ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
15 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/7229/13-а
Категорія: 9.4.1 Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Джабурія О.В.
суддів - Крусяна А.В.
- Шляхтицького О.І.
при секретарі - Філімович І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанов Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.06.2013 року № 237-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року № 238-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №239-ОД-1-Е та скасування розпоряджень Одеського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.06.2013 року №185-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №186-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №187-ОД-1-Е,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду та, уточнивши позовні вимоги, просить суд скасувати постанови Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.06.2013 року № 237-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року № 238-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №239-ОД-1-Е та скасувати розпорядження Одеського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.06.2013 року №185-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №186-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №187-ОД-1-Е. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що TOB «Шампань України» утворилося внаслідок перетворення Відкритого акціонерного товариства «Шампань України» і є його правонаступником. Згідно з Протоколом загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Шампань України» від 30.10.2009 року вирішено припинити діяльність ВАТ «Шампань України» шляхом реорганізації, а саме перетворення в TOB «Шампань України», а також затверджено положення «Про умови обміну акцій ВАТ «Шампань України» на частки у статутному фонді TOB «Шампань України», строки та порядок обміну акцій. Державну реєстрацію припинення ВАТ «Шампань України» було проведено 27.01.2011 р., а його акції були обміняні на частки у статутному капіталі TOB «Шампань України», тобто з 27.01.2011 року ВАТ «Шампань України» не існує. TOB «Шампань України» у відповідності з Порядком скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року за № 222 своїми супроводжувальними листами № 7 від 03.02.2011 року та № 21 від 03.02.2011 року направило до Одеського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку пакети документів для зупинення та скасування реєстрації випуску акцій ВАТ «Шампань України». Своїми розпорядженнями № 26-В від 21.02.2011 року та № 27-В від 21.02.2011 року ОТУ НКЦПФР відмовила ВАТ «Шампань України» у зупиненні та скасуванні реєстрації випуску акцій у зв'язку з виявленими порушеннями. Порушення, виявлені ОТУ НКЦПФР стосуються, в основному, протоколів загальних зборів акціонерів ВАТ «Шампань України» та витягів з них, а також документів, затверджених на загальних зборах (передавальний акт). Для усунення зазначених правопорушень необхідно провести нові загальні збори акціонерів ВАТ «Шампань України», що є неможливим для виконання, оскільки 27.11.2011 року ВАТ «Шампань України» було припинено, правонаступником ВАТ «Шампань України» є TOB «Шампань України». Незважаючи на те, що позивач не є акціонерним товариством, а отже не є емітентом та не володіє цінними паперами взагалі, ОТУ НКЦПФР винесла вищезазначені оскаржувані постанови та розпорядження, що є незаконним, безпідставним та необґрунтованим, оскільки суб'єкт відповідальності (ВАТ «Шампань України») було припинено ще 27.01.2011 року, отже відсутній склад правопорушення. Позивач зазначає, що накладення санкцій на TOB «Шампань України» як на емітента цінних паперів є незаконним, протиправним та суперечить висновкам ОТУ НКЦПФР викладеним в Розпорядженні № 34-ОД-1-3 від 20.09.2013 року. Отже, з огляду на вищенаведене, постанови ОТУ НКЦПФР від 13.06.2013 року № 237-ОД-1-Е, № 238-ОД-1-Е ,№ 239-ОД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, розпорядження ОТУ НКЦПФР від 13.06.2013 року № 185-ОД-1-Е, № 186-ОД-1-Е, №187-ОД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери мають бути скасовані судом як незаконні.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що ТОВ «Шампань України», яке є правонаступником ВАТ «Шампань України», не розкрило регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2011 рік шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не розкрило регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2011 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не надало до Одеського територіального управління НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2011 рік, не пізніше 1 червня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу V Положення № 1591. Представник відповідача зазначає, що у зв'язку з вказаними порушеннями відповідачем винесено постанови про накладення санкцій, які не були оскаржені позивачем у встановленому законом порядку. Крім цього, позивач зазначає, що у зв'язку з тим, що станом на дату винесення постанов, позивачем не було розкрито річну інформацію емітента за 2011 рік, Одеським територіальним управлінням НКЦПФР були винесені розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери. За невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери відповідачем порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів, складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів та призначено розгляд справ, для участі у яких позивач не з'явився. На підставі викладеного, представник відповідача зазначив, що за наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів Одеським територіальним управлінням НКЦПФР були винесені постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 13.06.2013 року № 237-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року № 238-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №239-ОД-1-Е. У зв'язку з тим, що станом на дату винесення постанов позивачем не було розкрито річну інформацію емітента за 2011 рік, Одеським територіальним управлінням НКЦПФР були винесені розпорядження від 13.06.2013 року №185-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №186-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №187-ОД-1-Е.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову.
