30.09.2014
227/4108/14-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2014 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Мавроді Р.Ф.
при секретарі Ганжа Т.А.
позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В:
05 вересня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом в якому просила: визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування та виплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку меншому, ніж прожиткового мінімуму для дітей до 6 років; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради здійснити перерахунок і виплату допомоги з 05 березня 2014 року по 30 червня 2014 року , виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого законом, з урахуванням проведених виплат за рахунок коштів Державного бюджету України.
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і перебуває на обліку у відповідача. На підставі її заяви відповідач призначив їй виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень, щомісячно. З розміром призначеної допомоги вона не згодна, так як вважає, що відповідач повинен їй сплачувати вказану допомогу у розмірі не меншому, ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позивач у судовому засіданні повністю підтримала свої позовні вимоги.
Представник відповідача, діюча на підставі довіреності, звернулася із заявою про слухання справи у її відсутність, з позовом не згодна та надала письмові заперечення.
Дослідивши наявні у справі докази, доводи позивача та заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, їй призначено допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2 з 2014 року, у розмірі 130,00 гривень на місяць, як особі, застрахованої у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Спірні відносини між позивачем та Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради регулюються статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року № 2240-III (далі - Закон № 2240), за якою допомога надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За статтею 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини 1 статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Верховним Судом України в постановах від 8 жовтня 2013 року у справі № 21-268а13 та від 17 вересня 2013 року у справі № 21-187а13, вказано, що пріоритетними у застосуванні до відносин щодо виплати застрахованій особі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є норми спеціального закону, яким є Закон № 2240.
Крім того, суд звертає увагу, що така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.
Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» для дітей віком до 6 років установлено наступний прожитковий мінімум на місяць: з 1 січня - 972 грн., з 1 грудня - 1032 грн.
На підставі ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» для дітей віком до 6 років з 1 січня 2014 року встановлено прожитковий мінімум на місяць у розмірі 1032 грн.
Таким чином, відповідач, виплачуючи позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 березня 2014 року по 30 червня 2014 року, виходячи з розміру не меншого прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.
На підставі ст. ст. 162, 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,- задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування та виплаті ОСОБА_1 в період з 05 березня 2014 р. по 30 червня 2014 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей до 6 років неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради здійснити, з врахуванням виплачених сум, перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною (сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1) до досягнення ним трирічного віку, за період з 05 березня 2014 року по 30 червня 2014 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний період, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. У разі оскарження рішення копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Головуючий суддя Р.Ф.Мавроді
30.09.2014