Постанова № 40952468, 10.10.2014, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2014
Номер справи
802/2329/14-а
Номер документу
40952468
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2014 р. м. Вінниця

Справа № 802/2329/14-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,

секретаря судового засідання: Панченка Тараса Дмитровича,

представника позивача: Новокщонової О.М.,

представника третьої особи 1: ОСОБА_2,

відповідач: не з"явився,

третя особа 2: не з"явився,

третя особа 3: не з"явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Агрофірма Відродження" до Реєстраційної служби Шаргородського РУЮ Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 ( третя особа 1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ПП "Боровський " ( третя особа 2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача відділ Держземагенства у Шаргородському районі Вінницької області ( третя особа 3 ) про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора,

в с т а н о в и в :

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось приватне підприємство "Агрофірма Відродження" з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Шаргородського РУЮ Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 ( третя особа 1 ) про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора.

Позовні вимоги мотивовано тим, що, на думку позивача, дії відповідача щодо проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі від 16.05.2014 р., укладеного між ПП "Боровський" та фізичною особою ОСОБА_3, та прийняття рішення від 23.05.2014 р. за №13264880, є протиправними і така державна реєстрація прав підлягає скасуванню, оскільки право оренди вказаної земельної ділянки на момент здійснення оскаржуваної реєстрації вже було зареєстроване.

Ухвалами суду від 07.08.2014 та 29.09.2014 до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено ПП "Боровський " ( третя особа 2 ) та відділ Держземагенства у Шаргородському районі Вінницької області ( третя особа 3 ).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві, та просила адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності ( а.с. 94 ). Також, в матеріалах справи містяться письмові заперечення відповідача на адміністративний позов (а.с. 41-42).

Представник третьої особи 1 - ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Представник третьої особи 2 - ПП "Боровський" у судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Представник третьої особи 3 - відділу Держземагенства у Шаргородському районі Вінницької області у судове засідання також не з'явився, надав клопотання за вх. №20544 від 09.10.2014 року про розгляд справи за його відсутності. Разом з клопотанням, на виконання ухвали суду від 29.09.2014 р., представником третьої особи 3 наданий витяг з Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (розділ Книги 4АА 006827).

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи 1, оцінивши надані сторонами докази, встановив наступне.

Відповідно до державного акту серії ВН №140350 від 28.06.2003 р. ОСОБА_4 був власником земельної ділянки площею 1,7150 га, яка розташована на території Лозівської сільської ради Шаргородського району Вінницької області ( а.с. 104 ).

23.02.2007 р. між позивачем та ОСОБА_4 було укладено договір оренди землі (далі - Договір), за умовами якого орендодавець передає, а позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 1,7150 га, яка розташована в межах Лозівської сільської ради Шаргородського району Вінницької області, кадастровий номер - 0525384800:02:004:0044 (далі - Земельна ділянка).

Договір набирає чинності після його підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 43 Договору). Строк дії Договору становить 20 (двадцять) років.

На виконання умов Договору, земельна ділянка була передана орендодавцем позивачу 20 квітня 2007 року, що підтверджується актом передачі та прийому земельної ділянки (надалі - Акт).

Як вбачається з витягу з Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (розділ Книги 4АА 006827), вищезазначений договір оренди був зареєстрований у відділі Держземагенства у Шаргородському районі Вінницької області 20.04.2007 р. за № 04:07:848:00029 ( а.с.96 - 97).

Як вбачається з свідоцтва про право на спадщину за законом від 02.04.2014 р за №1-491 ОСОБА_3 отримав у спадщину від ОСОБА_4 земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 1,7150 га, яка розташована на території Лозівської сільської ради Шаргородського району Вінницької області ( а.с. 103 ).

Згідно пункту 40 Договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.

Таким чином, договір оренди землі, укладений між позивачем та ОСОБА_4 від 23.02.2007 р., достроково розірваний не був та на сьогоднішній день є чинним.