Не погодившись з таким рішенням ТОВ «Шампань України» звернулося з апеляційною скаргою на зазначену постанову. Апелянт просить скасувати постанову суду та задовольнити позов у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Колегією суддів встановлено, що 06.11.2000 року Арцизькою районною державною адміністрацією Одеської області проведено державну реєстрацію Відкритого акціонерного товариства «Шампань України» (код ЄДРПОУ 00413143)(а.с. 194).
Згідно протоколу Загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства «Шампань України» (код ЄДРПОУ 00413143) від 30 жовтня 2009 року акціонери Відкритого акціонерного товариства «Шампань України» на Загальних зборах вирішили, крім іншого, припинити діяльність відкритого акціонерного товариства «Шампань України» шляхом реорганізації, а саме: перетворення в Товариство з обмеженою відповідальністю «Шампань України»; затвердити Положення «Про умови обміну акцій ВАТ «Шампань України» на частки у статутному фонді ТОВ «Шампань України», строки та порядок обміну акцій (а.с. 200-202).
27.01.2011 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про припинення Відкритого акціонерного товариства «Шампань України» шляхом перетворення в Товариство з обмеженою відповідальністю «Шампань України» (а.с. 192).
Розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери від 22.10.2012 року № 386-ОД-1-Е Одеське територіальне управління НКЦПФР зобов'язувало ТОВ «Шампань України» в термін до 05.12.2012 року відповідно до вимог ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення № 1591, розкрити річну інформацію емітента за 2011 рік шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та в термін до 07.12.2012 року повідомити Одеське територіальне управління НКЦПФР про виконання вищевказаного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (а.с. 104).
Крім цього, розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери від 22.10.2012 року № 387-ОД-1-Е, Одеське територіальне управління НКЦПФР зобов'язувало ТОВ «Шампань України» в термін до 05.12.2012 року відповідно до вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення № 1591, розкрити річну інформацію емітента за 2011 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР та в термін до 07.12.2012 року повідомити Одеське територіальне управління НКЦПФР про виконання вищевказаного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (а.с. 105).
Відповідно до розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 22.10.2012 року № 388-ОД-1-Е, Одеське територіальне управління НКЦПФР зобов'язувало ТОВ «Шампань України» в термін до 05.12.2012 року відповідно до вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення від 1591 надати до Одеського територіального управління НКЦПФР річну інформацію емітента за 2011 рік (а.с. 106).
Зазначені розпорядження були отримані ТОВ «Шампань України, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 6507803527724 (а.с. 107).
У зв'язку з тим, що TOB «Шампань України» не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 22.10.2012 року № 386-ОД-1-Е, № 387-ОД-1-Е, № 388-ОД-1-Е в строк до 05.12.2012 року, Одеським територіальним управлінням НКЦПФР винесені постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 29.01.2013 року № 114-ОД-1-Е, № 115-ОД-1-Е, № 116-ОД-1-Е.
Вказаними постановами порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 29.01.2013 року № 114-ОД-1-Е, № 115-ОД-1-Е, № 116-ОД-1-Е керівнику або представнику ТОВ «Шампань України» запропоновано з'явитись на підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів 11.02.2013 року об 11:15 (а.с. 108-110).
Постанови від 29.01.2013 року № 114-ОД-1-Е, № 115-ОД-1-Е, № 116-ОД-1-Е своєчасно отримані позивачем, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 6507803649226 (а.с. 111).
11 лютого 2013 року у відношенні TOB «Шампань України» складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 108-ОД-1-Е, 109-ОД-1-Е, 110-ОД-1-Е (а.с. 112-114).
В актах зазначено, що для підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів № 108-ОД-1-Е, 109-ОД-1-Е, 110-ОД-1-Е прибув повноважений представник TOB «Шампань України» - Величко К.Е., який відмовився від писання актів.
