ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.10.2014 р. справа № 914/2807/14
за позовом: прокурора міста Борислава Львівської області в інтересах держави в особі Бориславської міської ради Львівської області
до відповідача: публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м. Київ
про внесення змін до договору оренди землі від 12.10.2010р. №04.10.439.00356
Суддя Юркевич М.В.
Представники сторін:
від прокуратури: Леонтєва Н.Т. - старший прокурор прокуратури Львівської області
від позивача: Cащук М.М. - головний спеціаліст юридичного відділу
від відповідача: Луканюк Н.П. - юрисконсульт
Суть спору: на розгляд до господарського суду Львівської області поступив позов прокурора міста Борислава Львівської області в інтересах держави в особі Бориславської міської ради до публічного акціонерного товариства «Укрнафта» про внесення змін до договору оренди землі від 12.10.2010р. №04.10.439.00356.
06.08.2014 р. ухвалою господарського суду Львівської області порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду на 16.09.2014 р.
Ухвалою суду від 16.09.2014р. розгляд справи було відкладено на 30.09.2014р.
30.09.2014р. від прокурора та представника позивача надійшла заява про продовження строку розгляду спору.
Господарський суд, розглянувши подане клопотання, враховуючи особливість розгляду даної справи, продовжив строк розгляду спору на 15 днів. Цією ж ухвалою розгляд справи було відкладено на 14.10.2014р.
В судовому засіданні 14.10.2014р. прокурор роз'яснив суть позовних вимог.
Представник позивача вимоги прокурора підтримав, просив суд позов задоволити.
Представник відповідача заперечив позовні вимоги повністю з підстав викладених у відзиві.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши подані докази, суд встановив наступне:
12.10.2010р. між Бориславською міською радою (позивачем) та відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (назву змінено на публічне акціонерне товариство "Укрнафта"), від імені якого діє структурна одиниця нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (відповідачем) було укладено договір оренди землі, згідно з яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,04980 га, яка знаходиться на території Бориславської міської ради для обслуговування адміністративного будинку НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта».
Договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії центру державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00356.
Згідно п.5 вказаного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час його укладення становила - 1 047 908,03 грн.
Відповідно до п.8 - договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років.
В п. 9 договору сторони погодили, що орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008р. за №568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 2 619,77 грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 37210812700012 УДК у Львівській області, отримувач - Бориславська міська рада.
Рішенням Бориславської міської ради №373 від 23.09.2011р. затверджено нову нормативно-грошову оцінку земель м. Борислава.
Згідно витягу з технічної документації нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 4980 кв. м., що розташована в м. Борислав та знаходиться на праві користування у НГВУ «Бориславнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» становить 1 178 549,25 грн.
Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011р. №420 внесено доповнення до положення «Про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі». Даним положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема, в п.п.2.4 п.2 зазначено, що ставка орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Отже, виходячи з вищенаведених рішень міської ради та затвердженої нормативної грошової оцінки, розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою площею 4980 кв. м. має становити 141 425,25 грн.
31.07.2012р. позивачем було направлено на адресу відповідача повідомлення про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі, а також надіслано пропозицію укласти додаткову угоду до договору оренди землі. Однак, як вбачається із наявних матеріалів справи, згоди між сторонами щодо внесення змін до договору про встановлення нового розміру орендної плати в позасудовому порядку досягнуто не було.
З огляду на вищенаведене, прокурор звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Бориславської міської ради з вимогою до відповідача про внесення змін до договору оренди землі від 24.12.2010р. за №04.10.439.00356 в частині зміни грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати за договором.( п.5 та п.9 договору)
Розглянувши доводи позовних вимог, вивчивши матеріали справи та наявні в ній докази, суд вважає обґрунтованими та такими що підлягають до задоволення вимоги позивача щодо внесення змін до договору оренди землі від 12.10.2010р. №04.10.439.00356. При цьому, суд виходить із наступного:
Відповідно до частини 1 статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст. 36-1 вказаного Закону).
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 року у справі №1-1/99 з урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.
Як вбачається з матеріалів справи, позов заявлено прокурором м. Борислава Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Бориславської міської ради для захисту її прав, передбачених ЗУ "Про місцеве самоврядування" та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.