Разом з тим, судом встановлено, що в травні 2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Шаргородського районного управління юстиції Вінницької області Заколоцькою Вікторією Дживанівною було прийняте рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 13264880 від 23.05.2014 р, відповідно до якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень було внесено право оренди земельної ділянки кадастровий номер 0525384800:02:004:0044. Підставою виникнення речового права зазначено договір оренди землі від 16.05.2014 р., укладений між ПП "Боровський" та ОСОБА_3 ( а.с. 115 - 117 ).

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог та надаючи правову оцінку рішенню відповідача про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 13264880 від 23.05.2014 р., суд виходить з наступного.

Правовідносини, пов'язані з набуттям права оренди на земельні ділянки, укладенням договорів оренди землі та їх реєстрацією на час вчинення відповідачем оскаржуваних дій регулювалися Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", Законом України "Про Державний земельний кадастр", Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №703 від 22.06.2011 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Особливості внесення та виключення до/з Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі було врегульовано Порядком ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 №1021 (надалі - Порядок), який діяв до 01.01.2013 року.

Так, пунктом 10 Порядку передбачалось, що записи розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, яким є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі.

Статтею 28-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що орган, який здійснює ведення Державного земельного кадастру, надає органу державної реєстрації прав інформацію про: державну реєстрацію земельної ділянки (дату державної реєстрації, орган, що здійснив таку реєстрацію); кадастровий номер, площу, місце розташування земельної ділянки; кадастровий план зареєстрованої земельної ділянки в електронній (цифровій) формі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2012 р. №118 «Про інформаційну взаємодію органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та органу державної реєстрації прав» затверджено Порядок надання інформації про зареєстровані земельні ділянки органу державної реєстрації прав та про зареєстровані речові права на земельні ділянки органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру.

Згідно з ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Частиною 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Статтею 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Як роз'яснила Державна реєстраційна служба України у своєму листі № 2951/05-15-13 від 06.08.2013 р "Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами", з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 р, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

Разом з тим, в порушення вимог чинного законодавства відповідач при проведенні державної реєстрації речового права за договором оренди землі від 16.05.2014 р, укладеного між ПП "Боровський" та ОСОБА_3, не перевірив належним чином, чи вже зареєстроване право оренди на дану земельну ділянку, внаслідок чого неправомірно здійснив повторну реєстрацію права оренди щодо однієї і тієї самої земельної ділянки, що є неприпустимим.

При цьому суд наголошує на тому, що реєстрація договорів оренди землі з новим орендарем можлива лише після реєстрації угод про розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що реєстрацію права оренди земельної ділянки за ПП "Боровський", на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного між ПП "Боровський" та ОСОБА_3 16 травня 2014 року, відповідачем проведено з істотним порушенням вимог діючого законодавства, чим порушено законні права та інтереси позивача, як орендаря спірної землі.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено).

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін та третіх осіб, оцінивши досліджені в ході судового розгляду справи докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Шаргородського районного управління юстиції Вінницької області області від 23.05.2014 року за №13264880 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, що розташована на території Лозівської сільської ради Шаргородського району Вінницької області (кадастровий номер 0525384800:02:004:0044), за приватним підприємством "Боровський", на підставі договору оренди від 16 травня 2014 року, укладеного між фізичною особою ОСОБА_3 та ПП "Боровський".

Враховуючи викладене адміністративний позов приватного підприємства "Агрофірма Відродження" належить задовольнити у повному обсязі.

Питання про розподіл судових витрат у справі вирішується судом відповідно до вимог частини 1 статті 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 23.05.2014 року за №13264880, прийняте державним реєстратором Реєстраційної служби Шаргородського районного управління юстиції Вінницької області, про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 0525384800:02:004:0044 за приватним підприємством "Боровський".

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Агрофірма Відродження" ( код ЄДРПОУ 3686560 ) судовий збір в сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 коп.).

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна