УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2014 р. Справа № 876/4800/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.,
суддів Шавеля Р.М., Савицької Н.В.
за участю секретаря Бєлкіної Н.І.
представників позивача Головатого В.П., Щербюка О.Ю.
представника відповідача Мандзирохи А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2013 року в справі №803/47/13-а за позовом Приватного акціонерного товариства «Ковельські ковбаси» до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень,-
встановив:
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2013 року в справі №803/47/13-а за позовом Приватного акціонерного товариства «Ковельські ковбаси» до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень адміністративний позов задоволено повністю. Постановлено визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби від 06.09.2012 року №0000712300 та №0000722300.
В апеляційній скарзі скаржник просить постанову суду скасувати та відмовити в задоволенні позову. Апеляційна скарга мотивована тим, що суд не взяв до уваги матеріалів кримінальної справи за якими встановлено, що за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Ковельської районної державної адміністрації за 2010 рік, проведеної Контрольно-ревізійним управлінням у Волинській області (акт від 04.03.2011р. № 070-22/004) виявлено, що в 2010 році ЗАТ «Ковельські ковбаси» прийнято на переробку сільськогосподарські тварини з відсутніми ветеринарними свідоцтвами та довідками, а також сільськогосподарські тварини, на яких ветеринарні свідоцтва та ветеринарні довідки не відповідають видам, найменуванням та власникам зданих тварин, зазначених в накладних-актах зважування та приймальних квитанціях, та не ідентифіковані тварини, на які товариством нараховано та виплачено готівкою дотації таким товаровиробникам. Також суд першої інстанції не врахував укладений між ЗАТ «Ковельські ковбаси» та заготівельником ОСОБА_4 договір доручення від 11.02.2010р. за №1 щодо закупівлі останнім живності за договірними цінами. Не враховано судом першої інстанції і те, що проведеним СВ ПМ ДПА у Волинській області досудовим слідством встановлено, що ряд громадян не підтвердили здачу на забій сільськогосподарських тварин заготівельнику ПрАТ «Ковельські ковбаси» - ОСОБА_4, та не підтвердили свої підписи у відомостях на закупівлю сільськогосподарської продукції і в приймальних квитанціях, а також не підтвердили отримання дотацій за здану худобу.
В судових засіданнях представник скаржника апеляційну скаргу підтримав із зазначених у ній мотивів.
Представники відповідача апеляційну скаргу заперечили за безпідставністю, з мотивів, зазначених в письмових запереченнях.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Суд першої інстанції встановив та матеріалами справи підтверджується, що в період з 28.12.2011 року по 03.01.2012 року Ковельською ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства «Ковельські ковбаси» з питань дотримання вимог п.11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядку нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №152 від 11.02.2010 року, при проведенні заготівлі сільськогосподарських тварин заготівельником ОСОБА_4 за період діяльності з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року.
За результатами перевірки складений акт №1/23-30381257 від 04.01.2012 року. Перевіркою встановлено порушення п.11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» та Постанови Кабінету Міністрів України №152 від 11.02.2010 року, в результаті чого позивачем завищено податок на додану вартість, який зараховується переробним підприємством на небюджетний рахунок, та занижено податок на додану вартість, який підлягає нарахуванню до сплати в бюджет на загальну суму 69 546 грн., в тому числі за квітень 2010 року на суму 966 грн., травень 2010 року на суму 1 189 грн., червень 2010 року 2010 року на суму 6 938 грн., липень 2010 року на суму 4 638 грн., серпень 2010 року на суму 1 061 грн., вересень 2010 року на суму 2 061 грн., жовтень 2010 року на суму 23 542 грн., листопад 2010 року на суму 21 758 грн., грудень 2010 року на суму 7 393 грн.
На підставі вказаного акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000712300 від 06.09.2012 року, в зв'язку з чим підприємству збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 86 932,50 грн., з яких за основним платежем - 69 546 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 17 386,5 грн., а також податкове повідомлення-рішення №0000722300 від 06.09.2012 року, в зв'язку з чим підприємству зменшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість, що сплачується переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти в сумі 69 546 грн.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що податковий орган не довів вину позивача в неправильному формуванні бухгалтерського та податкового обліку, а висновки органу державної податкової служби про порушення вимог податкового законодавства не можуть обґрунтовуватися матеріалами досудового слідства відділу податкової міліції, які на час закінчення проведення перевірки не оцінені судом, що розглядав кримінальну справу.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними з наступних мотивів.
Відповідно до п. 11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи судом першої інстанції) сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Порядок нарахування, виплати і використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України, зокрема, Порядком нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №152 від 11.02.2010 року (надалі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку для визначення розміру дотацій переробні підприємства проводять щомісяця попередній розрахунок обсягу надходження і спрямування сум податку на додану вартість, нарахованого на вартість поставлених молока, молочної продукції, м'яса та м'ясопродуктів, виготовлених з поставлених товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі. На підставі попереднього розрахунку переробне підприємство визначає суму податку на додану вартість, яка надійде під час поставки готової продукції, та суму податку на додану вартість, що нараховується (перераховується) постачальникам товарів (робіт і послуг), а також розмір дотації на гривню вартості молока та м'яса в живій вазі без урахування податку на додану вартість.
Згідно з п.3 Порядку переробні підприємства під час приймання поставлених молока та м'яса в живій вазі виписують приймальні квитанції товаровиробникам за формами ПК-1 і ПК-3 (vа206400-89 ), а тим, що ведуть особисте селянське господарство, - за формами ПК-2 і ПК-3а( vа206400-89 ).
Сума податку на додану вартість, що підлягає зарахуванню на небюджетний рахунок, відкритий переробному підприємству в територіальному органі Державного казначейства (далі - небюджетний рахунок), визначається щомісяця відповідно до декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства).
Відповідно до пунктів 6, 7 Порядку переробні підприємства проводять щомісяця розрахунок дотацій за фактичними даними про обсяги закупленого молока та м'яса в живій вазі і зарахування на небюджетний рахунок сум податку на додану вартість. Остаточна виплата дотацій здійснюється на підставі зазначеного розрахунку та відповідно до пункту 7 згаданого Порядку.
Перерахування товаровиробникам коштів за поставлені ними молоко і м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства, а дотацій - з його небюджетного рахунка на окремі рахунки товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду та реквізити яких повинні офіційно повідомити переробним підприємствам.
Виплата товаровиробникам, які ведуть особисте селянське господарство, коштів за поставлене ними переробному підприємству молоко та м'ясо в живій вазі, а також дотацій здійснюється у касі підприємства. Зазначена виплата може здійснюватися уповноваженими переробним підприємством особами.
Матеріалами справи підтверджується, що для закупівлі сільськогосподарських тварин в живій вазі та здійснення виплат дотацій товаровиробникам, які ведуть селянське господарство, головою правління ЗАТ «Ковельські ковбаси» укладено договір доручення №4 від 11.02.2010 року. Згідно з умовами даного договору доручення довіритель доручив повіреному ОСОБА_4 особисто закупити за договірними цінами за готівку від імені і за рахунок довірителя живність (велику рогату худобу, свині, коні) та за три дні до дати закінчення даного договору, або ж дати його дострокового припинення передати закуплену живність довірителю, надати звіт встановленої форми та підтверджуючі документи, повернути в касу довірителя грошові кошти, на витрату яких відсутні підтверджуючі документи, або вони витрачені не за призначенням довірителя, виконуючи при цьому вимоги Постанови Кабінету Міністрів України №152 від 11.02.2010 року.
Зазначена перевірка позивача проводилася з використанням матеріалів кримінальної справи №55-040-11, порушеної відносно заготівельників ПрАТ «Ковельські ковбаси» ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Ковельської районної державної адміністрації за 2010 рік, проведеної Контрольно-ревізійним управлінням у Волинській області.
26.06.2012 року постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області у справі №1/0306/140/12 про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні злочинів, передбачених ст.ст. 358 ч.2, 3 та 191 ч. 1, яка набрала законної сили 04.07.2012 року, було встановлено, що на виконання умов укладеного договору доручення ОСОБА_4 протягом 2010 року отримав під звіт із каси ЗАТ «Ковельські ковбаси» грошові кошти в сумі 1 444 357 грн. 52 коп. на придбання живності (великої рогатої худоби, свиней, коней), що підтверджується довідкою зустрічної звірки ПрАТ «Ковельські ковбаси» №070-22/024 від 01.03.2011 року Контрольно-ревізійного управління в Волинській області, щодо документального підтвердження виду, обсягу і якості господарських операцій та достовірності даних, поданих до Управління АПР Ковельської РДА про використання сум податку на додану вартість, що спрямовується на виплату дотацій за 2010 рік.
