Постанова № 40957437, 17.10.2014, Черняхівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
17.10.2014
Номер справи
293/1315/14-а
Номер документу
40957437
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2014 року Справа №293/1315/14-а

Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого-судді: Бруховський Є.Б.,

при секретарі: Юрченко Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі про визнання неправомірними дій та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

04 серпня 2014 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому вказав, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1986року 2 категорії, що підтверджується посвідченням встановленого зразка серії НОМЕР_1 та відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років. Однак, відповідач порушуючи його права на пільгову пенсію, відмовляє у призначення пенсії на пільгових умовах.

На підставі викладеного, позивач просив визнати відмову відповідача у призначенні пенсії за віком, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, із зниженням пенсійнного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та зобов"язати відповідача нараховувати та виплачувати йому пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судове засідання позивач не з"явився, звернувся до суду із заявою про слухання справи у його відсутності, позов підтримав, з підстав, викладених в позові, просив його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, звернувся до суду із заявою про слухання справи у його відсутності, позов не визнав, з тих підстав, що позивачем надані документи на призначення пенсії, які не відповідають переліку документів, вказаних в абзаці 6 підпункту ґ) пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою управління Пенсійного фонду України 25.11.2005року №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи із наступного:

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС 1986 року та має 2 категорію, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р. серії НОМЕР_1 виданого 23 лютого 1996 року (а.с.8). Згідно даних трудової книжки ОСОБА_1 має 15 років загального трудового стажу (а.с.9, 46,47).

31 березня 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою до управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах. Однак, відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, передбаченої ст.55 ЗК «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що стверджується листом Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі від 29 липня 2014 року №2999/02 та запереченнями на позов (а.с.3, 14-17).

Відповідно до п. 2 ст. 14 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесеними до 2-ї категорії, є особи, які працювали в зоні відчуження: з моменту аварії до 01.07.1986 року - незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів.

Згідно ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Відповідно до ст. 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 2 встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.

Судом встановлено, що позивач в період роботи водієм в АТП 11854 з 1 серпня 1986 року по 31 серпня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, працював в зоні відчуження по перевезенню пального в населеному пункті Чорнобиль, даний факт підтверджується довідкою виданою AТП 11854 за №79 від 13 жовтня 1992 року (а.с. 4).

Відповідно до довідки АТП-11854 первинні документи (посвідчення про відрядження, шляхові листи, товаро-транспортні накладні, табелі обліку робочого часу), які підтверджували б перебування позивача у зоні відчуження в червня 1986 року на підприємстві не збереглися.

Отже, судом достовірно встановлено, що позивач в період з 01 серпня 1986 року по 31 серпня 1986 року року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: в зоні відчуження та отримував заробітну плату в подвійному розмірі.

За таких обставин, та наявного у позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у зв'язку з участю на роботах у зоні відчуження у період з 01 серпня 1986 року по 31 серпня 1986 року вимоги органу пенсійного фонду України про надання додаткових документів щодо зазначення конкретних днів, відпрацьованих в зоні небезпеки, є неправомірними.

Позивачем надано Управлінню ПФУ у Черняхівському районі документи, що підтверджують його участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відповідно до п.п. "ґ" п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій із застосуванням норм ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування відмови в задоволенні позову.

Враховуючи те, що позивач звернувшись до Управління Пенсійного фонду України у Черняхівському районі з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подав необхідні документи, що підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що ОСОБА_1 в період з 01 серпня 1986 року по 31 серпня 1986 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, за що отримав заробітну плату в 2-х кратному розмірі, отже він має право на призначення йому пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зважаючи на вік позивача на момент його звернення до органу Пенсійного фонду України (заява від 31.03.2014 року) - виповнилось повних 50 років, у відповідача не було підстав для відмови у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років від встановлених ст. 26 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 60 років.

Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

Від сплати судових витрат відповідач звільнений.

На підставі викладеного, керуючись нормами законодавства, наведеними в постанові, ст.ст. ст.ст. 8,9,11,17, 71, 161, 162, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, згідно ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 31 березня 2014року.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом 10-ти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: (підпис) Є.Б. Бруховський

Копія:вірно

Суддя: