ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 вересня 2014 року № 826/12230/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві
до
Комунального підприємства "Київський метрополітен"
про
стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків
встановив:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Комунального підприємства "Київський метрополітен", в якому просило стягнути з Комунального підприємства "Київський метрополітен" на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 726081,85 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками проведеної позивачем планової перевірки структурного підрозділу Комунального підприємства "Київський метрополітен" - "Електромеханічна служба" щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за період з 10 червня 2009 року по 15 липня 2014 року, зокрема, щодо правильності віднесення структурного підрозділу відповідача до класу професійного ризику виробництва, якому відповідає його основний вид діяльності, було виявлено невідповідність виду економічної діяльності, що заявлений структурним підрозділом відповідача як основний, до того виду економічної діяльності, що має найвищу питому вагу в обсязі реалізованої продукції. Тобто, структурний підрозділ відповідача протягом періоду, за який проводилась перевірка, сплачував внески до Фонду за страховим тарифом, що не відповідає його основному виду економічної діяльності, а відтак і дійсному класу професійного ризику виробництва, внаслідок чого виникла заборгованість структурного підрозділу перед Фондом у розмірі 726081,85 грн. За результатами проведеної перевірки складено Акт №16.652 від 15 липня 2014 року, згідно якого відповідач мав перерахувати борг на розрахунковий рахунок позивача до 25 липня 2014 року. Оскільки борг не сплачено відповідачем, позивач звернувся до суду із даним позовом.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов та просив його задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав. Обгрунтовуючи заперечення проти позову, вказував на ту обставину, що структурний підрозділ "Електромеханічна служба" Комунального підприємства "Київський метрополітен" не є самостійною обліковою одиницею, не перебуває на самостійному балансі і обліковується за основним видом економічної діяльності відповідача. Основний вид діяльності відповідача згідно довідок ЄДРПОУ №4539 від 19 червня 2007 року та №280957 від 31 серпня 2010 року визначено за КВЕД 60.21.2 (діяльність регуляторного електротранспорту, включаючи діяльність фунікулерів та підвісних канатних доріг). Згідно довідок ЄДРПОУ №576 від 19 січня 2005 року та №4489 від 18 червня 2007 року аналогічний вид діяльності за КВЕД встановлено і структурному підрозділу відповідача - "Електромеханічна служба". Відповідно до п.п. 4.1 п. 4 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 12 липня 2007 року №36 (яка діяла в спірний період), сума страхового внеску розраховується відповідно до страхового тарифу, установленого законом, залежно від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено страхувальника. Згідно з п. 12 Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2000 року №1423 Фонд відносить підприємства до галузей економіки за видами їх основної діяльності. За повідомленням позивача №4.99 від 13 січня 2009 року структурний підрозділ віднесено до 2-го класу професійного ризику виробництва за КВЕД 60.21.4. Відповідно до статті 1 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" для 2-го класу професійного ризику виробництва встановлено страховий тариф (у відсотках до фактичних витрат на оплату праці найманих працівників) - 0,57. Виходячи з вказаного тарифу структурним підрозділом сплачувались страхові внески. Однак, позивач безпідставно в Акті перевірки від 15 липня 2014 року №16.652 зазначив клас ризику 52 та страховий тариф 2,320%. При цьому, позивач вказував, що код КВЕД 31.20.2, клас ризику 52 та страховий тариф 2,320% визначив за даними річного звіту ф. №1- підприємство, не обгрунтовуючи такі висновки та не зважаючи на те, що КВЕД зазначено в довідці з ЄДРПОУ, а клас ризику та страховий тариф визначаються відповідно до законодавства з урахуванням КВЕД. Крім того, річний звіт ф.№1-підприємство про основні показники діяльності підприємства не містить в собі інформації для визначення основного виду діяльності страхувальника, а лише відображає рух коштів протягом звітного року. На думку відповідача, перевірка позивачем здійснена формально, без вивчення та врахування всіх документів, а тому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, суд за їх згодою, продовжив розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у матеріалах справи докази, доводи та заперечення сторін, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 7 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом шостим пункту 7 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві у своїй діяльності керується Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 47 Закону (у редакції, що діяла до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"), органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві мають право проводити в порядку, визначеному законодавством України, планові та позапланові виїзні перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності щодо сплати та цільового використання ними збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків.
