Справа № 727/2829/14-а
Провадження № 2-а/727/70/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2014 року. Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі :
головуючого-судді Богдана С.І.
при секретарі Руснак І.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці в частині відмови в перерахунку неправильно обчисленого розміру пенсії,
В С Т А Н О В И В :
В квітні 2014 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці в частині відмови в перерахунку неправильно обчисленого розміру пенсії.
В позові зазначила, що вона була звільнена з посади заступника начальника управління - начальника відділу обліку надходжень платежів Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м. Чернівці за наказом ГУПФУ в Чернівецькій області № 294-О від 22.12.2010 року згідно ст. 40 п.2 КЗпП України у зв'язку із виявленою невідповідністю займаній посаді внаслідок стану здоров»я та виходом на пенсію.
Її загальний трудовий стаж становить 37 років 1 місяць та 22 дні, в тому числі стаж роботи на державній роботі 26 років 6 місяців 20 днів.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Чернівці їй призначена пенсія державного службовця, обчислення якої здійснювалося на підставі довідок, затверджених постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року за № 19-11 від 26.03.2010 року № 57 про складові заробітної плати ( посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років ) , від 02.02.2010 року № 15 ( надбавка та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією ) наданих управлінням Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м. Чернівці.
Надані довідки не містили інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових проблем та індексації грошових доходів. При призначенні пенсії з 24.12.2010 року до складових заробітної плати не включені суми матеріальних допомог та суми індексації грошових доходів, що спричинило зменшення розміру її пенсії.
11.11.2013 року вона звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці про надання їй довідки для призначення пенсії за формою, затвердженою постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року № 15-1 в якій до заробітної плати будуть включені суми матеріальної допомоги та інших виплат. 21.11.2013 року їй була видана довідка про заробітну плату № 2297/04 від 21.11.2013 року, яка складалася із надбавок премій та інших виплат ( матеріальні допомоги ), а індексацію не було враховано.
22.11.2013 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці у відділ по роботі із зверненнями громадян з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії від 24.10.2010 року в зв'язку із зміною форми довідки про складові заробітної плати.
27.11.2013 року вона отримала відповідь із управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці № 23368/02 про те, що їй відмовлено в перерахунку пенсії.
Така відмова є неправомірною і такою, що порушує її конституційні права, а саме право на пенсійне забезпечення в розмірі, що відповідає її заробітній платі.
Відповідно до ст. 37 Закону України « Про державну службу » від 16.12.1993 року № 3723 зі змінами та доповненнями, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.2 ст. 33 Закону України « Про державну службу », заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років, надбавок та інших виплат. Відповідно до ч.7 цієї статті, державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення праці і виконання особливо важливих завдань, надаватися матеріальна допомога на виконання соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 41 Закону України « Про загальнообов'язкове пенсійне страхування » від 09.07.2003 року визначено, що виплати ( доходи ), які враховуються в заробітну плату
( дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу ( заробітної плати ) враховуються суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом на які були нараховані та з яких сплачені страхові внески ; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове держане пенсійне страхування.
Згідно ст. 2 Закону України « Про оплату праці » від 24.03.1995 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно п.2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, у складі заробітної плати до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включається матеріальна допомога, що має систематичний характер надана всім, або більшості працівників ( на оздоровлення, тощо ), що має місце в наданні матеріальних допомог держслужбовцям.
Відповідно до ч.5 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Законами України « Про оплату праці », « Про індексацію грошових доходів населення », « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії » визначено виплати ( доходи ), що враховуються до заробітної плати для обчислення пенсії.
Таким чином у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України « Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування » нараховують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Оскільки на суми матеріальної допомоги та індексації зарплати держслужбовців державні органи нараховували до 2011 року пенсійний збір, а з 2011 року - ЄСВ, зазначені суми включаються в заробіток для обчислення пенсії.
Матеріальна допомога та індексація належать до додаткових видів грошового забезпечення та приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.
Таким чином її пенсія має обчислюватися із всієї зарплати на яку нараховувалися страхові внески перед виходом на пенсію.
Відмова управління Пенсійного фонду в м. Чернівці щодо перерахунку її пенсії в сторону зростання порушує її конституційні права та інтереси, відповідачем не враховано, що Постановою Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року затверджено нову форму довідки в якій включено графу « інші виплати », яка підтверджує неправомірність дій відповідача при обчисленні пенсії.
Тому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови їй здійснити перерахунок пенсії та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( матеріальна допомога та індексація ) з 24 грудня 2010 року та виплачувати пенсію в повному обсязі.
В судовому засіданні позивачка підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі і дала свої пояснення.
Представник відповідача в судовому засіданні позовних вимог не визнала і дала свої пояснення.
Заслухавши сторін, дослідивши письмові докази суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачці 24.12.2010 року було призначено пенсію за віком як державному службовцю відповідно до Закону України « Про державну службу ».
На момент призначення пенсії трудовий стаж позивачки становив 37 років 1 місяць і 22 дні, в тому числі стаж роботи на державній службі становив 26 років 6 місяців 20 днів.
Обчислення пенсії проводилося на підставі довідки № 57 від 26 березня 2010 року затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30.10.2008 року про складові заробітної плати та довідки № 15 від 02.02.2010 року.
04 вересня 2013 року Правління Пенсійного фонду України прийняло постанову « Про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва », якою затвердила форми довідок про заробітну плату, зокрема довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено ( перераховано ) пенсію. Цією ж постановою визнано такою, що втратила чинність постанову правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11
« Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення
( перерахунку ) пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу » ».
22 листопада 2013 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці з заявою в якій просила провести перерахунок раніше призначеної їй пенсії в зв'язку із зміною форми довідки.
Листом № 23368/02 від 27.11.2013 року Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці, ОСОБА_1 було повідомлено, що їй відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки постанова № 865 від 31.05.2000 року « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії », яка визначає складові заробітної плати для призначення ( перерахунку ) пенсій відповідно до Закону України « Про державну службу », не зазнала змін.
Дана відмова в перерахунку пенсії позивачці є неправомірною, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року затверджено довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено ( перераховано ) пенсію. В цій довідці прямо вказано, що саме входить в заробітну плату для обчислення пенсії, а саме в тому числі інші виплати ( винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань ), сюди ж входить і індексація заробітної плати.
При призначенні пенсії позивачці 24.12.2010 року такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не були враховані, хоча з цих виплат нараховувались внески на державне соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії, виходячи із суми заробітної плати до якої включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів слід визнати неправомірними і УПФУ в м. Чернівці слід зобов'язати здійснити перерахунок пенсії позивачці відповідно до довідки затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року починаючи з 24.12.2010 року, оскільки саме тоді слід було врахувати всі складові заробітної плати для обчислення пенсії.
На підставі викладеного та Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », Закону України « Про пенсійне забезпечення », Закону України
« Про державну службу », Закону України « Про оплату праці », Постанови правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, керуючись ст.ст. 7,11,86,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи із сум заробітної плати до якої включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації грошових доходів.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 14.09.2013 року починаючи з 24 грудня 2010 року.
Зобов»язати Управління Державної казначейської служби України в Чернівецькій області стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання із рахунків Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 73 гривні 08 копійок.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Суддя Богдан С.І.