Рішення № 40948365, 15.10.2014, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
15.10.2014
Номер справи
927/1425/14
Номер документу
40948365
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

=====

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 жовтня 2014 року справа №927/1425/14

за позовом: прокурора Козелецького району Чернігівської області,

вул. Пролетарська, 1, смт. Козелець, Чернігівська область, 17000,

в інтересах держави в особі

позивача: Головного управління Держземагенства у Чернігівській області,

пр. Миру, 14, м. Чернігів, 14000,

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю „Сираївське",

вул. Київська, 50, с. Сираї, Козелецький район, Чернігівська область,

17081,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:

Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області,

вул. Коцюбинського, 41, м. Чернігів, 14000,

про відшкодування 35083,79 грн. шкоди.

Суддя Блохіна Ж.В.,

Представники сторін:

від позивача: не з'явився,

від відповідача: не з'явився,

від третьої особи: Соловей О.В., довіреність №01-661 від 15.08.2012 року,

за участю: Шпак М.В. - старшого прокурора відділу прокуратури міста Чернігова, посвідчення №018694 від 22.07.2013 року.

В судовому засіданні 15.10.2014р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурором Козелецького району Чернігівської області в інтересах держави в особі позивача: Головного управління Держземагенства у Чернігівській області подано позов до товариства з обмеженою відповідальністю „Сираївське", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області про стягнення 35083,79 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок.

Представник позивача в судове засідання не з'явився. Позивач надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.

В судове засідання 15.10.2014 року представник відповідача повторно не з'явився. Відповідач заяв, клопотань та відзиву на позов не надіслав; про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Відповідач не скористався своїми правами, передбаченими ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, правом на приймання участі у господарських засіданнях, на подання відзиву на позов, заяв, клопотань, на подачу доказів та іншими правами.

Оскільки явка представників сторін не визнавалась обов'язковою, суд вважає за можливе, на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, розглянути справу у відсутність представників позивача та відповідача, за наявними в справі матеріалами.

Присутній в судовому засіданні прокурор підтримує позовні вимоги і просить їх задовольнити.

Представник третьої особи виклав пояснення по справі, в яких зазначив, що він підтримує позовні вимоги і просить їх задовольнити.

Розглянувши подані матеріали, вислухавши пояснення учасників процесу, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

02.10.2012 року заступником начальника Управління - начальником відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області Зязя О.М. проведено обстеження земельних ділянок, які знаходяться на території Сираївської сільської ради Козелецького району за межами населеного пункту, за результатами якого складено акт. Обстеження земельної ділянки проведено у зв'язку із самовільним зайняттям земельної ділянки.

Як вбачається з даного акту, площа, на якій вчинено правопорушення чи яку необхідно обстежити перед видачею дозволу чи після проведення рекультивації порушених земель, становить 47,5 га. Форма власності - державна. Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. Цільове призначення - землі запасу Сираївської сільської ради. На момент обстеження земельної ділянки правовстановлюючі документи відсутні.

В результаті обстеження встановлено, що ТОВ „Сираївське" в особі директора Старикова Олега Юрійовича на території Сираївської сільської ради Козелецького району використовує для вирощування сільськогосподарських культур (засіяно озимою пшеницею) землі сільськогосподарського призначення державної власності (землі запасу Сираївської сільської ради) загальною площею 47,5 га, (згідно проекту роздержавлення земель КСП ім. Комінтерну Козелецького району), які розташовані з лівої сторони автодороги Чернігів-Київ у напрямку міста Києва, без оформлення правовстановлюючих документів на землю, визначених ст. 126 Земельного кодексу України. Згідно ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку для встановлення її меж у натурі (на місцевості) до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації є самовільним зайняттям земельної ділянки. Враховуючи вищенаведене, ТОВ „Сираївське" в особі директора Старикова О.Ю. на території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області самовільно зайнято землі сільськогосподарського призначення державної власності (землі запасу Сираївської сільської ради) загальною площею 47,5 га, які розташовані з лівої сторони автодороги Чернігів-Київ у напрямку міста Києва та використовуються для вирощування сільськогосподарських культур (засіяно озимою пшеницею), що є порушенням вимог статті 125 Земельного кодексу України.

