Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/3898/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2014 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі судді Вачко В. І. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання вчинити певні дії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду і просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату з 1 січня 2014 року: доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на радіоактивно забрудненій території, передбачену ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 3, передбачену ст. 51 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно та підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно; зобов'язати відповідача виконати постанову негайно та подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили та стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі сплачений нею судовий збір в сумі 73,08 грн., мотивуючи тим, що вона є пенсіонером, потерпілим від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, має статус дитини війни і проживає в с. Тхорин Овруцького району Житомирської області. За період перебування на пенсії виплати, що встановлені в Законі, виплачувалися йому не в розмірах, визначених Законом, а в значно меншому розмірі, що призвело до порушення його прав.
Відповідач заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд дослідивши наявні в матеріалах справи докази вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Позивач - непрацюючий пенсіонер, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, має статус дитини війни та проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, а саме в с.Тхорин Овруцького району Житомирської області, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2.
Згідно посвідчення громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи серія НОМЕР_3, позивач віднесений до осіб 3 категорії.
Як вбачається із довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виплати позивачу здійснювались у відповідності до Постанови КМ України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови КМ України № 1381 від 28.12.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».
Постановою КМ України № 1210 від 23.11.2011 року встановлено конкретні розміри таких компенсацій, зокрема:
для підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення - 10,50 грн.
для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, що належать до категорії 3 - 113,88 грн.
Постановою № 1381 від 28.12.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» усупереч Закону України «Про соціальний захист дітей війни», встановлено конкретний розмір компенсації для підвищення до пенсії, як дитині війни - у розмірі 66,43 грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;
Згідно положень ч.3 ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закон України «Про соціальний захист дітей війни» мають пріоритет над підзаконними актами - постановами КМ України від 23.11.2011 року № 1210 та від 28.12.2011 року № 1381.
Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) обмеження не встановлені. Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року № 1622-VII, яким доповнено Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII пунктом 6-7, який в свою чергу встановлює, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік - набув чинності з 03.08.2014 року.
Таким чином, у період з 01.01.2014 року до 02.08.2014 року підлягають застосуванню норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без будь-яких обмежень.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.
Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.2005 року вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).
Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:
забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Висновки суду також підтверджуються і довідкою управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату спірних коштів позивачу останнім, а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, та додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, підлягають нарахуванню та виплаті управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, на обліку в якому і перебуває позивач.
Відповідно до ст.6 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси.
Із довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі вбачається, що у період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року спірні виплати позивачеві виплачувалися у менших розмірах, ніж визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Законом України «Про соціальний захист дітей війни», чим порушено право позивача, а тому вони підлягають перерахунку та виплаті.
У своїй постанові від 01.10.2013 року по справі №21-338а13 Верховний Суд України зазначив: «…Статтею 1 Закону N 1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 45 зазначеного Закону пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Положення статей 39 та 50 Закону N 796-XII, згідно з якими позивач має право на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, не містять обмежень щодо строку, протягом якого пенсіонер має право на їх виплату.
Ураховуючи наведене, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що зазначені вище щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому у разі виникнення підстав для перерахунку розмірів таких пенсій визначається лише дата, з якої особа має право на її перерахунок чи отримання пенсії у певному розмірі. Обмеження періоду, протягом якого суб'єкт владних повноважень має здійснювати обчислення пенсії відповідно до вимог закону, є безпідставним та суперечить вимогам статті 19 Конституції України…».
У відповідності до ст.242-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Згідно заявленої позивачем вимоги про негайне виконання постанови суду та подання звіту суд зазначає, що у відповідності до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про:
1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 73,08 грн.
У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2, 267 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задоволити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_1 з 1 січня 2014 року донарахування та виплату:
доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із розрахунку дві мінімальні заробітні плати, визначеної Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно;
додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 3, передбаченої ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із розрахунку 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно;
підвищення до пенсії як дитині війни у відповідності до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеному Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) сплачені нею судові витрати за подання позову в розмірі 73,08 грн.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: В. І. Вачко