Також колегією суддів встановлено, що постановами від 13 лютого 2013 року № 118-ОД-1-Е, 119-ОД-1-Е, 120-ОД-1-Е у відношенні TOB «Шампань України» розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 28.02.2013 року. Своєчасність отримання постанов про розгляд справи про правопорушення на цінних паперів від 29.05.2013 року № 118-ОД-1-Е, 119-ОД-1-Е, 120-ОД-1-Е підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 6507803674573 (а.с.116-118, 119).
Постановами від 28.02.2013 року № 48-ОД-1-Е, 49-ОД-1-Е, 50-ОД-1-Е було зупинено провадження у справі про правопорушення на ринку цінних рів у відношенні TOB «Шампань України» у зв'язку з необхідністю проведення додаткової перевірки (а.с. 120-122, 123).
Постановами від 31.05.2013 року № 19-ОД-1-Е, 20-ОД-1-Е, 21-ОД-1-Е відновлено провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні TOB «Шампань України» та призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів на 13.06.2013 року на 10:15 год. вказані постанови своєчасно отримані позивачем, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 66507803816149 (а.с. 124-126, 127).
Для участі у розглядах справ про правопорушення на ринку цінних паперів керівник або представник TOB «Шампань України» не з'явився.
За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем винесені постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів: постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів рід 13.06.2013 року № 237-ОД-1-Е за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 22.10.2012 року № 386-ОД-1-Е, відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 13.06.2013 року № 237-ОД-1-Е позивач зобов'язаний сплатити до Державного бюджету України 51 000 (п'ятдесят одну тисячу) грн. штрафних санкцій; постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 13.06.2013 року № 238-ОД-1-Е (копія додається) за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 22.10.2012 року № 387-ОД-1-Е відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 13.06.2013 року № 238-ОД-1-Е позивач зобов'язаний сплатити до Державного бюджету України 51 000 (п'ятдесят одну тисячу) грн. штрафних санкцій; постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 13.06.2013 року № 239-ОД-1-Е (копія додається) за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 22.10.2012 року № 388-ОД-1-Е відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 13.06.2013 року № 239-ОД-1-Е позивач зобов'язаний сплатити до Державного бюджету України 51 000 (п'ятдесят одну тисячу) грн. штрафних санкцій (а.с. 128-130).
Відповідно до п. 1 Розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 року за № 1855/22167, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з прийнятим рішенням у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що у зв'язку з тим, що станом на дату винесення постанов від 13.06.2013 року № 237-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року № 238-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №239-ОД-1-Е позивачем не було розкрито річну інформацію емітента за 2011 рік, Одеським територіальним управлінням НКЦПФР винесені розпорядження від 13.06.2013 року №185-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №186-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №187-ОД-1-Е.
Розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери від 13.06.2013 року №185-ОД-1-Е Одеське територіальне управління НКЦПФР зобов'язало ТОВ «Шампань України» в термін до 15.07.2013 року відповідно до вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення № 1591, розкрити річну інформацію емітента за 2011 рік шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та в термін до 17.07.2013 року повідомити Одеське територіальне управління НКЦПФР про виконання вищевказаного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (а.с. 131).
Розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери від 13.06.2013 року №186-ОД-1-Е, Одеське територіальне управління НКЦПФР зобов'язало ТОВ «Шампань України» в термін до 17.07.2013 року відповідно до вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення № 1591, надати до Одеського територіального управління НКЦПФР річну інформацію емітента за 2011 рік (а.с. 132).
Відповідно до розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 13.06.2013 року № 187-ОД-1-Е, Одеське територіальне управління НКЦПФР зобов'язало ТОВ «Шампань України» в термін до 15.07.2013 року відповідно до вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення від 1591 розкрити річну інформацію емітента за 2011 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР та в термін до 17.07.2013 року повідомити Одеське територіальне управління НКЦПФР про виконання вищевказаного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (а.с. 133).
В судовому засіданні суду першої інстанції представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України», яке є правонаступником Відкритого акціонерного товариства «Шампань України», не заперечував тих обставин, що ТОВ «Шампань України» дійсно не розкрило регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2011 рік шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не розкрило регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2011 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не надало до Одеського територіального управління НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2011 рік, не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд першої інстанції дійшов до висновку про необхідність задоволення позову.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні врегульовані Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР).