Копію акта в одному примірнику отримав директор ТОВ „Сираївське" Стариков О.Ю. 12.10.2012 року, що підтверджується підписом останнього на зворотному боці даного акту.

12.10.2012 року заступником начальника Управління - начальником відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства у Чернігівській області Зязя О.М. за участю директора ТОВ „Сираївське" Старикова О.Ю. проведено планову перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства ТОВ „Сираївське" при використанні земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, про що складено акт перевірки (уніфікована форма акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства).

На час проведення перевірки на місцевості встановлено, що ТОВ „Сираївське" в особі директора Старикова Олега Юрійовича на території Сираївської сільської ради Козелецького району використовує для вирощування сільськогосподарських культур (засіяно озимою пшеницею) землі сільськогосподарського призначення державної власності (землі запасу Сираївської сільської ради) загальною площею 47,5 га, (згідно проекту роздержавлення земель КСП ім. Комінтерну Козелецького району), які розташовані з лівої сторони автодороги Чернігів-Київ у напрямку міста Києва, без оформлення правовстановлюючих документів на землю, визначених ст. 126 Земельного кодексу України. Згідно ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку для встановлення її меж у натурі (на місцевості) до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації є самовільним зайняттям земельної ділянки. Враховуючи вищенаведене ТОВ „Сираївське" в особі директора Старикова О.Ю. на території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області самовільно зайнято землі сільськогосподарського призначення державної власності (землі запасу Сираївської сільської ради) загальною площею 47,5 га, які розташовані з лівої сторони автодороги Чернігів-Київ у напрямку міста Києва та використовуються для вирощування сільськогосподарських культур (засіяно озимою пшеницею), що є порушенням вимог статті 125 Земельного кодексу України.

Примірник акту отримав директор ТОВ „Сираївське" Стариков О.Ю., про що свідчить його підпис. Акт отримано без зауважень та заперечень.

До акту обстеження земельної ділянки та акту перевірки складено план-схему земельних ділянок, самовільно зайнятих відповідачем.

Управлінням контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області видано директору ТОВ „Сираївське" Старикову О.Ю. припис №001161 від 12.10.2012 року, яким приписано у 30-ти денний термін з дня отримання припису усунути виявлене порушення земельного законодавства при використанні земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу сільської ради), на території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області.

Припис одержав директор ТОВ „Сираївське" Стариков О.Ю. 12.10.2012 року, про що свідчить запис на зворотному боці даного припису.

Заступником начальника Управління - начальником відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства у Чернігівській області Зязя О.М. складено відносно Старикова О.Ю. - директора ТОВ „Сираївське" протокол про адміністративне правопорушення №000769 від 12.10.2012 року.

Другий примірник протоколу отримав Стариков О.Ю., про що свідчить його підпис.

Заступником начальника Управління - начальником відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства у Чернігівській області Зязя О.М. винесено постанову про накладено адміністративного стягнення №80 від 12.10.2012 року, згідно якої Старикова О.Ю. визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на порушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн.

Копію даної постанови отримав особисто Стариков О.Ю. 12.10.2012 року, про що свідчить запис на зворотному боці постанови.

Заступником начальника Управління - начальником відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства у Чернігівській області Зязя О.М. згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007р., здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу) загальною площею 47,5 га, розташованих на території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області за межами населеного пункту, яка становить 35083,79 грн.

Даний розрахунок відправлено поштою 18.10.2012 року, про що вчинено відповідний напис.

13 грудня 2012 року Броварським міськрайонним судом Київської області винесено постанову у справі за позовом Старикова Олега Юрійовича до заступника начальника Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області - начальника відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області Зязя О.М. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження по справі, якою в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення 35083,79 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

В статті 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

В статті 14 Конституції України зазначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ч. 2 даної статті право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19 червня 2003 року N963-IV, в редакції, чинній на момент проведення перевірки, державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до ст. 9 вищевказаного Закону державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.

Згідно п.4.1. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року № 312, який втратив чинність на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства N 132 від 25.02.2013 (далі - Порядок), державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків.

Відповідно до 5.1. Порядку при проведенні всіх видів перевірок державний інспектор складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Згідно п. 5.6. Порядку в акті наводиться план-схема місця розташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На плані-схемі вказується загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення (забруднення, самовільне зайняття тощо).

Відповідно до п. 6.2. Порядку з метою усунення наслідків виявленого порушення державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис про їх усунення. Термін усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30-денного строку.

Як вбачається з належних і допустимих доказів, які містяться в матеріалах справи, перевірка дотримання вимог земельного законодавства ТОВ „Сираївське" при використанні земельних ділянок на території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області проведена у відповідності до норм Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" та Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України „Про оренду землі".

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою; право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про те, що матеріалами справи підтверджується факт незаконного використання відповідачем земельних ділянок.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно п.„б" ч.1 ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за таке порушення як самовільне зайняття земельних ділянок.

Відповідно ч.ч.1,2, п.„б", п.п.„б, ґ " ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відшкодування заподіяних збитків.

Згідно ст.157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 3.8 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17 травня 2011 року „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" при розгляді справ даної категорії: „Суди мають враховувати обставини вчинення господарюючими суб'єктами дій щодо оформлення відповідного землекористування та факти своєчасного виявлення контролюючими органами користування земельними ділянками без оформлення правовстановлюючих документів, а також вчинення дій щодо спонукання суб'єкта оформити право землекористування.

25.07.2007 року постановою Кабінету Міністрів України №963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 N 110 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 N 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав".

Матеріалами справи підтверджується факт вчинення відповідачем правопорушення у вигляді самовільного зайняття земельних ділянок без правовстановлюючих документів, а саме: актом обстеження земельної ділянки б/н від 02.10.2012р., актом перевірки (уніфікована форма акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства) від 12.10.2012р., приписом з вимогами усунення порушень земельного законодавства №001161 від 12.10.2012р., протоколом про адміністративне правопорушення №000769 від 12.10.2012р., постановою про накладення адміністративного стягнення №80 від 12.10.2012 року.

Матеріалами даної справи підтверджується порушення відповідачем прав позивача, тому порушене право підлягає захисту.

На підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 N963, контролюючим органом здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття ТОВ „Сираївське" земельних ділянок на території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області.

Згідно розрахунку розмір шкоди становить 35083,79 грн., який відповідач зобов'язаний відшкодувати позивачу на підставі ст. 211 Земельного кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Отже позивачем правомірно нараховано та пред'явлено до стягнення 35083,79 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок.

Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход державного бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Відтак, судовий збір підлягає стягненню з відповідача в доход державного бюджету.

Керуючись ст. ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Сираївське" (вул. Київська, 50, с. Сираї, Козелецький район, Чернігівська область, р/р 26005802370043 АТ „ОТП Банк", МФО 300528, ідентифікаційний код 37652102) до державного бюджету (отримувач УК у Козелецькому районі/Козелецький район/24062200, р/р 31114168700163 банк ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, ЄДРПОУ 38020568) 35083,79 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Сираївське" (вул. Київська, 50, с. Сираї, Козелецький район, Чернігівська область, р/р 26005802370043 АТ „ОТП Банк", МФО 300528, ідентифікаційний код 37652102) до державного бюджету (р/р 31217206783002, отримувач - УДКСУ у м. Чернігові Державний бюджет, МФО 853592, ідентифікаційний код 38054398, Банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, призначення платежу: „Судовий збір, код 03500068 пункт 2.1", код бюджетної класифікації 22030001) 1827,00 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 20.10.2014 року.

Суддя Ж.В. Блохіна

.