Ухвала суду № 40951091, 02.10.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2014
Номер справи
826/2969/14
Номер документу
40951091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/2969/14 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.

У Х В А Л А

Іменем України

02 жовтня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,

суддів: Мамчура Я.С.,

Шостака О.О.,

при секретарі: Бабенку Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційні скарги Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСО-АВТОТЕХНІКС» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та стягнення надмірно сплачених митних платежів,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕСО-АВТОТЕХНІКС» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві та просило визнати протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці щодо нерозгляду заяви від 24.12.2013 №109 та стягнути з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві суму надмірно сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями Київської міжрегіональної митниці від 15.05.2013 №100270000/2013/700316/2, від 17.05.2013 №100270000/2013/700334/2, від 22.05.2013 №100270000/2013/700359/2, від 22.05.2013 №100270000/2013/700358/2, від 28.05.2013 №100270000/2013/700380/2, від 05.06.2013 №100270000/2013/700014/2 в розмірі 54 221,78 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 квітня 2014 року позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги Київська міжрегіональна митниця Міндоходів посилається на те, що рішення про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів виконуються виключно органами Державної казначейської служби України.

В свою чергу, Державна казначейська служба України у м. Києві посилається на те, що контролюючим органом стосовно стягнення митних платежів є митні органи, а тому в даному випадку Казначейство не несе відповідальності за зобов'язаннями та жодних порушень прав та законних інтересів позивача не допускало.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, Київською міжрегіональною митницею винесено рішення про коригування митної вартості товарів від 15.05.2013 №100270000/2013/700316/2, від 17.05.2013 №100270000/2013/700334/2, від 22.05.2013 №100270000/2013/700359/2, від 22.05.2013 №100270000/2013/700358/2, від 28.05.2013 №100270000/2013/700380/2, від 05.06.2013 №100270000/2013/700014/2, згідно з якими заявлену позивачем митну вартість товарів у митних деклараціях, визначену ним за основним методом (першим методом), скориговано у сторону збільшення за резервним методом (шостим методом) на загальну суму 54 221,78 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.09.2013 по справі №826/13061/13-а адміністративний позов ТОВ «ЕСО-АВТОТЕХНІКС» було задоволено в повному обсязі, скасовано вказані рішення Київської регіональної митниці про коригування митної вартості товарів повністю.

Зазначене рішення суду першої інстанції набрало законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, внаслідок чого позивачем подано до Київської міжрегіональної митниці заяву від 24.12.2013 за № 109 про повернення з бюджету помилково та/або надмірно сплачених коштів у розмірі 54 221,78 грн.

За результатами розгляду вказаної заяви Київська міжрегіональна митниця листом від 08.01.2014 № 81/1/26-70-52-02 повідомила ТОВ «ЕСО-АВТОТЕХНІКС» про відсутність правових підстав для повернення коштів з Держбюджету України, оскільки у судовому рішенні не відображено, що ці кошти є надмірно сплаченими при здійсненні митного оформлення, а позовних вимог щодо повернення з Державного бюджету спірних грошових коштів та щодо визнання їх надмірно сплаченими при здійсненому митному оформленні ТОВ «ЕСО-АВТОТЕХНІКС» не заявлялось.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що підставою для відмови митним органом заявнику у поверненні надмірно сплаченого податку може бути або невідповідність поданих документів вимогам закону, або відсутність переплати. Тобто, підстави для відмови у задоволенні заяви позивача про повернення в даному випадку відсутні, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви позивача про повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість та вчинення дій щодо його повернення. Також, суд зазначив про необхідність повернення суми надміру сплаченого податку, оскільки невжиття таких заходів є фактичним усуненням суду від вирішення спору по суті.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, апеляційний суд виходить з такого.

Відповідно до частин 1 та 3 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Повернення надмірно сплачених податків здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Держмитслужби №618 від 20.07.2007р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007р. за № 1097/14364 (далі - Порядок № 618), згідно п.1 розділу ІІІ якого платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Положеннями п.п.2-4,6 розділу ІІІ вищезазначеного Порядку № 618 визначений наступний порядок розгляду заяви платника: заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати. Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (пакет документів на повернення коштів). Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Приписами пункту 7 розділу III вказаного Порядку № 618 встановлено, що висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь (пункт 11 розділу III Порядку № 618).