Відповідно до вимог п. 1 ст.1 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно до вимог ст.5 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до вимог п.п. 8, 10, 14 ст.8 Закону № 448/96-ВР національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Вимогами ч.1 ст.39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно до вимог ч.ч.1,4 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Відповідно до вимог п. 1 Глави 7 Розділу 5 Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за № 97/13364, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Згідно до вимог ст.12 Закону № 448/96-ВР уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів. Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення. Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
В п.8 ст.11 Закону № 448/96-ВР встановлено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідно до вимог ч.2 ст.2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (в редакції чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.
Згідно до вимог ст. 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Таким чином, в результаті перетворення ВАТ «Шампань України» до ТОВ «Шампань України» перейшло усе майно, усі права та обов'язки.
Крім цього, відповідно до ч. 2 Розділу ІІ Положення № 1591 (чинне станом на дату виникнення спірних правовідносин) обов'язок здійснювати розкриття особливої інформації, передбаченої цим Положенням, припиняється з дати опублікування інформації про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів в порядку, встановленому Комісією.
Колегією суддів встановлено, що голова Комісії по припиненню шляхом перетворення ВАТ «Шампань України» звернувся до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з заявою від 03.02.2011 року № 22 про зупинення обігу акцій відкритого акціонерного товариства «Шампань України» (ідентифікаційний код юридичної особи - 00413143 (а.с. 135). Розпорядженням Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 26-В від 21.02.2011 року відмовлено в зупиненні обігу акцій ВАТ «Шампань України» (а.с. 136).
Крім цього, голова Комісії по припиненню шляхом перетворення ВАТ «Шампань України» звернувся до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з заявою від 03.02.2011 року № 8 про скасування реєстрації випусків акцій відкритого акціонерного товариства «Шампань України»(ідентифікаційний код юридичної особи - 00413143 (а.с. 137).
Розпорядженням Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 27-В від 21.02.2011 року відмовлено ВАТ «Шампань України» у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій (а.с. 138).
Відповідно до вимог ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2013 року по справі № 815/3321/13-а відмовлено в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» до Одеського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про зобов'язання Одеського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку зупинити обіг акцій Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України», скасувати реєстрацію випуску акцій Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» (а.с. 139-141).
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2013 року постанову Одеського окружного адміністративного суду залишено без змін. Постанова Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2013 року набрала законної сили.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10 квітня 2014 року касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» відхилено, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року залишено без змін (а.с. 148-180).
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2013 року, з чим погодився також і Вищий адміністративний суд України, встановлено, що розпорядження відповідача № 26-В від 21.02.2011 року та № 27-В від 21.02.2011 року є правомірними.
Таким чином, реєстрація випуску цінних паперів ВАТ «Шампань України» не скасована та свідоцтво про реєстрацію випуску цінних паперів не анульовано в порядку, встановленому Комісією.
Отже, на підставі наведеного, колегія судів вважає, що судом першої інстанції вірно встановлено, що у позивача відсутні передбачені законом підстави для припинення виконання обов'язку здійснювати розкриття особливої інформації, передбаченої Положенням № 1591, а саме обов'язку розкриття регулярної річної інформації емітента цінних паперів за 2011 рік шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; регулярної річної інформації емітента цінних паперів за 2011 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не надання до Одеського територіального управління НКЦПФР річної інформації емітента цінних паперів за 2011 рік, не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи ТОВ «Шампань України» стосовно того, що відповідачем пропущено двохмісячний строк накладення на громадянина чи посадову особу адміністративного стягнення, встановлений п. 9 Розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012року № 1470, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 року за № 1855/22167, оскільки спірними постановами Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.06.2013 року № 237-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року № 238-ОД-1-Е, від 13.06.2013 року №239-ОД-1-Е санкції застосовано саме до ТОВ «Шампань України», а не на посадову особу ТОВ «Шампань України».
Крім цього, відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше трьох років з дня його вчинення незалежно від санкції.
Таким чином, на підставі наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно дійшов висновку про те, що оскаржувані постанови та розпорядження прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для їх прийняття. Отже, суд першої інстанції вірно дійшов до висновку, що у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» слід відмовити.
Колегія суддів вважає наведені висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію суду доказав та обґрунтував її.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195; 196; 198; 200; 205; 206; 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом 20 днів.
Повний текст судового рішення виготовлений 16.10.2014 року.
Головуючий: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян
Суддя: О.І. Шляхтицький