З отриманих в касі під звіт коштів, ОСОБА_4 витратив в 2010 році 1 022 225 грн. 98 коп. на придбання в населення сільськогосподарських тварин живою вагою, в тому числі 50 150 грн. 33 коп., ввірених йому ЗАТ «Ковельські ковбаси» на виплату дотацій сільськогосподарським виробникам живості. Придбану живність ОСОБА_4 здав ЗАТ «Ковельські ковбаси», що підтверджено видатковими касовими ордерами та приймальними квитанціями на закупку худоби, птиці та кроликів у господарських колгоспників, робітників, службовців й інших громадян, складеними в 2010 році працівниками бухгалтерії ЗАТ «Ковельські ковбаси», відомостями на закупівлю сільськогосподарської продукції в населення, складеними самим ОСОБА_4, накладними-актами відваги, складеними старшим майстром-технологом ЗАТ «Ковельські ковбаси» ОСОБА_10
Ковельським міськрайонним судом Волинської області в постанові від 26.06.2012 року встановлено, що ОСОБА_4 підробив документи ЗАТ «Ковельські ковбаси», а саме: відомості на закупівлю сільськогосподарської продукції в населення та приймальні квитанції, шляхом внесення до них недостовірних даних, а також шляхом власноручного виконання в цих документах підписів від імені таких товаровиробників живності - з метою подальшої видачі цих документів в бухгалтерію ЗАТ «Ковельські ковбаси» для звіту про придбану живність, що дало йому право відзвітуватись перед ЗАТ «Ковельські ковбаси» про виплату 50 150 грн. 33 коп. коштів дотації товаровиробникам закупленої живності, вказаним у вищенаведених підроблених ним відомостях та приймальних квитанціях, які в дійсності такі дотаційні кошти не отримували і не були товаровиробниками закупленої ним живності. Згадані дотаційні кошти ОСОБА_4 фактично розтратив, діючи на користь невстановлених в ході слідства осіб.
Всі зазначені обставини справи були досліджені судом першої інстанції, а докази, подекуди і суперечливі, критично оцінені при прийнятті рішення.
Так, суд першої інстанції підставно врахував те, що саме ОСОБА_4 ніс відповідальність за достовірність даних, вказаних ним у відомостях на закупівлю сільськогосподарських тварин в населення, накладних - актах відважування та приймальних квитанціях. Підроблені в 2010 році ОСОБА_4 відомості на закупівлю сільськогосподарської продукції в населення та приймальні квитанції носили для працівників бухгалтерії ЗАТ «Ковельські ковбаси» правдивий характер, так як останні не були обізнані із злочинними намірами ОСОБА_4, через що ЗАТ «Ковельські ковбаси» в 2010 році на підставі таких підроблених документів віднесло належну до сплати суму податку на додану вартість, що підлягає зарахуванню на небюджетний рахунок, відкритий переробному підприємству в територіальному органі Державного казначейства.
Суд першої інстанції також взяв до уваги те, що фактична поставка м'яса в живій вазі на ПрАТ «Ковельські ковбаси» відбулася, проте закуплена не в тих осіб, які зазначені у відомостях на закупівлю сільськогосподарської продукції в населення та приймальних квитанціях, кошти згідно з договором доручення перераховані заготівельнику ОСОБА_4, який і зобов'язувався здійснити виплату дотацій, які зазначені в приймальних квитанціях.
У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що податковий орган не довів вину позивача в неправильному формуванні бухгалтерського та податкового обліку, а висновки органу державної податкової служби про порушення вимог податкового законодавства не можуть обґрунтовуватися матеріалами досудового слідства відділу податкової міліції, які на час закінчення проведення перевірки не оцінені судом, що розглядав кримінальну справу.
Згідно із ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Скаржник у встановленому законом порядку не довів наявність передбачених законом підстав для скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2013 року в справі №803/47/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а уразі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий суддя Костів М.В.
Судді Шавель Р.М.
Савицька Н.В.
Повний текст ухвали складений 13.10.2014 року.