Так, Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві було проведено перевірку правильності нарахування (до 01.01.2011 р.), повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України структурного підрозділу "Електромеханічна служба" комунального підприємства "Київський метрополітен", про що складено Акт від 15 липня 2014 року №16.652.
В Акті перевірки від 15 липня 2014 року №16.652 в розділі даних про страхувальника позивачем зазначено: код КВЕД 45.34.2, клас ризику 52 та страховий тариф 2,32%, та зроблено висновок щодо невідповідності основного виду діяльності, заявленого підприємством, первинним документам, що були надані для перевірки, в зв'язку з чим відповідачу слід перерахувати внесків та пені у розмірі 726081,85 грн. В якості Додатка 1 до акта перевірки від 15 липня 2014 року позивачем надано "Визначення основного виду діяльності страхувальника для встановлення страхового тарифу", в якому зазначено, що за даними документів, наданих для реєстрації (перереєстрації) в 2009 та 2010 роках код КВЕД вказано 60.21.4, клас ризику 2, страховий тариф 0,570; в той час як за даними річного звіту ф.№1-підприємство: код КВЕД 31.20.2, клас ризику 52 та страховий тариф 2,320.
Відповідач заперечував проти наведених вище даних, вважав помилковою думку позивача, і на спростування доводів позивача надав копії звітів річних ф.№1-підприємство та інші установчі документи.
Частиною третьою статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (в редакції, що діяла в перевіряємий період), взяття на облік Фондом соціального страхування від нещасних випадків юридичних та фізичних осіб-підприємців здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами виконавчої дирекції Фонду, а фізичних осіб, які не мають статусу підприємців та використовують найману працю, - в день отримання від них відповідної заяви.
Відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 12 липня 2007 року №36 (яка діяла в спірний період), платниками страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України є: юридичні особи незалежно від форм власності і господарювання, виду діяльності та галузевої належності, а також їх відокремлені підрозділи (філії, інші підрозділи юридичної особи, що перебувають поза її місцезнаходженням та виробляють продукцію, виконують роботи або операції, надають послуги від імені юридичної особи, або представництва, що здійснюють представництво і захист інтересів юридичної особи) за умови, що розрахунки з оплати праці цих відокремлених підрозділів проводяться нецентралізовано.
Згідно з підпунктом 3.7. пункту 3 Інструкції узяття на облік відокремлених підрозділів (філій) юридичних осіб здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням цього підрозділу на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру про відокремлені підрозділи (філії). Відокремлені підрозділи (філії) набувають статусу платників страхових внесків у разі наявності в них окремого балансу і самостійного ведення розрахунків із застрахованими особами.
Структурний підрозділ "Електромеханічна служба" комунального підприємства "Київський метрополітен" діє на підставі Положення про структурний підрозділ "Електромеханічна служба" комунального підприємства "Київський метрополітен", затвердженого наказом №367-Н КП "Київський метрополітен" від 13 серпня 2007 року.
Відповідно до підпункту 1.1 Положення Електромеханічна служба (надалі - Служба) є структурним підрозділом комунального підприємства "Київський метрополітен" і не є юридичною особою.
Служба забезпечує виконання покладених на неї завдань та функцій з метою безперебійних перевезень пасажирів, виконання графіку руху поїздів відповідно до Правил технічної експлуатації метрополітену, інструкцій та інших нормативних актів (п. 1.2 Положення).
