момент виплат, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 01.07.2013, з урахуванням проведених виплат;
- стягнути з УПФУ на користь ОСОБА_1 як інваліда 1 групи різницю між належною та виплаченою основною пенсією в сумі 67781 грн. 20 коп., а також між належною і виплаченою додатковою пенсією в сумі 4133 грн.;
В обґрунтування позовних вимог послався на те, що являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 1 групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до положень Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання основної пенсії не нижче 10 мінімальних пенсій за віком, на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю як інваліду 1 групи у розмірі 100 відсотків мінімальної пенсії за віком із 01.07.2014 року. Розміри призначеної і виплачуваної йому на даний час пенсії не відповідають розмірам, установленим законом та є нижчими.
Представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала та просила його задовольнити з підстав у ньому зазначених.
Представник відповідача Крещик Н.В. заперечила проти позову, мотивуючи, що позивачеві нарахована та виплачується пенсія згідно чинного законодавства.
Суд, заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з огляду на таке.
Як убачається з матеріалів справи, позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується копіями посвідчення серії НОМЕР_1 від 11.02.2005 року з вкладкою до посвідчення НОМЕР_2 від 12.03.2010 року. Відповідно до довідки МСЕК серії 10ААА № 186934 позивач з 17.07.2013 року безстроково є інвалідом 1 групи по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією аварії на ЧАЕС та отримує відповідну пенсію, яка нараховується за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З'ясувавши, що Управління Пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави не здійснило нарахування ( перерахунок ) і виплату основної і додаткової пенсії у розмірах, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується листами Управління Пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави № 289/Г-04 від 12.09.2013 року, №44/Г-04 від 14.02.2014 року, № 67/Г-04 від 07.03.2014 року позивач із цими діями не погодився та з метою захисту своїх прав звернувся до суду з адміністративним позовом.
У відповідності до вимог частин 1 і 2 статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення закріплені у Законі України "Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Водночас, ч. 1 ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, віднесеним до першої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам першої групи - 100% мінімальної пенсії за віком.
Згідно положень частини четвертої статті 54 « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по І групі інвалідності -10 мінімальних пенсій за віком; по ІІ групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком; по ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій.
Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення спору, зважаючи також на те, що це право гарантовано положеннями ч.2 ст.46 Конституції України.
Зі змісту вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України вбачається, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають норми ст.ст.49, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
При цьому суд зазначає, що з 17.07.2013 року по дату винесення постанови у справі 13.05.2014 року підстави для невиплати позивачеві державної та додаткової пенсії у відповідності до ст.ст. 49, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні.
Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
При вирішенні спору, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої статтею 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою цієї статті.
Заперечення відповідача указаних висновків не спростовують.
Також суд зазначає, що підстави для стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з виплати належного йому грошового утримання пенсії відсутні та позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були їй нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, на який покладено такі повноваження.
Враховуючи, що сторони звільненні від сплати судового збору, його слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. 6-14, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 із 17.07.2013 року по 13.05.2014 року в розмірах визначених ст.50, ст.54 ч.4, ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві здійснити перерахунок та провести виплати основної пенсії ОСОБА_1 як інваліду 1 групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою першої категорії, відповідно до положень ч.4 ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 10 (десяти) мінімальних пенсій за віком на момент виплат, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 17.07.2013 року по 13.05.2014 року, з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві здійснити перерахунок та провести виплати додаткової пенсії ОСОБА_1 як інваліду 1 групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою першої категорії, відповідно до положень ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 100% мінімальної пенсії за віком за віком на момент виплат, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 17.07.2013 року по 13.05.2014 року, з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Судовий збір віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів із дня її проголошення.
Повний текст постанови складений 19.05.2014 року.
СуддяВ.М. Микитенко