Постанова № 40935417, 16.10.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2014
Номер справи
826/11413/14
Номер документу
40935417
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/11413/14 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.

Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді: Літвіної Н.М., суддів: Коротких А.Ю., Хрімлі О.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінея» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінея» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними та скасування наказу, визнання протиправними дій,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до ДПІ у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними та скасування наказу, визнання протиправними дій.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 вересня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - ТОВ «Лінея», звернувся з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити апеляційну скаргу в повному обсязі.

У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, наказом ДПІ у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві № 1808 від 16 липня 2014 року, на підставі п. п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України, призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Лінея» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2013 року по 16 квітня 2014 року. Тривалість перевірки з 17 липня 2014 року на 5 робочих днів.

17 липня 2014 року працівниками ДПІ у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві розпочато проведення документальної позапланової невиїзної перевірки. А 22 липня 2014 року зупинено проведення перевірки наказом № 1862.

Відповідно до п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України - контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України - контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України - документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Згідно до п. 79.1 ст. 79 ПК України - документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Відповідно до п. 79.2 ст. 79 ПК України - документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Згідно до п. 78.4 ст. 78 ПК України - про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до п. 85.2 ст. 85 ПК України - платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Виходячи з аналізу вказаних норм, виконання вимог п. 78.4 ст. 78 та п. 79.2 ст. 79 ПК України, а саме завчасне повідомлення платника податку про проведення перевірки, надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Між тим, в порушення вимог ст. ст. 78-79 ПК України перевірка TOB «Лінея» була розпочата без повідомлення про початок проведення перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи, копію наказу № 1808 від 16 липня 2014 року про призначення перевірки та повідомлення № 95/10/26-50-22-03 про дату початку з 17 липня 2014 року та місце проведення перевірки, позивач отримав поштою разом із копією наказу № 1862 від 22 липня 2014 року про зупинення терміну перевірки та повідомленням № 9224/10/25-50-22-03 від 22 липня 2014 року, лише 28 липня 2014 року, тобто через 11 днів після фактичної дати початку проведення перевірки.

Крім того, враховуючи, що дата наказу про проведення перевірки 16 липня 2014 року, а перевірка повинна була розпочатися з 17 липня 2014 року, а тому працівники податкового органу повинні були вручити копію наказу під розписку, а не направляти поштою.

Однак, в порушення п. 78.4 ст. 78 ПК України документи позивачу були направленні поштою.

Отже, податковим органом не доведено належними та достатніми доказами правомірності своїх дій щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Лінея» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2013 року по 16 квітня 2014 року.

Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. ст. 198, 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінея» - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 вересня 2014 року - скасувати.

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінея» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними та скасування наказу, визнання протиправними дій - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві № 1808 від 16 липня 2014 року про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінея» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2013 року по 16 квітня 2014 року.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінея» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2013 року по 16 квітня 2014 року.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Коротких А.Ю.

Хрімлі О.Г.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Коротких А. Ю.

Хрімлі О.Г.