ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/3988/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганій С.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Комсомольської районної у м.Херсоні ради до ОСОБА_1 про повернення переплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям (удівцям),
встановив:
Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у місті Херсоні ради (надалі - позивач, УСЗН Комсомольської ради) звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач), у якому просить стягнути з відповідача суму переотриманих коштів допомоги на дітей одиноким матерям (удівцям) у сумі 1796,40 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 отримав від управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м.Херсоні ради державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям (удівцям). 27.09.2012р. рішенням Великоолександрівського районного суду Херсонської області ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав відно ОСОБА_2. Враховуючи те, що про даний факт відповідач не повідомив орган, який здійснюю виплату державної допомоги на дітей одиноким матерям (удівцям), що є підставою для припинення виплати допомоги, йому здійснено переплату за період з 01.11.2012р. по 31.03.2013р. у сумі 1796,40 грн., яка в добровільному порядку не повернута.
Представник позивача надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Заперечень по суті позову не надав.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Як підтверджується матеріалами справи ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 З матеріалів адміністративного позову також вбачається, що відповідач отримував державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям (удівцям) відносно ОСОБА_2
Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги 16.06.2010р. ОСОБА_1 під час оформлення соціальної допомоги попереджався про необхідність повідомлення органи управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м.Херсоні ради про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальних допомог.
Однак, управлінням праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м.Херсоні ради було отримано рішення Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 27.09.2012р., котрим ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав відносно ОСОБА_2
Тобто, відповідачем в порушення вимог ст.22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" управлінню праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м.Херсоні ради про зазначений факт повідомлено не було.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.
Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини; 2-1) допомога при усиновленні дитини; 3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 5) допомога на дітей одиноким матерям.
Відповідно до ст.11 вказаного Закону визначено, що для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина.
Згідно до ст.18-1 вищевказаного Закону передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Таким чином, як встановлено матеріалами справи відповідачу було призначено вищевказану державну допомогу.
Пунктами 48, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751 визначено, що органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Підприємства, установи та організації несуть відповідальність за шкоду, заподіяну сім'ям з дітьми або державі внаслідок несвоєчасної видачі документів або видачі неправдивих даних, і відшкодовують її в установленому законом порядку. Особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Позивачем встановлено, що ОСОБА_1 не повідомлено обставину, яка є підставою для припинення виплати державної допомоги, а саме те, що рішенням Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 27.09.2012р. ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав відносно ОСОБА_2
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Пунктом 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751 передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи відповідач не повідомив орган праці та соціального захисту населення про позбавлення її батьківських прав, що згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є підставою для припинення виплати державної допомоги.
За одержувачем допомоги на дітей одиноким матерям (удівцям) ОСОБА_1 утворилась заборгованість за період з 01.11.2012р. по 31.03.2013р. на суму 1796,40 грн., в результаті позбавлення батьківських прав.
Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м.Херсоні ради було направлено на адресу відповідача повідомлення з проханням повернути вказану суму, однак в добровільному порядку її не повернуто.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м.Херсоні ради (р/р 35419025053328; КТКВК 090306; банк - УДКСУ у м.Херсоні Херсонській області, МФО - 852010, код ЄДРПОУ - 26084619, одержувач - управління соціальної політики Херсонської міської ради) надміру виплачену державну допомогу в розмірі 1796,40 грн. (одна тисяча сімсот дев'яносто шість грн. 40 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Циганій С.І.
кат. 10.3.3