Отже, як вбачається з наведених вище положень Порядку № 618, підставою для відмови митним органом заявнику - платнику податків у повернені надмірно сплаченого митного платежу може бути або невідповідність поданих документів вимогам цього порядку, або відсутність переплати. Зазначені підстави для відмови є вичерпними.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «ЕСО-АВТОТЕХНІКС» звернулось до Київської міжрегіональної митниці із заявою від 24.12.2013 № 109 щодо повернення з бюджету помилково та/або надмірно сплачених коштів, у якій просило митний орган перерахувати кошти у сумі 54 221,78 грн. на рахунок митного органу як передоплату ТОВ «ЕСО-АВТОТЕХНІКС» для здійснення подальших розрахунків з оплати митного оформлення вантажів.

Водночас, митний орган у встановлений строк висновок про повернення надмірно сплаченого мита, як це передбачено Порядком № 618, не підписав та не направив його до відповідного органу казначейської служби.

Ураховуючи той факт, що протиправність рішень митного органу про збільшення митної вартості товару встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку митний орган протиправно, без законних підстав, не виконав покладений на нього обов'язок щодо належного розгляду заяви платника про повернення з бюджету помилково та/або надмірно сплачених коштів та не вжив необхідних дій, передбачених Порядком № 618.

В свою чергу, позивач повною мірою дотримався процедури, визначеної положеннями Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 № 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за № 1097/14364.

Відповідно до пунктів 2.1 та 2.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006 № 25/44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.01.2006р. за №64/11938, для обліку коштів у національній валюті, що надходять до митних органів для забезпечення виконання платниками обов'язків щодо сплати митних та інших платежів, а також виконання завдань, покладених на митну службу України, в органах Державного казначейства України застосовуються рахунки відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000р. №119, за балансовим рахунком 3734 «Депозитні рахунки органів стягнення» (далі - депозитний рахунок 3734), призначення якого - «облік руху митних та інших платежів, які сплачуються до/або під час митного оформлення на рахунки органів стягнення».

Кошти, що обліковуються за депозитним рахунком 3734, не належать митним органам. Для зарахування коштів, що вносяться платниками та громадянами до/або під час митного оформлення товарів, на балансі Головного управління Державного казначейства України у місті Києві відкриваються депозитні рахунки 3734 на ім'я митних органів.

Відповідно до пункту 3.1 вказаного Порядку сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в ГУДК України у місті Києві.

Кошти, що надійшли на депозитні рахунки 3734 митних органів згідно з цим Порядком, перераховуються митними органами виключно для здійснення таких операцій, зокрема, повернення платникам помилково та/або надміру сплачених коштів. Розпорядження коштами, що обліковуються на депозитних рахунках 3734 митних органів згідно з цим Порядком, здійснюється виключно на підставі платіжних доручень, що оформлені митними органами в установленому порядку (пункт 3.3 Положення).

Повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, здійснюється відповідно до Порядку № 618.

Однак, цей порядок передбачає механізм добровільного повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.

Таким чином, оскільки рахунок 3734 в ГУДК України у місті Києві має режим депозитного, а кошти, які на нього зараховуються та обліковуються, не належать митним органам, примусове виконання рішення суду про повернення платнику податків надміру сплачених коштів не може ставитись в залежність від волі органу доходів і зборів (митного органу).

Відповідно до пункту 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого 03.08.2011 №845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.201 № 45) безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

З метою дотримання і захисту прав та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу доходів і зборів, враховуючи відсутність спору про суму надмірно сплаченого мита та протиправну бездіяльність митного органу з неподання висновку про повернення суми надміру сплаченого податку, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність стягнення з Державного бюджету на користь позивача суму надміру сплачених коштів.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 04.02.2014р. у справі № К/800/62139/13.

Таким чином, доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують.

Допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, суд повно і правильно встановив фактичні обставини справи, правильно визначив правовідносини, що склалися між сторонами, і дав їм належну правову оцінку, - з огляду на що підстави до скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст.160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційні скарги Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 квітня 2014, - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлено 07 жовтня 2014 року.

.

Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.

Судді: Мамчур Я.С

Шостак О.О.