Відповідно до ст.792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 ЗУ "Про оренду землі").
Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
В силу приписів п.2 ч.1 ст.13 вказаного закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Зокрема, щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону)
Відповідно до ч.2 ст.20 цього ж закону, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються, як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,4980 га, яка знаходиться на території Бориславської міської ради, що є об'єктом договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог позивача, становить 1 178 549,25 грн., що підтверджується витягом з технічної документації управління Держкомзему у м. Борислав Львівської області від14.02.2012р. (а.с. 24).
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Бориславською міською радою 23.09.2011р. було прийнято рішення №373 "Про затвердження грошової оцінки земель м. Борислава", яке у відповідності до п.271.1.1 ст.271 Податкового кодексу України набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.
Як вбачається з п.13 договору, сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз на рік у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди - спір розглядається у судовому порядку (п.36 договору).
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст.188 ГК України).
Позивач звертався до відповідача з листами від 31.07.2012 р., 28.11.2012р., 14.12.2012р. у яких повідомив про необхідність внесення відповідних змін до договору. Проте, у позасудовому порядку досягти згоди щодо зміни умов договору сторонам не вдалося.
Помилковою є правова позиція відповідача викладена у відзиві стосовного того, що відповідно до умов договору, норм чинного законодавства та правової позиції Верховного суду України, затвердження нормативної грошової оцінки землі може бути підставою для перегляду розміру орендної плати за взаємною згодою сторін виключно у разі, якщо це прямо передбачено умовами договору.
Зокрема, господарський суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Верховний Суд України у постанові від 20.11.2012р. (справа №28/5005/640/2012) наголошує, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.
Правова позиція господарського суду також кореспондується із п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 (із змінами та доповненнями від 17.12.2013р.) в якій зазначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи наведене, та беручи до уваги, що рішення Бориславської міської ради №373 від 23.09.2011р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Борислав" набрало чинності та не скасовано, суд вважає за необхідне позовні вимоги прокурора задоволити повністю та внести зміни до договору оренди землі від 24 грудня 2010р. №04.10.439.00356.
В порядку ст. 43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
За умовами ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Оскільки прокуратура м. Борислава Львівської області звільнена від сплати судових витрат та враховуючи те, що спір виник з вини відповідача, то судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України стягуються з останнього в дохід Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст.13,18,20,23 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст.1,21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.3 Бюджетного кодексу України, ст.ст.651,792 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, п.14.1.136 ст.14, п.271.1 ст.271, п.288.1 ст.288, п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України та ст.ст.3,12,33,34,44,49,82- 85,111-28 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов прокурора міста Борислава Львівської області в інтересах держави в особі Бориславської міської ради задоволити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 12.10.2010р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00356, укладеного між Бориславською міською радою (адреса: 82300, Львівська область, м. Борислав, вул. Шевченка, буд. 42, код ЄДРПОУ 26181298) та публічним акціонерним товариством "Укрнафта" (адреса: 04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, й код ЄДРПОУ 00135390), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.5 договору у такій редакції: "п.5 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 178 549,25 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012р. №458.
3. Внести зміни до договору оренди землі від 12.10.2010р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00356, укладеного між Бориславською міською радою (адреса: 82300, Львівська область, м. Борислав, вул. Шевченка, буд. 42, код ЄДРПОУ 26181298) та публічним акціонерним товариством "Укрнафта" (адреса: 04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, й код ЄДРПОУ 00135390), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.9 договору у такій редакції: "п. 9. Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17.11.2011р. №420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 141 425,25 грн. в рік (сто сорок одна тисяча чотириста двадцять п'ять гривень двадцять п'ять копійок), або 11 785,49 грн. (одинадцять тисяч сімсот вісімдесят п'ять гривень сорок дев'ять копійок) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 3321812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».
4. Стягнути з публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (адреса: 04053, м.Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390) 1 218,00 грн. судового збору в дохід Державного бюджету України.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст.116 та 117 ГПК України.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
У судовому засіданні 14.10.2014 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 17.10.2014р.
Суддя Юркевич М. В.