Служба здійснює виробничо-фінансову діяльність відповідно до затверджених Метрополітеном планів, знаходиться на внутрішньо-господарському розрахунку, має окремий баланс, що входить в зведений баланс метрополітену. Розрахунки за роботу (послуги), що виконуються Службою для інших підрозділів метрополітену проводяться по авізо (п. 1.5 Положення).
Як вбачається із Довідки №576 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) структурний підрозділ "Електромеханічна служба" комунального підприємства "Київський метрополітен", код ЄДРПОУ 05415355 без права юридичної особи; вид діяльності за КВЕД 60.21.4 діяльність метрополітенів.
Аналогічний вид діяльності за КВЕД вказаний в заяві про реєстрацію (перереєстрацію) Електромеханічної служби Київського метрополітену, адресованої Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 22 лютого 2002 року.
Згідно Довідки №4489 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) структурний підрозділ "Електромеханічна служба" комунального підприємства "Київський метрополітен", код ЄДРПОУ 05415355, вид діяльності за КВЕД 60.21.2 діяльність регулярного електротранспорту, включаючи діяльність фунікулерів та підвісних канатних доріг.
Юридична особа - Комунальне підприємство "Київський метрополітен", відповідно до Довідок №4539 та АА№280957 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) має вид діяльності за КВЕД: 60.21.2 - діяльність регулярного електротранспорту, включаючи діяльність фунікулерів та підвісних канатних доріг.
Відповідно до п. 12 Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2000 року №1423, Фонд відносить підприємства до галузей економіки за видами їх основної діяльності.
Якщо страхувальник провадить свою діяльність у кількох галузях економіки, підприємство відноситься до тієї з них, яка має найвищу питому вагу в обсязі реалізованої продукції.
Згідно з п. 13 Порядку структурні підрозділи підприємства, що виконують внутрішні перевезення, провадять постачальницько-збутову діяльність, пункти зв'язку, машинолічильні станції, бази, склади, які не перебувають на самостійному балансі і не є у зв'язку з цим самостійними обліковими одиницями, підлягають обліку за основною діяльністю цього підприємства.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" страхові тарифи, диференційовані по галузях економіки (видах економічної діяльності) залежно від класу професійного ризику виробництва, встановлюються законом.
За наявним у матеріалах справи повідомленням Управління №4.99 від 13 січня 2009 року структурний підрозділ відповідача віднесено до 2-го класу професійного ризику виробництва за КВЕД 60.21.4.
Статтею 1 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" встановлено, що для 2-го класу професійного ризику виробництва встановлено страховий тариф (у відсотках до фактичних витрат на оплату праці найманих працівників) - 0,57.
Вказаний тариф зазначений і в повідомленні Управління №4.99 від 13 січня 2009 року.
Донараховуючи відповідачу суми страхових внесків та пені в Акті перевірки від 15 липня 2014 року, позивач визначав вид діяльності структурного підрозділу відповідача за КВЕД 31.20.2, клас ризику - 52 та страховий тариф 2,32, посилаючись при цьому на дані річного звіту відповідача ф.№1-підприємство за перевіряємий період.
Однак, твердження позивача спростовуються вказаними річними звітами відповідача ф.№1-підприємство за 2009 та 2010 роки, наданими представником відповідача, та іншими первинними документами.
Оскільки структурним підрозділом за період 2009 - 2010 роки страхові внески сплачувались відповідно до страхового тарифу 0,57, що не заперечується позивачем, суд вважає висновки Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві, викладені в Акті перевірки №16.652 від 15 липня 2014 року, згідно яких відповідач мав перерахувати борг у розмірі 726081,85 грн., розрахований за показниками КВЕД 31.20.2, класом ризику - 52 та страховим тарифом 2,32, - суд вважає необгрунтованими, безпідставними, а відтак позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судові витрати відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України - відсутні.
Керуючись статтями 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
постановив:
Позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві до Комунального підприємства "Київський метрополітен" про стягнення заборгованості із сплати страхових внесків у розмірі 726081,85 грн. - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І.Шейко